Templommá váló kastély

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

A Degenfeld család örökségében tartják az istentiszteleteket a Szatmár megyei Hadadon. A Degenfeld-kastélyban hallgatják a Szatmár megyei Hadad református hívei Isten igéjét, miután templomuk és imaházuk is használhatatlanná vált. A templomot ugyanis egy földcsuszamlás olyannyira megrongálta, hogy 2000 januárjában életveszélyessé vált a használata, így végleg bezárták.

2006. november 30., 00:002006. november 30., 00:00

Ezt követően a szabadban vagy a templom melletti imaházban tartották az istentiszteleteket, ám a földmozgások azt sem kímélték: miután nemrég 30 centimétert süllyedt, az imaházat is be kellett zárni. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a Degenfeld család visszakapta egykori kastélyát, és azt a Királyhágó-melléki Református Egyházkerület használatába adta, így az adventi istentiszteleteket már abban tartja a település kétezer lelkes magyar közösségének lelkipásztora.
A kastélyt Degenfeld Pál kapta vissza, aki 40 évre adta koncesszióba a reformátusoknak. „A Németországban élő grófi leszármazott azzal is segítette az egyházat, hogy a kastély tetőszerkezetét felújíttatta és az épület környékéről a talajvizet elvezettette” – mondta a XIX. század második felében épült ingatlanról Tőkés László püspök, aki ifjúsági központot szeretne az épületben kialakítani. A reprezentatív ingatlan felújításra szorul, bár viszonylag jó állapotban érte meg a XXI. századot – ez annak is köszönhető, hogy az államosítás óta folyamatosan iskola működött benne, és ha külseje ütött-kopott is, kisebb javítások nyomai fellelhetőek rajta. A kastély kezelését a nagykárolyi egyházmegyére bízta a püspök, a benne alakulandó intézményt Kurta-Tőtös Beáta lelkész vezeti majd. A tiszteletes asszony elmondta, a hadadi kézműves és néptánctáborok hagyományát követve nyári táborozásokat terveznek ide, de egyelőre az ingatlant többszörösen is kihasználják. „A kastélyban eddig a nyolc osztályos iskola működött – kezdi sorolni a lelkész. – Az állam épített ugyan egy új iskolát, de abban csak hat tanterem van, így két osztály továbbra is a kastélyban marad. Az egykori tánctermet már korábban tornateremmé alakították át, más lehetőség híján a sportórákat továbbra is a kastély legnagyobb szobájában tartják majd.” Kurta-Tőtös Beáta hozzátette, a gyülekezet egyelőre csak a kastély két konferenciatermét használja, amelyeket kifestettek és rendbetettek.
Mészáros Árpád, a falu lelkipásztora az egyház saját ingatlanait is szeretné megmenteni, bár erre egyelőre kevés az esély. Az 1423-ban Szent László tiszteletére felszentelt templom ugyanis az 1991-es talajcsuszamláskor előbb csak megrongálódott, majd a falak szétváltak egymástól – a hatalmas réseken át az utcáról is be lehetett látni az istentiszteletekre, imádkozás közben sokszor recsegve-ropogva jajdultak fel a tetőt tartó gerendák. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma támogatást nyújtott a helyreállításhoz, ennek köszönhetően hat éve folyik az istenháza helyreállítása: a kazettás mennyezetet, a tetőszerkezetet aládúcolták és megemelték, a padozatot pedig bebetonozták. „Az imaház felőli oldalon a templom alapja elkészült, a folytatáshoz viszont egyelőre nincs pénz” – panaszolta a lelkész, aki szerint a további munkához legalább 750 ezer lejre volna szükség. Addig is a Degenfeld-kastélyban ideiglenes otthonra lelnek: a falu azon részét nem fenyegeti a földcsuszamlás, a termek elég nagyok, és a fűtés is megoldható.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház