Lenne más járható út is. Dr. Molnár Géza járványügyi szakértő szerint a lezárásokkal csak megnyomorítják a gazdaságot, a társadalmat
Fotó: Pinti Attila
Értelmetlenek a szubjektív megítélésekre alapuló lezárások: a járvány terjedését azzal lehet lassítani, ha a fertőzötteket, a velük érintkezőket különítjük el – szögezte le megkeresésünkre dr. Molnár Géza kolozsvári epidemiológus. A járványtani szakértő szerint az lenne a hatékony módszer, ha a hatóságok a járvány ellen küzdenének, nem pedig a lakosság, a közösség ellen.
2020. október 30., 14:032020. október 30., 14:03
2020. október 30., 14:042020. október 30., 14:04
A járványügyi kivizsgálás és tesztelés alapján kell elkülöníteni a fertőzötteket; nem az a megoldás, hogy bezárjuk a gazdasági létesítményeket, a tanintézeteket – jelentette ki a Krónikának dr. Molnár Géza. A járványügyi szakértő – akit a bukaresti kormánynak a járvány második hullámában alkalmazott politikájáról, a szigorítások helyénvalóságáról kérdeztünk – hangsúlyozta, a lehetséges fertőzési források kiszűrése a lényeg, a fertőzöttek és a kontaktok elkülönítése.
– szögezte le a kolozsvári orvos.
A szakember „blődségnek” nevezte, hogy a megelőző 14 nap során összesített esetszám alapján döntik el, milyen korlátozásokat vezetnek be egy településen: például bezárják a vendéglőket, a művelődési intézményeket, és áttérnek a távoktatásra. Hangsúlyozta,
A 2020/1309-es egészségügyi minisztériumi rendeletre alapozzák a küszöbértékeket, a 3 ezrelékes fertőzöttségi arány viszont teljesen szubjektív, a feltételrendszer nem elég átlátható, nem értékelhető, így ez alapján „teljesen felesleges és önkényes” lezárni egy települést vagy megyét. Az Európai Unió egészen másként határozza meg a tagországokra az esetszámra vonatkozó kritériumokat: ott nem szerepel a 3 ezrelékes incidencia. Ugyanakkor országokon belül a kormányokra bízza az Unió a kockázatok megállapítását.
Romániában a 2020/1309-es rendeletben nyolc kritérium és további hat mellékkritérium szerepel;
például a közegészségügyi igazgatóságok alkalmazottainak, a háziorvosoknak, a rendőröknek a számát, vagy hány ágy van a Covid-járványosztályon és az intenzív terápiákon. De azt is figyelembe veszik, mennyire veszélyeztetett a 65 év feletti korosztály az adott közigazgatási egységben, vagy hányan vannak lakhelyi elkülönítésben. Sőt a másodlagos kritériumok között olyanok is szerepelnek, hogy a település főútvonal mentén helyezkedik-e el, van-e gyógyszertár és kereskedelmi ellátórendszer. „Ez egy sor szubjektivitásra alkalmat nyújtó kritériumrendszer” – szögezte le a Krónikának a szakértő.
Molnár Géza a rendszer további vitatható pontjára is felhívta a figyelmet. Értékelhetetleneknek nevezte az adatokat amiatt, mert a különböző megyékben nem egységesen tesztelnek: ha például Beszterce-Naszód megyében 24 óra alatt 72 esetet jelentenek, és 20 százalék a pozitivitás, nem lehet összehasonlítani Bihar megyével, ahonnan lehet, hogy 178 esetet jelentettek, de csak 6 százalék a pozitivitás, mert sokkal több tesztet végeztek – magyarázta az epidemiológus.
Ezzel tulajdonképpen elérték, hogy „úgy értelmezzék, úgy forgassák” a számokat, ahogyan akarják.
Példaként említette, hogy a belügyminisztérium hivatalos oldalán közzétett grafikonokon így születnek megmagyarázhatatlan rátanövekedések vagy -csökkenések. Október 26-áról 27-ére Prahova megyében 2,8-ról 2,4 ezrelékre csökkent az incidencia, miközben 24 óra alatt 168 új esetet jelentettek, Hargita megyében hasonlóképpen 3,33-ról 3,22 ezrelékre esett vissza a fertőzöttségi mutató, ám ott is jelentettek 65 új esetet.
– példázta az átláthatatlanságot a szakértő. Hasonlóképpen értelmetlen, hogy a mutatót a lakosságra, és nem a településen élő rezidensekre számolják. Ha a lakosság száma nagyobb, kisebb az ezrelék, de nem veszik figyelembe, hogy esetleg egy Bihar megyei faluban több százan külföldön dolgoznak, vagy Magyarországon laknak, tehát az adott településen nincsenek kitéve a fertőzés veszélyének. „A kormány tulajdonképpen megijedt, hogy ha csak a rezidensekre számol, túl magasak lennének a fertőzési incidenciák” – véli Molnár Géza.
Molnár Géza a rendszer több vitatható pontjára hívta fel a figyelmet
Fotó: Székelyhon Tv
A kormány a megyei közegészségügyi igazgatóságokra, a prefektúrákra bízta a döntést, ám a 3 ezrelékes fertőzési ráta kettős fegyver. Egyrészt beszámolhatják a fertőzések egy részét a gócpontokba, másrészt nincs lehetőség arra, hogy jelentős járványtani kivizsgálást végezzenek, és az alapján hozzák meg a helyi döntést. Molnár Géza szerint
Például Kolozsvár esetében, amikor az incidencia 3,1 ezreléken állt, a prefektus nagyon korrektül kijelentette, hogy a döntésekkel még várnak két napot, hiszen egy országosan megállapított határértéket nem lehet az egyedi esetekre alkalmazni – jelentette ki Molnár Géza.
Az egészségügyi és az oktatási minisztériumok közös rendelete értelmében három forgatókönyvet alkalmaznak az oktatásban. Ha egy tanintézetben három diák megfertőződik, már a vörös forgatókönyv lép életbe, átállnak távoktatásra. Molnár Géza szerint ez esetben is járványtani kivizsgálás alapján kellene meghozni a döntéseket.
Ebben az esetben az lehetne a megoldás, hogy kivizsgálják, milyen esetben történhetett meg az átvitel, például az osztálycsoporton belül. Ezeket a kontaktokat kell letesztelni, és a pozitív eseteket elkülöníteni. Hét nap múlva újra megismételni a kontaktok tesztelését.
Többet kellene tesztelni, nemcsak azokat, akiknek tünetei vannak, hiszen ők általában eljutnak a háziorvoshoz vagy a kórházba, és a teszteredmény nélkül is elkülönítődnek. A lakhelyi elkülönítés felesleges pénzügyi terhelést jelent a gazdaságnak, az államkasszának, ha nem tesztelik azokat, akiket otthonmaradásra kényszerítenek. Nem derül ki, hogy megfertőződtek vagy sem azáltal, hogy jó esetben a háziorvos naponta felhívja őket telefonon – részletezte az epidemiológus.
Arra is kitért, további költségeket generál, hogy a 3 ezrelékes incidencia vagy a tanintézetben három fertőzött esetén áttérnek távoktatásra, hiszen így a 12 évnél kisebb gyerekek szüleinek otthon kell maradniuk.
Mindezektől függetlenül meg kell szoknunk, hogy együtt éljünk a vírussal – szögezte le az orvos. Ez egyelőre magas esetszámmal jár, ami viszont attól is függ, hogy mennyit tesztelünk. Előrejelzése szerint
Molnár Géza úgy véli, az oltóanyagban nem reménykedhetünk, mert ha ki is fejlesztik, nem lesz túl sok vakcina. „Egyetlen megelőzési lehetőség, ha mindenki felelősségteljesen vigyáz saját magára és a családjára”– hangsúlyozta az epidemiológus.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
1 hozzászólás