Szentföld: cselekvés kell

Nem elégedhetünk meg azzal, hogy a Szentföld egyfajta „vallási Disneyland” legyen a világ szemében. Itt az ideje a változásnak, a cselekvésnek – hangoztatták egyhangúan a szentföldi keresztények ügyével foglalkozó nemzetközi konferencia résztvevői.

Krónika

2011. július 22., 07:272011. július 22., 07:27

A július 18–19-én Londonban tartott rendezvényt a valamikor még „ősellenségeknek” számító anglikán és brit katolikus egyházak első számú vezetői, William Rowan canterbury, valamint Vincent Nichols westminsteri érsek szervezte. A két magas egyházi méltóság megnyitóbeszédeit követően, a Szentföld képviseletében a szintén katolikus és anglikán Fouad Twal pátriárka, valamint Suheil Dawani jeruzsálemi püspök tartottak általános helyzetismertetőt, ennek nyomán pedig a tárgyban leginkább érintett palesztin keresztény közösség néhány fiatal képviselője nyújtott a mindennapi életükről és helyzetükről szóló hiteles élménybeszámolót.

A Canterbury érsek a krisztusi időktől számított kétezer esztendő folytonosságában juttatta kifejezésre a keresztény világ felelősségét szentföldi hittestvéreink sorsa iránt, akiket drasztikus mértékű és folyamatos elvándorlásuk következtében – hoszszabb távon – a kipusztulás veszélye fenyeget. Valamennyi felszólaló a menekülésszerű emigrációt tartotta a szentföldi keresztények legsúlyosabb problémájának. Twal pátriárka arra mutatott rá, hogy az évtizedek óta fennálló konfliktushelyzetet mindhárom vallási közösség egyaránt megszenvedi, és emiatt valójában mindegyikük nagy többsége békét akar. Egymás emberi méltóságának és vallási identitásának a tiszteletben tartása jelentené a megoldást – hangsúlyozta többekkel együtt –, ebbe azonban mindig „beleszól a politika”. Nem elégedhetünk meg azzal, hogy a Szentföld egyfajta „vallási Disnyland” legyen a világ szemében. Itt az ideje a változásnak, a cselekvésnek – hangoztatták többen is, egybehangzóan.

Felszólalásában Tőkés László alelnök az Európai Parlamentben egyre inkább erősödő érdeklődésről és szolidaritásról számolt be az üldözött keresztények ügye iránt. Ennek összefüggésében fontosnak ítélte az egyházak és a politikum szorosabb együttműködését, illetve a politikai döntéshozók egyházak általi befolyásolását. Elégtétellel újságolta, hogy néhány képviselőtársával közös kezdeményezésükre, ősszel, a közel-keleti üldözött keresztények védelmében Libanonban fog sor kerülni egy újabb nemzetközi konferenciára. Catherine Ashton külügyi főképviselőnél tett közbenjárásukról is hírt adott, aki a keresztényüldözések áldozatainak védelmében kötelezte el magát.

A házigazdák és felszólalók véleménye megegyezett abban, hogy az egyházak nem hallgathatnak üldözött testvéreik ügyében, sőt azonnali cselekvésre van szükség érdekükben. Egyebek mellett egyetértettek abban, hogy fel kell rázni a nyugati keresztény közvéleményt, és hatni kell a politikusokra, valamint erkölcsi és anyagi eszközökkel segíteni kell a palesztinai keresztényeknek a szülőföldjükön megmaradásban, illetve a hazatérésben. Az igazság és a megbékélés útján járva, a Szentföld szembenálló közösségei csak együtt találhatják meg a kiutat válságos helyzetükből – hangzott el.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház