A honfoglalók fia lehetett az a harcos, akinek sírját Kolozsváron tárták fel

A honfoglalók fia lehetett az a harcos, akinek sírját Kolozsváron tárták fel

A honfoglaló magyarok ábrázolásánál rendszerint megjelenik a veretes tarsoly. Kligl Sándor szobrászművész az általa készített Árpád és vezérei szoborcsoport az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban

Fotó: Rosta Tibor/MTI

Egy friss kutatás szerint a honfoglalók fia lehetett, de már a mai Kolozsvár tájain született az a harcos, akinek sírjából az egyetlen, Erdélyben talált veretes tarsoly maradványai kerültek elő. Sírját még a Ceaușescu-diktatúra utolsó évtizedében, a kolozsvári Pata utcai tömbháznegyed építése előtt tárták fel, a leletanyag részleges feldolgozására azonban négy évtizedet kellett várni. Az Ephemeris Napocensis folyóiratban a közelmúltban jelent meg egy angol nyelvű tudományos dolgozat, melyet Gáll Erwin, a bukaresti Vasile Pârvan Régészeti Intézet kutatója, Nagy Szabolcs és Diana Bindea, az Erdélyi Történeti Múzeum régészei, valamint Horváth Anikó, a debreceni Hun-Ren nukleáris kutatóintézet kutatója jegyeztek. A rézveretes tarsolyról és a X. századi kolozsvári sírokról Gáll Erwin nyilatkozott a Krónikának.

Gazda Árpád

2024. július 29., 18:412024. július 29., 18:41

– Kolozsváron már az 1900-as évek elején tártak fel X. századi, honfoglaláskori sírokat. Mit lehet tudni arról a lelőhelyről, ahonnan a most feldolgozott leletanyag előkerült?

– 1985–86-ban a Pata utcai tömbháznegyed felépítése előtt végeztek itt ásatásokat. A Kalevala (Semenicului) utcában három sírt, a Zápolya (Traian Moșoiu) utcában 11 sírt, a Szántó (Plugarilor) utcában 26 sírt tártak fel. Valamennyi a X. századból származik. A leletanyag azonban mindeddig feldolgozásra várt. Szeretnénk valamennyi sír leleteit feldolgozni, de úgy tűnt észszerűnek, hogy a legkülönlegesebb, legegyedibb lelettel, a rézveretes tarsoly leírásával kezdjük.

Galéria

Gáll Erwin, a bukaresti régészeti intézet honfoglaláskori szakértője

Fotó: Gáll Erwin archívumából

– Nem biztos, hogy mindenki számára világos: mi is ez a tarsoly. Mire használták?

– Ha a mai fogalmakkal próbálom leírni, egyfajta bőrből készült övtáska, amelyre öntött fémdíszeket szegecseltek. Ez utóbbiak a veretek. A férfiak használták, és mindenféle kisebb használati tárgyakat: csiholóvasat, fenőkövet raktak bele. Minden bizonnyal majdnem mindenkinek volt tarsolya, de nagyon kevés tarsolyt díszítettek veretekkel. A Kárpát-medencében az eltemetett szerves anyagok 98 százaléka megsemmisül. Így a bőr tarsolyokból is csak a veretek maradtak meg. Ezeket úgy kell elképzelnünk, mint a mai bőr tárgyak szegecselt díszítéseit. Fontos azonban, hogy ezek a veretes tarsolyok csak a honfoglalás korában voltak használatosak. A honfoglalók első generációjának az eszközei voltak. Azok hozták magukkal, akik keletről jöttek, aztán itt megszűnt a divatjuk. Sem azelőttről, sem az utánról nem maradtak ránk ilyenek. Az egész Kárpát-medencében 15 tarsoly veretei kerültek elő. Legtöbb a Felső-Tisza vidékén, kettő nem rég került elő Budapest környékén, ez pedig Erdélyben. Ez a kolozsvári veretes tarsoly mind a rézveretek formája, mind pedig ezek kialakítási technikája szempontjából teljesen egyedi az egész Kárpát-medencében. Motívumai azonban hasonlítanak a többire.

– Ha csak a veretek maradtak meg, biztos, hogy ezek egy tarsoly díszítő elemei voltak?

– Egészen biztos, mert ismerjük ezeket a tarsolyokat Skandináváiból, vagy a Volga vidékéről, ahol a bőr részük is megmaradt. Persze, az ottani veretek formailag nem hasonlítanak az itteniekhez, de a tarsolyok technikailag és strukturálisan hasonlóak voltak.

Galéria

A kolozsvári veretes tarsoly rekonstrukciója

Fotó: Gáll Erwin archívumából

– Kinek a sírjából kerültek elő a tarsolyveretek?

– Lovas harcos volt az illető. A lova bizonyos részeit is melléje temették.

– Megölték a lovát is, miután a gazda meghalt? Miért?

– Ezek a közösségek hittek abban, hogy szükségük lesz lóra a túlvilágon is. A másik magyarázat szerint arra gondoltak, hogy a lovat ételként fel lehet használni a túlvilágon. Ez persze elvonttá vált már a 10. századig. Sok esetben divatelemként került a ló a sírba. Az avarok még az egész lovat a sírba helyezték a gazdája mellé. Több ilyen sírt is kiástunk Pécskán vagy Nagylakon. A honfoglaláskorban már a lónak csak a négy lábszárcsontját és a fejét temették el a gazdájával együtt.

– Mit tudtak meg a kutatások során veretes tarsoly tulajdonosáról?

– A sírt radiokarbonos módszerrel is vizsgáltuk. Elég egyértelmű, hogy ez az ember 920-930 tájban született, és valamikor a X. század végén halt meg. A sírból és a csontokból vett mintát stronciumizotópos vizsgálatnak is alávetettük, és kiderült, hogy ez az ember a mai Kolozsvár tájékán született, nem máshonnan vándorolt ide. A vizsgálattal tulajdonképpen azt állapítottuk meg, hogy a fogaiba élete első éveiben olyan elemek épültek be, amelyek erre a területre jellemzők.

Galéria

A kolozsvári sír feltárásának helye

Fotó: Gáll Erwin archívumából

– Ha ez az ember 920 táján született Kolozsváron, és a honfoglalók leszármazottja volt, az azt is jelenti, hogy a honfoglalók meglehetősen gyorsan eljutottak Erdélybe.

– Igen. Erre utal a Zápolya utca egyik sírja is, amelyet radiokarbonnal vizsgáltunk. Az az ember 930–940-ben halt meg 55-70 éves korában. Ő nagy valószínűséggel a honfoglalók egyike volt. Az ő maradványait még nem vizsgáltuk stronciumizotóppal.

– Az iskolában úgy tanultuk egykor, hogy a magyarok több száz évvel a honfoglalás után lakták be Erdélyt. Ez a teória akkor megdőlni látszik?

– A X. században főleg a Kis-Szamos vidékén és a Közép-Maros térségében vannak jelei honfoglalás kori nomád csoportok jelenlétének. Ebben az időszakban a honfoglalók csak azokat a területeket szállták meg, ahol sólelőhelyeket találtak. Ez egyértelműen összefügg az állattenyésztéssel, a nomád életmóddal. A juhok és a szarvasmarhák tenyésztéséhez is szükség volt a sóra. Erdély egésze a XI. – XII. században tagozódik be a magyar királyságba.

– A sírok száma alapján mekkora lehetett a mai Kolozsvár környékén megtelepedett honfoglaló közösség?

– A X. századi közösségek 15-20 együtt élő emberből állhattak. Ez is egy ilyen kis közösség lehetett. Egyelőre sajnos genetikai mintákat nem tudtunk venni, hogy lássuk, milyen kapcsolat van biológiai szempontból a sírokban nyugvók között. Az viszont elmondható, hogy vannak férfiak, vannak nők, sok a fegyveres sír: szablya, tegez, nyílcsúcsok is előkerültek az ásatások során.

– Gondolom, a harcosokat temették el a fegyvereikkel.

– A nomád közösségek minden férfi tagja harcos is volt, sok esetben még a nők is harcoltak.

– Tudjuk azt, hogy magyarok voltak?

– Ezt nem merném így kijelenteni. Azt tudjuk, hogy a honfoglalás korára jellemző közösség tagjai voltak. Lóval temetkeztek, fegyvereik voltak. Temetkezési szokásaik egyértelműen kapcsolódnak a kor Felső-Tisza vidéki, Budapest környéki temetkezési szokásaihoz. Azt lehet mondani, hogy a honfoglaláskori nomád és félnomád közösség tagjairól beszélhetünk. De hogy milyen nyelven beszéltek, azt nem tudhatjuk.

Galéria

Hasonló veretes tarsolyok előfordulása a Kárpát-medencében

Fotó: Gáll Erwin archívumából

– Nyilván ezt a helyet később nevezték el Kolozsvárnak. Milyen lehetett a vidék akkor? Voltak más lakói is?

– Más lakókról nincsenek adataink. A rómaiak által épített Napoca romjai minden bizonnyal látszottak, hiszen azok még a XVIII. században is láthatók voltak. A síroktól nem messze az egykori római út egy szakaszát is feltárták. Valószínű, hogy ezek a közösségek még a X. században is használták ezeket a római utakat. Nem föltétlenül közlekedési infrastruktúraként - bár ez sem kizárt -, hanem földrajzi jelként. Ha el akartak jutni mondjuk a mai Tordáig, akkor a római út vonalát követték.

– Hogyan került ön most kapcsolatba a nyolcvanas években kiásott sírok leletanyagával?

– A X–XI. század a fő kutatási területem, ebből írtam a doktori dolgozatomat is. Tudtam ezekről a leletekről, de az anyag mostanra vált szabadon kutathatóvá. Nagy Szabolcs kollégámmal döntöttük el, hogy feldolgozzuk. Mind a bukaresti régészeti intézet, mind a kolozsvári történeti múzeum vezetősége támogatta a szándékunkat. Ebben az első szakaszban ezt a sírt és a veretes tarsolyt dolgoztuk fel, a többi következik.

– Van-e ellenszél Romániában, ha valaki a honfoglalás kori sírokat kezdi kutatni?

– Állíthatom, hogy nincsen. A volt bukaresti professzorom, későbbi főnököm vett rá, hogy a honfoglalás korával foglalkozzam. Azért biztatott, mert ennek a kornak a kutatásához tudni kell magyarul. Az utóbbi időben sok dolgozat, kötet jelent meg erről a korról.

– A leletanyag Kolozsvárnak egy sűrűn beépített részéről származik. Lehet számítani arra, hogy újabb leletek kerülnek elő?

– Nem vagyok derűlátó ebből a szempontból. Nem hiszem, hogy itt sok lehetőség nyílna további ásatásokra. Az ásatások a tömbháznegyed felépítését előzték meg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 29., hétfő

Tudni vélik a meteorológusok, melegebb lesz-e augusztusban júliushoz képest

Augusztus első tíz napjában Románia valamennyi régiójában meleg idő várható, augusztus 3. után pedig megnő az eső valószínűsége – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 29.-augusztus 11. időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Tudni vélik a meteorológusok, melegebb lesz-e augusztusban júliushoz képest
2024. július 29., hétfő

Életét vesztette egy sofőr, aki autójával nekiütközött egy körforgalomnak Szeben megyében

Körforgalomnak ütközött hétfőn egy személygépkocsi, és felborult az 1-es jelzésű főúton, Szeben megyében. A sofőr meghalt, egy utasa megsérült.

Életét vesztette egy sofőr, aki autójával nekiütközött egy körforgalomnak Szeben megyében
2024. július 29., hétfő

Helikopterrel menekítik ki a szakadékból a Máramarosi-havasokban eltévedt ukrán szökevényt

Több mint 200 méter mély szakadékból kell kimenteni egy ukrán állampolgárt, aki három napja tévedt el a Máramarosi-havasokban – közölte hétfő reggel Dan Benga, a Máramaros megyei Salvamont vezetője.

Helikopterrel menekítik ki a szakadékból a Máramarosi-havasokban eltévedt ukrán szökevényt
2024. július 28., vasárnap

Megperzselődhetnek a növények az idei, várhatóan az egyik legszárazabb mezőgazdasági évben

Az idei mezőgazdasági év az egyik legszárazabb lehet, és különösen a szántóföldi növények sínylik meg az aszályt, mivel az ország nagy részén jelenleg szélsőséges talajszárazság tapasztalható.

Megperzselődhetnek a növények az idei, várhatóan az egyik legszárazabb mezőgazdasági évben
2024. július 28., vasárnap

Patakba zuhant egy személygépkocsi Hargita megyében, két utasa kórházba került

Egy patakba zuhant vasárnap Gyergyótölgyes térségében egy személygépkocsi, amelynek két utasát koponyasérülésekkel a maroshévízi kórházba szállították – számolt be a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Patakba zuhant egy személygépkocsi Hargita megyében, két utasa kórházba került
2024. július 28., vasárnap

Hárommillió kritikus helyzetben lévő páciensen segített tavaly a születésnapját ünneplő mentőszolgálat

A mentősöket méltatta a romániai mentőszolgálat megalakításának 118. évfordulója alkalmából közzétett vasárnapi Facebook-bejegyzésében az egészségügyi miniszter.

Hárommillió kritikus helyzetben lévő páciensen segített tavaly a születésnapját ünneplő mentőszolgálat
2024. július 27., szombat

Orbán Viktor: ki kell terjeszteni a magyar támogatási rendszert a magyarok lakta területekre is

Ki kell terjeszteni a magyar társadalom stabilitását szolgáló támogatási rendszert a magyarok lakta területekre az országhatáron kívülre is – jelentette ki a magyar miniszterelnök szombaton Tusványoson.

Orbán Viktor: ki kell terjeszteni a magyar támogatási rendszert a magyarok lakta területekre is
2024. július 27., szombat

Helyi magyar karitatív szervezeteket támogatnak az aradi magyar gazdák a Magyarok Kenyere-program búzafelajánlásából

Az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesülete idén is csatlakozott a Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem elnevezésű Kárpát-medencei programhoz.

Helyi magyar karitatív szervezeteket támogatnak az aradi magyar gazdák a Magyarok Kenyere-program búzafelajánlásából
2024. július 27., szombat

Orbán Viktor Tusványoson: a háborúpárti európai politikából lassan, de elmozdulunk a békepárti politika irányába

Az idő a békepolitika oldalán áll – jelentette ki szombaton Tusnádfürdőn Orbán Viktor miniszterelnök, hozzátéve: a békemisszió, túl a béke megcélzásán, azt is sürgeti, hogy Európa folytasson végre önálló politikát.

Orbán Viktor Tusványoson: a háborúpárti európai politikából lassan, de elmozdulunk a békepárti politika irányába
2024. július 27., szombat

Tőkés László Tusnádfürdőn: a háborúra, a migrációra és a genderideológiára nemet kell mondani

Vannak idők és helyzetek, melyekben hallgatni vétek, és a gonoszság erőivel való cinkosságot jelent, és minden bizonnyal nem tévedünk, hogyha úgy ítéljük meg, hogy ismét a szólás ideje köszöntött reánk.

Tőkés László Tusnádfürdőn: a háborúra, a migrációra és a genderideológiára nemet kell mondani