Strasbourgban kérik a templomokat

Hosszú évek óta pereskedik a premontrei rend, hogy visszaszerezze két, 1948-ban államosított Bihar megyei templomának a tulajdonjogát.

Pengő Zoltán

2008. november 27., 17:582008. november 27., 17:58

Kevéssé ismert az a tény, hogy a kommunizmus idején államosított egyházi ingatlanok között templomok is voltak. Ezek közé tartozik többek között a premontrei rend nagyváradi, illetve váradszentmártoni temploma. Bár a római katolikus egyház a diktatúra idején is folyamatosan használta ezeket, de jure mindkét ingatlan tulajdonosa jelenleg is az állam.

Sértetlen élvezeti jog

A két templom azért került 1948-ban állami tulajdonba, mert ugyanazon telekkönyvi parcellán szerepelt a nagyváradi, valamint a szentmártoni rendházzal – magyarázta lapunknak Fejes Rudolf Anzelm főapát, váradhegyfoki prépost. Azonban a kisajátítás ellenére a kommunizmus évtizedei alatt nem sérült a római katolikus egyház élvezeti joga. Az érem másik oldala, hogy tulajdonosi mivolta ellenére az állam 60 éven át egyetlen lejjel sem járult hozzá a két templom fenntartásához, állagmegőrzéséhez. „Idén először kaptunk támogatást, 40 millió lejt a helyi tanácstól a nagyváradi templomunk két tornyán lévő keresztek alapzatának a javítására” – nyilatkozta a főapát.

Barokk stílus klasszicista beütéssel
A nagyváradi premontrei templom eredetileg pálos templomnak épült az 1760-as években. A pálos rend 1786-os feloszlatását követően az épület egy ideig raktárként szolgált, majd 1808-ban a premontrei rend tulajdonába került. A Fájdalmas Szűznek szentelt kéttornyú, egyhajós templom stílusa barokk, amely klasszicista jegyekkel keveredik. A műemléképület legkiemelkedőbb művészeti értékei a faragott tölgyfa padok, a vakablakokat eltakaró faragványok, valamint az orgonakarzat rokokó rácsa.

A rendszerváltást követően az újjáalakult premontrei rend visszaigényelte Bihar megyei templomait, ám sikertelenül. A római katolikus szerzetesrend más restitúciós igényeitől eltérően ez esetben nem tudatos obstrukció akadályozza a rend javainak visszaszerzését, annak formai jogi akadályai vannak. A restitúciós törvény szerint nem szolgáltatható vissza egykori tulajdonosának olyan ingatlan, amelyben egyházi szertartás folyik. A premontreieket tehát egy olyan törvényi kitétel akadályozza meg abban, hogy jogilag is birtokba vegyék templomaikat, amely eredetileg a görög katolikus egyház ellen irányult.

Az apát bizakodó

Mivel a templomok visszaszolgáltatására vonatkozó igényt a restitúciós törvényre hivatkozva valamennyi hazai bírósági fórum elutasította, a premontrei rend a strasbourgi Emberjogi Bíróságon keresi az igazát. „Lehetetlen, hogy ezt a pert ne nyerjük meg” – véli Fejes Rudolf Anzelm. Elmondása szerint a premontreiek két templomán kívül még a székelyhídi római katolikus templomot államosították Bihar megyében, ez utóbbi ugyanis ugyanazon a telken volt, mint a Stubenberg kastély.
 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház