2009. június 08., 08:342009. június 08., 08:34
Ezzel a számaránnyal a székelyföldi megye országos viszonylatban is második helyen áll. Románia-szerte a harmadik legjobb eredményt Szilágy megyében regisztrálták, ahol a lakosság 32,93 százaléka járult urnák elé.
Erdélyi viszonylatban a harmadik legnagyobb részvételi arány Kovászna megyében volt, itt a polgárok 30,77 százaléka kívánt élni választójogával. 19 óráig Szatmár megyében a lakosság 27,10 százaléka, Bihar megyében 26,75 százaléka, míg Maros megyében a lakosság 26,30 százaléka járult az urnák elé. Kolozs megye az ellenkező póluson foglal helyet, itt a polgárok mindössze 19,84 százaléka élt szavazati jogával.
Az erdélyi megyék közül egyébként a legkisebb részvételi arányt Szeben megyében mérték, itt a lakosság mindössze 16,23 százaléka voksolt valamely párt európai parlamenti képviselő-jelöltlistájára. Egyébként a két székelyföldi megye városi lakossága országos szinten a legjobb részvételi eredményt mutatott fel, mindkét megye városai jóval „túlteljesítette” a más városok szavazókedvét.
Falvakon is átlagon felül járultak urnákhoz a székelyek, miközben 16 órakor az országos átlag 14,95, a Hargita megyei 23,64 százalékos volt, Csíkpálfalva 38,2 százalékos, Kászon 36,52 százalékos, Gyimesfelsőlok 35,59 százalékos, Karcfalva 34,89 százalékos részvételi arányt tudott felmutatni, ami már öt órával az urnazárást megelőzően meghaladta a végleges országos részvételi arányt.
Ennél is jobban tudták mozgósítani egyes Bihar megyei települések lakosait, a partiumi megyében már 17 órakor voltak olyan települések, ahol a lakosság több mint fele urnákhoz járult. Négy órával az urnazárás előtt a megyei RMDSZ párhuzamos számlálása szerint Gyantán (Feketekápolna község) 55,34 százalékos, Micskén (Vámosláz község) 49,03 százalékos, Szentjobbon pedig Berettyócsohaj község 44,69 százalékos részvételi arányt jelentettek.
„Bukarestben az erő a kommunikáció nyelve. Ezért is fontos, hány RMDSZ-re leadott szavazat lesz június 9-én az erdélyi, székelyföldi városokban és településeken.”
Ismerem a közvélemény-kutatásokat, de a tapasztalataim mást mutatnak: az erdélyi magyar fiatalok, akikkel az elmúlt időszakban találkoztam, optimisták az EU-val kapcsolatban, ám az elvárásaik- elvárásaink is világosak.
Június 9-én az önkormányzati képviselők, polgármesterek és a megyei önkormányzatok elnökeivel egy időben az Európai Parlament képviselőit fogjuk megválasztani. Jó alkalom ez végiggondolni helyünket a változó Európában, és meghatározni álláspontunkat.
Székely Kriszta interjúja Csoma Botonddal, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjével.