Vallásszabadságot kérnek a kínai keresztény egyházak

Szokatlan módon a pekingi parlamenthez intéztek petíciót illegális kínai keresztény egyházak csütörtökön, amelyben kérik, hogy a hatóságok vessenek véget a vallásüldözésnek, és biztosítsák a vallásszabadságot az ázsiai országban.

MTI

2011. május 13., 09:512011. május 13., 09:51

Tizenhét – hivatalosan be nem jegyzett – egyház lelkipásztorai az Országos Népi Gyűlés elnökéhez, Vu Pang-kuóhoz (Wu Bangguo) intézett petícióban panaszt emeltek az egyházaik tevékenységének beszüntetését célzó megtorlások miatt. Most fordult elő első ízben, hogy illegális egyházak ilyen nagy számban kérik együttesen a vallásszabadságot a kommunista Kínában – írta a China Aid amerikai székhelyű szervezet, amely honlapján közzéteszi a petíciót. „Az elmúlt hat évtized során a Kínai Népköztársaság alkotmányában a keresztények számára biztosított vallásszabadság nem valósult meg a tényekben” – áll a szövegben.

A petíció szerzői kérik a kínai parlamentet, vizsgálja meg, alkotmányos módon kezeli-e az egyházi ügyeket a kormány, amely csak az általa elismert egyházakban engedélyezi a vallásgyakorlást. Az aláírók azt is kérik a képviselőktől, fogadjanak el a vallásszabadságot védő törvényt.

A kínai katolikusok és protestánsok megosztottak. Egyik részük „hivatalos”, azaz a kínai kommunista párt irányítása alatt álló egyházak híve (Peking szerint a számuk mintegy 20 millió), a többiek pedig – feltehetően több mint 50 millióan – a „földalatti” egyházakhoz tartoznak. A petíció azt is kéri végezetül, hogy folytassanak vizsgálatot a legnagyobb fővárosi „földalatti egyház”, a mintegy ezer hívet számláló Suvang bezárásáért a hatóságok által folytatott támadás ügyében. 2009 óta a Suvang egyház imahelyeit bezárták, így a papok a szabad ég alatt kénytelenek a szertartásokat megtartani.

Az egyház több papját házi őrizetbe helyezték, hívők százait pedig előállították a beadvány szerint. Sanghajban, Kantonban, Csengtuban és Linfenben is történtek hasonló incidensek, így a bezárt imahelyek miatt az egyházak kénytelenek a szabad ég alatt istentiszteleteket tartani – áll a szövegben. Az 1993-ban alapított Suvang egyház 2006 óta próbálja megkapni – mindhiába – a hatósági engedélyt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház