2011. március 18., 10:122011. március 18., 10:12
Az 1817-ben újraépített, eredetileg az 1300-as évekből származó templomot ugyanis az egyik legagresszívebb gombafajta, a könnyező házigomba támadta meg. „Először úgy tűnt, mintha csak a templom északi részét érintette volna, de később, mintha gyapotszőnyeg lenne, úgy terjedt végig a templomon a gomba. Fel kellett szedni a padlózatot, ki kellett hordani a töltést” – mesélte a Krónikának Kovács Attila plébános. A gombamentesítési folyamat egy magyarországi egyetemi docens, faanyagvédelmi szakértő felügyelete alatt zajlik. A plébános elmondta, bár sok helyi cég is ajánlkozott utólag a fertőtlenítési munkálat elvégzésére, a kivitelezésre egy magyarországi cég segesvári leányvállalatát választották, mivel ennek megfelelő tapasztalata van a szakmában, és 12 éves garanciát vállal a munkáért.
Egyelőre a gombamentesítési folyamat első fázisánál tartanak, az elmúlt tíz napban mintegy 200 helybéli önkéntes segítségével hordták ki a bútorzatot, a deszkapadlót, a töltést, amelyeken láthatóak voltak a gombaszálak is – azok révén terjed tovább a fertőzés. Ezt követően egy speciális perzselőgépezetet használva leégetik a gombás felületet, és bekenik fertőtlenítőoldattal. A régi helyére teljesen új, fertőtlenített töltés kerül, amelyet deszkapadló helyett térkővel és homokkal fednek majd le. „A kihordott földet el kell tüntetni, a fát el kell égetni, hiszen a gomba nagyon könnyen elterjedhet, és gondokat okozhat” – fejtette ki a plébános. Kovács Attila hozzátette, a templomban dolgozók ruháit, cipőit minden alkalommal le kell fertőtleníteniük, amikor elhagyják az épületet, nehogy észrevétlenül magukkal vigyék a gombát saját házaikba. A plébános elmondta, a templomban 2002–2005 között került sor az első régészeti feltárásra, ekkor észlelték először a gombafertőzést, azonban akkor nem foglalkoztak vele. Kiderült, hogy a gomba közel 20–30 éve költözhetett be az épületbe, ezért terjedhetett át a templom majdnem minden szegletére.
A töltés alatt 60 centiméterre találhatóak a régi templom maradványai, amelyet az elmúlt napokban a fertőtlenítési munkálat során fel is tártak. „A teljes barokk templomfundamentum előtűnt és gyönyörűen látszik” – újságolta a plébános. Hozzátette, Árpád-kori templomról van szó, az 1300-as években építették, a régészek szerint Csíkszék egyik legrégibb istenháza. Az épület azonban az 1770-es évek elején megrongálódott, így 1800-ban lebontották. A mostani épület 1817-ben készült el. A plébános szerint azonban nincs olyan szeglete, amelyik ne szorulna felújításra. „A kórusból lehet látni a szabad eget, a diadalív elvált a menynyezettől, a boltívtől, az északi tartópillérről elcsúszott a tetőszerkezet, emellett teljes cserépcserére van szükség, szarufákat kell pótolni, és fel kell újítani a vízelvezetési rendszert” – részletezte Kovács Attila, aki derűlátó, azonban mint mondta, sok pénzre van szükség ahhoz, hogy minden a helyére kerüljön.
A gombamentesítési munkálat eddig mintegy 60 ezer lejbe került, ebben nincs benne a visszatöltés. Az egyházközség támogatást kért a kulturális minisztériumtól, ahol pozitív hozzáállást tapasztaltak, és a Szülőföld Alaphoz is pályázatot nyújtottak be, onnan is remélnek pénzt. Csíkszereda és Hargita megye önkormányzata 30-30 ezer lejjel járultak hozzá a dokumentáció elkészítéséhez – amire eddig 7000 eurót költöttek –, valamint a munkálatok finanszírozásához. „Ezt helyi erőből nem lehet kifizetni, noha nagyon pozitív a visszajelzés a hívek részéről is, eddig 200-an segédkeztek, naponta 4-5 személy dolgozik napszámban is” – újságolta Kovács Attila, aki szerint a teljes restaurálás költsége elérheti az 500 ezer eurót is.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.
szóljon hozzá!