2008. szeptember 26., 00:002008. szeptember 26., 00:00
Sötét híresztelések áldozata
Zsidók és katolikusok szólaltak fel az összejövetelen XII. Pius védelmében. Úgy vélekedtek, hogy a 260. pápa „sötét híresztelések” áldozata lett, amelyek szerint közönyös volt a náci rendszer által üldözött zsidók sorsa iránt.
A 2002-ben alapított Pave the Way dokumentációt gyűjtött arra vonatkozóan, hogy XII. Pius pápa a színfalak mögött, de nyilvánosan is fellépett a zsidók megmentése érdekében, és felszólította különféle országok katolikus intézményeit, hogy nyújtsanak menedéket az üldözötteknek.
A szervezet egyebek között diplomáciai táviratokat szedett csokorba, és az egykori pápa fellépésének köszönhetően megmenekült zsidók tanúvallomásait gyűjtötte össze álláspontjának igazolására. A szervezet kéri, hogy a holokauszt áldozatainak emléket állító jeruzsálemi Jad Vasem Intézet egyik állandó kiállításáról távolítson el egy szöveget, amely – a szervezet szerint – rágalmazza XII. Piust.
Boldoggá avatják
A római kollokviumot XII. Pius halálának 50. évfordulója alkalmából rendezték. XVI. Benedek jelenlegi katolikus egyházfő, aki dönteni hivatott XII. Pius boldoggá avatásának ügyében, a franciaországi zsidó közösség képviselőivel találkozva emlékeztetett rá, hogy XII. Pius, a nácizmus legsötétebb korszakában volt a katolikus egyház feje.
A Vatikán február 18-án közölte: nem állítja le XII. Pius boldoggá avatásának eljárását annak ellenére sem, hogy számos történész és zsidó szervezet élesen bírálja az egykori pápát a holokauszthoz való viszonyulása miatt.
XII. Pius lehet a legvitatottabb szent
XII. Pius második világháborús szerepe miatt több mint negyven éve áll a támadások kereszttüzében. Az 1958-ban elhunyt pápát sokan támadják. Az ellene felhozott legfőbb vád az, hogy a náci népirtás idején nem ítélte el nyíltan a holokausztot, csupán homályos kijelentéseket tett. Példaként hozzák fel erre az 1942 karácsonyán megtartott szentmiséjét, amelyben elítélőleg szólt minden „nemzeti vagy faji” üldözésről, de egyszer sem ejtette ki a „náci” és „zsidó” szavakat. Nem meglepő tehát, hogy kritikusainak többsége a zsidóság köréből kerül ki. Közöttük is vannak azonban, akik évtizedek múltán sem felejtették el a pápai támogatást. David Dalin amerikai rabbi emlékeztetett rá, hogy a háborút követően XII. Pius hatalmas hírnévnek örvendett az izraeliták között, hiszen sokuknak igenis a pápai parancsra megnyílt templomkapuk mentették meg az életét. Akkor olyan elismert zsidók mondtak köszönetet neki népük nevében, mint Albert Einstein, Goldai Meir vagy Isaac Herzog palesztinai főrabbi.
Halála után kezdték támadni
A pápát halála után öt évvel, 1963-tól kezdték támadni. Abban az évben vitték színre a német drámaíró, Rolf Hochhuth darabját, A helytartót, amely a nyilvánosság előtt először „gyanúsította” a pápát és egyházát nácibarátsággal, de legalábbis bűnpártolással. Ezt a nézetet erősítette John Cronwell 1999-ben megjelent könyve is, a Hitler pápája, melyben egyenesen antiszemitának titulálja XII. Piust.
Ezzel szemben a Führer és a szentatya „baráti” kapcsolatát látszik ellensúlyozni egy Németországban megjelent munka (a 2002-ben kiadott Spies in the Vatican), melynek szerzői szerint Hitlernek kész tervei voltak a pápa elfogására és adott esetben meggyilkolására vonatkozóan.
[origo]
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.