2009. június 07., 21:082009. június 07., 21:08
„Nagy részvétellel, komoly szavazási szándékkal értük el azt, hogy három EP-képviselő jutott be az Összefogás Listájáról, és esetleg számíthatunk egy negyedikre is, ami azt jelenti, hogy nagyon komoly, nagyon erős képviselete lesz az RMDSZ-nek, az erdélyi magyarságnak az Európai Parlamentben” - magyarázta Markó.
„Az erdélyi magyar összefogás listájának jó választási eredménye azt bizonyítja, hogy helyes volt az összefogást érintő korábbi döntés, a magyar választók pedig kellő politikai és erkölcsi érettségről tettek bizonyságot” - vélekedett Tőkés László. Az EMNT megállapította: az előzetes felmérések alapján összeadódtak a 2007-es európai parlamenti választási eredmények, vagyis az akkor még külön induló RMDSZ és a függetlenként versenybe szálló Tőkés László által szerzett szavazatok.
A református püspök szerint ez azt bizonyítja, hogy helyes volt a magyar összefogásra vonatkozó döntés, a választók pedig kellő politikai és erkölcsi érettségről tettek bizonyságot, amikor ezt az összefogást támogatták. Míg két évvel ezelőtt a demokratikus verseny hozta meg gyümölcsét, most a belső demokrácia alapján kötött egyezség vezetett hasonló, az akkorinál is jobb eredményre.
Tőkés szerint a romániai magyarság ezúttal nem csupán jelölteket juttatott be az Európai Parlamentbe, hanem felhatalmazta képviselőit, hogy folytassák Erdélyben az összefogás politikáját. „Ilyen értelemben a választási eredmény csupán a nyitánya egy átfogó erdélyi magyar együttműködésnek” - tette hozzá.
A szavazás lezárása előtt két órával Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke, az összefogás listájának korábbi ellenzője úgy nyilatkozott: „még nem voltam szavazni, várom a belső késztetést”. „Nem érzek túl nagy motivációt, mivel amennyire hamis volt az RMDSZ egységdemagógiája, ugyanúgy hamis most ez az összefogás is” – fogalmazott Szász Jenő. |
Az urnazárást követően ismertetett exit poll eredmények szerint a Szociáldemokrata Párt és a Konzervatív Párt (PSD-PC) vitte el a szavazatok megközelítőleg 31 százalékát, de 30,4 százalékkal követi őt a Demokrata-liberális Párt (PDL). A Nemzeti Liberális Párt (PNL) az Insomar szerint 15,4-16,6 százalékot tudhat magáénak, az Insomar és a CCSB közvélemény-kutató intézetek szerint ugyanakkor 9,1 illetve 10,4 százalékot mértek az RMDSZ-nek. Megközelítőleg hét százalékos arányt ért el a Nagy-Románia Párt (PRM) is, Elena Băsescu pedig 3,4 illetve 3,6 százalék között mozog.
Az exit poll eredményekből ítélve a „Magyar összefogás” listájára leadott szavazatokkal biztosan mandátumot szerzett Tőkés László jelenleg független EP képviselő, illetve Winkler Gyula és Sógor Csaba, az RMDSZ EP-képviselői. Szilágyi Zsolt EMNT-alelnöknek, a lista negyedik helyezettjének mandátuma egyelőre bizonytalan.
A Nagy-Románia Párt hét százalékos eredményével két képviselője juthat be az EP-nek, Corneliu Vadim Tudor és Gigi Becali - a Steaua futballklub tulajdonosa - aki ellen jelenleg bűnvádi eljárás folyik.
A PSD-PC és a PDL egyenként tíz-tíz mandátummal rendelkezik - állítja a CCSB -, Elena Băsescu azonban közvetlenül az urnazárást bejelentette, hogy visszalép a demokrata-liberálisok soraiba, utóbbiaknak így több képviselője lehet a látszólag a legtöbb szavazatot szerzett szociáldemokratáknál. Az intézet szerint a PNL-re adott voksok öt mandátumnak felelnek meg. Ez azt jelenti, hogy a párt EP-listájának nyolcadik helyén levő székelyföldi Csibi Magor már nem jut mandátumhoz.
A mandátumok pontos elosztása azonban mindössze a szavazatok megszámlálását és visszaosztását követően derül ki.
A vasárnapi EP-választásokon a szavazásra jogosult romániai polgároknak egyébként alig 27,21 százaléka vett részt.
„Bukarestben az erő a kommunikáció nyelve. Ezért is fontos, hány RMDSZ-re leadott szavazat lesz június 9-én az erdélyi, székelyföldi városokban és településeken.”
Ismerem a közvélemény-kutatásokat, de a tapasztalataim mást mutatnak: az erdélyi magyar fiatalok, akikkel az elmúlt időszakban találkoztam, optimisták az EU-val kapcsolatban, ám az elvárásaik- elvárásaink is világosak.
Június 9-én az önkormányzati képviselők, polgármesterek és a megyei önkormányzatok elnökeivel egy időben az Európai Parlament képviselőit fogjuk megválasztani. Jó alkalom ez végiggondolni helyünket a változó Európában, és meghatározni álláspontunkat.
Székely Kriszta interjúja Csoma Botonddal, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjével.