Fotó: Mediafax
2009. június 08., 08:382009. június 08., 08:38
A voksolás ezúttal sem múlt el rendellenességek nélkül: két személy ellen azért indult eljárás, mert a gyanú szerint kétszer is szavaztak. Egyikük ráadásul az egyik craiovai választási bizottság tagja volt. Bákó megyében is a választási bizottságok vezetőivel volt gond: mintegy 30 elnök a szavazóhelyiségek szombat esti zárásakor hazavitte a választási bélyegzőket.
A választási turizmus gyanúja is fölmerült: Bukarest bejáratánál több kisbuszt is megállítottak, amelyekkel összesen mintegy 70 embert szállítottak Bukarestbe szavazni. Giurgiu megyében a Nemzeti Liberális Párt a Szociáldemokrata Párt ellen tett panaszt, mivel annak aktivistái a liberálisok szerint még szombaton is mobiltelefonokat osztogattak az egyik településen. Ugyancsak a liberálisok számoltak be arról, hogy az egyik párt autóbuszokkal gyűjtötte össze a szavazni igyekvő embereket. Dan Nica belügyminiszter megerősítette: valóban történtek kísérletek választási csalásra, összesen 35 esetben indul bűnvádi eljárás.
Az egyik legnagyobb rendellenessége még a választások előtt derült fény: a HotNews hírportál leleplezése szerint a Demokrata-Liberális Párt helyi szervezeteinek utasításba adták, hogy szavazókörönként tíz szavazatot gyűjtsenek Traian Băsescu elnök függetlenként induló lányára, Elena Băsescura. A voksokat elsősorban a helyi pártvezetők családjának kellett biztosítania.
A hírportál, magukat telefonon PDL-s kampányszervezőnek kiadó újságíróinak az értesülést maguk a helyi PDL-sek erősítették meg, ám a PDL központi vezetése cáfolta az információt. Elena Băsescu tegnap a voksolás után mindenesetre közölte, saját magára szavazott. Elena édesapja – aki lánya társaságában voksolt – úgy vélte: azért fontos, hogy minél többen éljenek szavazati jogukkal, hogy az ország megelőzze a többi uniós tagállamot. Emil Boc kormányfő Kolozsvárott szavazott, szavai szerint arra, hogy az uniós tagállamok minden Romániával szembeni korlátozást feloldjanak.
Mircea Geoană PSD-elnök tegnap a választás teljében közölte: lemond a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) alelnöki tisztségéről, amiért a testület elnöke, Traian Băsescu államfő szerinte a PDL kampánycéljaira használta fel a hadsereget. Az államfő ugyanis a hétvégén ellátogatott az Irakban és Afganisztánban állomásozó román kontingenshez, ahol többek között kitüntetéseket osztogatott, és ígéretet tett az elmaradt zsoldok kifizetésére.
A PDL szerint Geoană lépésével az EP-választásokról akarta elterelni a figyelmet. Egyes források szerint azonban arról van szó, hogy a liberálisok megóvták az alkotmánybíróságon Geoană kinevezését, mivel a testületi tagságot összeférhetetlennek tartják a szenátori minőséggel, a taláros testület pedig arra készült, hogy helyt adjon a beadványnak.
A kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer) nyerte meg az európai parlamenti (EP) választást Szlovákiában. A Smernek öt, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Uniónak (SDKU), a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) és a Kereszténydemokrata Mozgalomnak (KDH) pedig két-két képviselője lesz az Európai Parlamentben, míg a Néppárt-Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) és a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) egy-egy mandátumot szerzett.
Szlovákiának összesen 13 képviselője lesz az EP-ben. A választási részvétel 19,8 százalékos volt, nagyjából 3 százalékkal magasabb az öt évvel ezelőttinél. A Smer megszerezte a szavazatok mintegy 32 százalékát, az ellenzéki SDKU-ra és az MKP-ra a szavazók 16, illetve 12 százaléka voksolt. Az MKP-t Bauer Edit és Mészáros Alajos fogja képviselni az EP-ben.
Az MKP elégedett a szlovákiai európai parlamenti választás eredményével, és sikernek tartja, hogy a párt a jövőben is két képviselőt küldhet Brüsszelbe – jelentette ki Csáky Pál, az MKP elnöke. Csáky sikernek minősítette azt is, hogy a három konzervatív ellenzéki párt együttesen több mandátumot szerzett, mint a kormányzó Irány-Szociáldemokrácia.
Úgy vélekedett, hogy a kormánykoalíció által a kampányban bevetett magyar kártya ezúttal nem hatott olyan intenzíven, mint a tavaszi államfőválasztáskor. A nap folyamán később a párt négy képviselője – Bugár Béla, Gál Gábor, A. Nagy László és Bastrnák Tibor – kilépett a pártból.
„Bukarestben az erő a kommunikáció nyelve. Ezért is fontos, hány RMDSZ-re leadott szavazat lesz június 9-én az erdélyi, székelyföldi városokban és településeken.”
Ismerem a közvélemény-kutatásokat, de a tapasztalataim mást mutatnak: az erdélyi magyar fiatalok, akikkel az elmúlt időszakban találkoztam, optimisták az EU-val kapcsolatban, ám az elvárásaik- elvárásaink is világosak.
Június 9-én az önkormányzati képviselők, polgármesterek és a megyei önkormányzatok elnökeivel egy időben az Európai Parlament képviselőit fogjuk megválasztani. Jó alkalom ez végiggondolni helyünket a változó Európában, és meghatározni álláspontunkat.
Székely Kriszta interjúja Csoma Botonddal, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjével.