2013. április 12., 08:332013. április 12., 08:33
Az egyházi elöljáró a templomépítés miatt érzett örömöt ahhoz az érzéshez hasonlította, amikor valaki, aki nem tud úszni, egy csónakban ül, és alig várja, hogy partot érjen. Szemléltetésként elmondta: miközben Verespatakon nemrég eltemették az utolsó reformátust, addig a Kolozsvár melletti településen új templom épül, amely pajzsként szolgál majd a híveknek a mai agreszszív világban.
Ágoston Attila, a gyülekezet lelkipásztora beszédében arról számolt be, hogy a szászfenesi az Erdélyi Református Egyházkerület legfiatalabb önálló gyülekezete, 2012. június 6-án jegyezték be az adóügyi hivatalnál. Mint részletezte, néhány idősebb, Szászfenesen élő református egyháztag tudni véli, hogy a településen „régen”, azaz évszázadokra visszamenőleg is létezett református gyülekezet, erről azonban nincs hivatalos adat. A kincses várossal összenőtt település magyar lakossága korábban zömében római katolikus vallású volt, a mindössze 40–50 tagot számláló református közösség a magyarlónai református egyházközség szórványaként működött 2011 augusztusáig. Ekkor döntött úgy az egyházkerületi közgyűlés, hogy különválasztja Magyarlónától a szászfenesi szórványt. „November elsejétől Pap Géza püspök úr személyemet nevezte ki ide, hogy az időközben ideköltözött református személyeket felkutassam, és az önálló gyülekezetet megszervezzem. Kinevezésem után rövid idővel kiderült, hogy a legutóbbi népszámlálás alkalmával 1050 szászfenesi lakos vallotta magát református vallásúnak. Mostanig csaknem 700 lelket sikerült összeírni” – ismertette a lelkész a közelmúlt történéseit. Hozzáfűzte, tavaly nyárig az istentiszteleteket a helyi kultúrotthonban tartották, amelyet az önkormányzat jelképes bérleti díj ellenében bocsátott rendelkezésükre, tavaly nyáron azonban elkezdődött a művelődési ház felújítása. Ekkor Székely Olga, a Jozefini Panzió tulajdonosa segítette ki a gyülekezetet, térítésmentesen bocsátva rendelkezésükre egy termet. A lelkipásztor elmondta: nyilvánvaló volt, hogy a létszámában sokszorosára nőtt gyülekezetnek saját templomra van szüksége, erre a célra kaptak a polgármesteri hivataltól egy 1000 négyzetméteres telket Szászfenes Leányvár nevű részén.
Az alapkőletételt követően Gáti Attila, az egyházközség gondnoka a Krónikának elmondta: a templomot, tanácstermet és parókiát is magában foglaló ingatlan felépítését pályázati alapokból finanszírozzák, többek közt a magyar kormány, a Kolozs Megyei Tanács, a helyi önkormányzat, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöksége támogatja őket. Hozzáfűzte: több református egyházközség is a segítségükre sietett, sok helyen rendeztek gyűjtést, és a holland testvéregyház segítségében is bíznak. Mint mondta, ha az építkezés zökkenőmentesen halad, két év múlva felszentelhetik a templomot. A beruházás mintegy 400 ezer euróba kerül.
Abos Ede műépítész, a tervek készítője lapunknak elmondta, az épületegyüttes korszerű és energiatakarékos lesz, az úgynevezett passzívházstandardoknak megfelelően készül. Mint részletezte: miközben egy hagyományos épület négyzetméterenként évi 200–250 kilowattóra energiát fogyaszt, addig a passzívház-technológiával épített ingatlanoknak csak 15 kilowattóra energiára van szükségük ugyanakkora területen és időtartam alatt.
Az ünnepségen a borús idő ellenére több százan vettek részt, köztük számos egyházi és világi elöljáró, köztük Magdó János, Magyarország kolozsvári főkonzulja, aki köszöntőbeszédében úgy fogalmazott: a szászfenesi gyülekezetteremtő példa lélekemelő, reménykeltő nemcsak a helybeliek, hanem a magyarság egésze számára.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.