Fotó: Nagy Orsolya
2009. június 09., 10:332009. június 09., 10:33
– Hogyan értékeli a vasárnapi választások eredményeit?
– Örvendek, hogy az RMDSZ felülvizsgálta korábbi politikáját, felülbírálta egyeduralmi pozícióját és szövetkezett az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanáccsal. Bebizonyosodott, hogy nagyon bölcs lépés volt. Az összefogás meglátásom szerint fontos előrelépést jelent, hiszen létrejöttek a belső politikai pluralizmus feltételei a magyar közéletben – ezért harcolunk évek óta állandó párbeszédindítványainkkal, kezdeményezéseinkkel.
Örömmel állapíthatjuk meg, hogy az erdélyi magyar választók honorálták az összefogást és támogatásukról biztosították az együttműködési kezdeményezést. Sajnos az RMDSZ és a polgári oldal képviselői között is akadtak ellenkezők, ellendrukkerek, akik bojkottálták a korteshadjáratot, ennek ellenére azonban arányaiban jobb eredményeket értünk el, mint két évvel ezelőtt, a demokratikus verseny keretében. A választási eredmények felhatalmaznak minket arra, hogy folytassuk az együttműködést, és hogy eddigi politizálásunkat felülvizsgálva véghezvigyük a rendszerváltozást az erdélyi magyar politikában.
– A részletes eredmények azt mutatják, az összefogás listája közel 30 ezer szavazattal kapott kevesebbet, mint 2007-ben az önálló RMDSZ-lista és a független jelölt együttvéve. Ön szerint ez mivel magyarázható?
– Véleményem szerint az eredményeket a választási részvétel függvényében kell értékelni, s így kiderül, hogy százalékarányban több szavazatot kaptunk, mint korábban. Az abszolút számok ilyenkor nem annyira beszédesek.
– Az eredmények ismeretében hogyan látja az RMDSZ-szel való együttműködés jövőjét?
– Remélem, hogy az RMDSZ összefogásra való hajlandósága nem volt konjunkturális, és komolyan veszik az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum keretében kitűzött célokat. Sajnos olyan hangok is hallatszottak, az RMDSZ készen áll arra, hogy bármelyik pillanatban újra belépjen a román kormányba, ha erre az elnökválasztást követően kedvező helyzet alakul ki.
Hibásnak tartom az egyoldalú kormányzati politikára való hajlandóságot: a magyarságnak nem szabad mindent egy lapra feltennie, hiszen beigazolódott már, mennyire sebezhető ez a fajta ügyvitel. Arra számítok, hogy az RMDSZ valóban komolyan fogja venni az autonómia kérdéskörét, változtat eddigi felsőoktatási politikáján, és támogatja a Kárpát-medencei magyar összefogást, kiszélesítve az erdélyi magyar összefogást.
Úgy gondolom, a magyarság ügyét egyedül így, összefogás révén van esélyünk hatékonyan és eredményesen képviselni. Nem mindegy, hogy a másfél-két milliós magyar közösség nevében a román politikum partnereiként vagy a tizennégy-tizenöt milliós magyar nemzettel közösen keresi a megoldást az anyaország és a határon túli magyarság problémáinak orvoslására a nemzetközi fórumokon.
– Hogyan kommentálja a magyarországi választási eredményeket?
– Egyetértek Orbán Viktor Fidesz-elnökkel abban, hogy Magyarországon kettős üzenete van a választásoknak, hiszen nem csupán arról van szó, hogy hány és milyen pártállású képviselő jut be az Európai Parlamentbe: a voks eredményei a mostani kormányzásról is szólnak.
Magyarország polgárai súlyos ítéletet mondtak a mostani kormányra, nem kizárólag a Fidesz fölényes győzelmével, hanem a Jobbik bejuttatásával és az SZDSZ-nek az EP-ből való kiejtése révén. Gyökeres változások vannak kilátásban, és aki ezt nem veszi tudomásul, csak késlelteti azt, de megakadályozni nem tudja.
„Bukarestben az erő a kommunikáció nyelve. Ezért is fontos, hány RMDSZ-re leadott szavazat lesz június 9-én az erdélyi, székelyföldi városokban és településeken.”
Ismerem a közvélemény-kutatásokat, de a tapasztalataim mást mutatnak: az erdélyi magyar fiatalok, akikkel az elmúlt időszakban találkoztam, optimisták az EU-val kapcsolatban, ám az elvárásaik- elvárásaink is világosak.
Június 9-én az önkormányzati képviselők, polgármesterek és a megyei önkormányzatok elnökeivel egy időben az Európai Parlament képviselőit fogjuk megválasztani. Jó alkalom ez végiggondolni helyünket a változó Európában, és meghatározni álláspontunkat.
Székely Kriszta interjúja Csoma Botonddal, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjével.