Szolgáltatás az elviselhetőbb öregkorért

•  Fotó: Gozner Gertrud

Fotó: Gozner Gertrud

Legalább száznegyven idős ember otthoni gondozására indít programot az erdõvidéki Baróton a sepsiszentgyörgyi székhelyű Diakónia Keresztyén Alapítvány (DKA). Ezzel az erdővidéki helységek mindenikére kiterjed a szolgálat.

Benkő Levente

2008. december 19., 13:572008. december 19., 13:57

„A baróti program elindítására azért volt szükség, mert az erdõvidéki szénbányák bezárásával a régió gazdasági hanyatlásnak indult, és ez az idõsebbek, illetve az egyedül élõk ellátására is érezhetõen kihatott” – indokolta lapunk érdeklõdésére a kezdeményezést Tóth Anna, a DKA igazgatója. Mint mondta, Háromszék negyven településén a helyi önkormányzattal partnerségben indítottak eddig diakóniai szolgálatot. Erdõvidék minden falujában létezik már ilyen, egyedül Baróton, illetve a várost alkotó további öt helységben nem indult még hasonló, szociomedikális ellátás.

A február elsején induló baróti program három évre szól. Mûködési költségeit a DKA saját forrásai mellett az Országos Társadalmi Fejlesztési Alaptól (FRDS) pályázati úton hat hónapra elnyert keretbõl, valamint a baróti önkormányzat költségvetésébõl biztosítják. Ebbõl vásárolják meg az eszközöket, például a Barótot alkotó hat helységet naponta bejáró autót, valamint a vállalkozásfejlesztési központ épületében helyet kapó székház és szociális mosoda felszerelését is. A szolgálat keretében negyven rendszeres és legalább száz alkalmi ellátottnak segítenek például az étkezésben, a tisztálkodásban, a sétálásban vagy, akinek szüksége van rá, a gyógytornázásban, illetve az asszisztensi hatáskörig terjedõ egészségügyi ellátásban. A szolgálat ugyanakkor szociális mosodát is indít, amely legalább húsz idõs embernek biztosít tiszta ruhát és ágynemût. Mindezt a munkát szakképzett személyzettel, ezen belül egy egészségügyi asszisztenssel, három ápolóval és egy mosónõvel végzi majd el a DKA. Tóth Anna közlése szerint az erdõvidéki munkanélküliség mértékét sejteti, hogy három ápolói állásra januárban tartandó versenyvizsgára már tízen jelentkeztek. 

„Alaposan feltérképezzük a várost alkotó helységeket, felmérés alapján állapítjuk meg, hogy kik szorulnak a támogatásunkra. Mindenesetre arra törekszünk, hogy az otthongondozásra szoruló idõsebb emberek szociális-egészségügyi gondjain a lehetõ leghatásosabban enyhítsünk” – tette hozzá Tóth Anna. A DKA otthonigondozó-szolgálata idõs, krónikus beteg, ágyhoz kötött vagy mozgásában korlátozott, szakápolásra szoruló személyeknek nyújt segítséget felekezetre, nemre, nemzetiségre való tekintet nélkül. A segítségnyújtást, az ápolást igénylõ személy vagy annak hozzátartozói kérhetik a DKA települést ellátó munkatársaitól, akik felmérik a rászoruló fizikai és egészségügyi állapotát, tájékoztatják õt az otthoni gondozás feltételeirõl, majd megállapodásban rögzítik a segítségnyújtás mibenlétét, a szakápolásról vagy kezelésrõl pedig az érintett személy háziorvosával is egyeztetnek

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház