Pünkösd a lélek tavasza – Útra keltek a csíksomlyói zarándokok

•  Fotó: Pethő Melánia

Fotó: Pethő Melánia

Több százezer zarándokot várnak szombaton a csíksomlyói Kis- és Nagysomlyó-hegy közötti Nyeregbe, a hagyományos pünkösdi búcsúra. A Kárpát-medence legnagyobb egyházi eseményére a Mária-úton gyalogosan, míg Budapestről idén három különvonattal érkeznek a hívek. A Hármashalom-oltárnál tartandó ünnepi szentmisén, melynek szónoka Oláh Dénes, a Maros-Küküllő egyházkerület főesperese, számos más egyházi és közéleti személyiség mellett Áder János államfő is részt vesz.

Rédai Botond

Pap Melinda

2014. június 05., 20:052014. június 05., 20:05

A köztársasági elnök pénteken repülővel érkezik Marosvásárhely­re, ahonnan Magyarország csík­sze­redai főkonzuljával utazik Csíkszeredába. A legfőbb közjogi méltóság ezúttal is – akárcsak tavaly – a csíksomlyói Fodor-házban száll meg, majd szombaton az ünnepi kordonnal indul a csíksomlyói szentmise helyszínére, a Nyeregbe. Az idei pünkösdi búcsún Hende Csaba magyarországi honvédelmi miniszter is jelen lesz.

Liturgikus program

A csíksomlyói zarándoklat liturgikus programját a pénteken este 7 órakor kezdődő szentmise nyitja meg, ezután a kegytemplomban egész éjszakán át tartó virrasztás kezdődik. Szombaton reggel 7 és 8 órakor, valamint 19 órakor a kegytemplomban újabb szentmiséket tartanak.

A papságot, a búcsú szimbólumának tekintett labarumot és a pápai kisbazilika-jelvényt kísérő kordon fél 11-kor indul a kegytemplom előtti térről az ünnepi szentmise helyszínére, a Hármashalom-oltárhoz. Az ünnepi búcsús szentmise, amelyet a Duna Televízió és a Mária Rádió élő adásban közvetít, 12.30-kor kezdődik a Hármashalom-oltárnál.

A szentmise főcelebránsa dr. Ja­ku­binyi György gyulafehérvári érsek, az ünnepi szónok Oláh Dénes marosvásárhelyi főesperes, plébános. A hagyományos csángó misét szombaton 17 órától a csíksomlyói Szent Péter és Pál-plébánia Betlehem-kápolnájában tartják. A kegytemplomban a pünkösdelőesti szentmisét követően, este 8 órától reggelig tartó virrasztás lesz. Vasárnap, pünkösd ünnepén a kegytemplomban reggel 7, 8, 10.30 és este 7 órakor lesznek szentmisék. Hétfőn, pünkösd másodnapján a szentmisék a kegytemplomban szintén ünnepi sorrendben lesznek: 8, 10.30 és este 7 órakor.

Össznemzeti zarándokvonatok

A csíksomlyói búcsúra idén három zarándokvonat is indul Budapestről, melyek az előző évekhez hasonlóan hívek százait hozzák az egyházi eseményre. A Boldogasszony zarándokvonat már csütörtökön hajnalban kigördült a Nyugati pályaudvarról, és Cegléd, Szolnok, Debrecen, Nagykároly, Zsibó, Dés és Maroshévíz érintésével csütörtökön este érkezett meg Gyergyószentmiklósra.

A történelmi székely gyors és a Csíksomlyó expressz pénteken, a főbb erdélyi és székelyföldi városok érintésével érkezik Csíkszeredába. Az idén hetedik alkalommal elinduló, kilenc kocsiból álló történelmi székely gyors péntek hajnalban gördül ki a Nyugati pályaudvarról, és Cegléd, Szolnok, Püspökladány, Debrecen, Érmihályfalva, Nagyvárad, Kolozsvár, Dés és Gyer­gyószentmiklós érintésével Ma­défalváig viszi utasait. A vonat történetében először áll meg Debrecenben.

Székely bélyeg a pünkösdi búcsún

A csíksomlyói templomban őrzött Mária-szobrot ábrázoló székely bélyeget ad ki a pünkösdi búcsúra a Székelyudvarhelyért Egyesület, közölte csütörtökön a Háromszék.

A bélyegen a Mária-szobor és a székely címer látható, valamint a Székelyföld felirat szerepel rajta magyarul és rovásírással. A bélyeggel nem lehet postai küldeményt bérmentesíteni, de a kibocsátó úgy véli, bélyeggyűjtők számára értékes filatéliai termék lehet.

A bélyeget 25 darabos ívben fogják forgalmazni, és ötezer sorszámozott ívet is forgalomba hoznak. A bélyeget kibocsátó szervezet szerint az első székely bélyeg az autonómiatörekvésekre szeretné felhívni a figyelmet.

A történelmi székely gyorssal érkezők a hagyományos csíksomlyói istentiszteletet követően pünkösdvasárnap a Karakó-völgyhídon és a lóvészi alagúton, valamint Gyimesközéplokon át a történelmi Magyarország egykori országhatárához, Gyimesbükkre és a legkeletibb MÁV-őrházban berendezett múzeumba, valamint a közeli Rákóczi-várhoz is ellátogathatnak. A történelmi székely gyors utasai hétfőn este érkeznek vissza Budapestre. 

A magyar vasúttársaság közleménye szerint idén már két vonatot is a MÁV-Start különlegesen feldíszített mozdonyai húznak: a történelmi székely gyorsot és az egyesítve közlekedő össznemzeti székely gyors – Csíksomlyó expresszt. Utóbbi csütörtök éjjel Szombathelyről indul, majd Sopronon át péntek hajnalban érkezik a Keleti pályaudvarra. Itt egyesül a székely gyorssal, és a 16 kocsiból álló két vonat immár össznemzeti zarándokvonat – székely gyors – Csíksomlyó expressz néven folytatja útját Debrecen és Kolozsvár érintésével a Csíki-medencébe.

A vonaton utazó mintegy 1100 zarándok a környező településeken száll meg, a vasárnapi csíksomlyói szentmise után Gyimesbükkbe is ellátogat. Az össznemzeti zarándokvonat az erdélyi körutazást követően, Brassó és Arad érintésével tér haza pünkösdhétfőn, a Csíksomlyó expressz pedig kedd reggel érkezik vissza Szombathelyre.

A csíksomlyói búcsúba tartó zarándokok tiszteletére több erdélyi város állomásán is vonat­váró ünnepséget szerveznek. Érmi­hály­falván pénteken 9.30-kor, Nagyváradon 12 órakor, míg Kolozsváron 15.10-kor zeneszóval és virággal köszöntik a vonatok utasait. Sepsiszentgyörgyön a visszaúton, hétfőn 9.05-kor köszöntik a zarándokokat.

Több százan a Mária-úton

A pünkösdi búcsúra nemcsak vonattal érkeznek a hívek, több százan gyalog, a Mária-úton haladva érkeznek a csíksomlyói Szűzanyához. A Mária-úton több csoport is elindult idén a búcsúra. Magyarországról például 2008 óta ebben az évben gyalogolnak a legtöbben, legkevesebb százan, ebből mintegy huszonöten Budapestről indultak.

Molnár Sándor, az erdélyi Mária-üt Egyesület alelnöke elmondta, a legmesszebbről két ausztriai zarándok érkezik, akik a spirituális út legnyugatibb pontjáról, Mariazellből indultak és mintegy 1350 kilométert gyalogolnak. A gyalogos zarándokok egy része Szé­kely­udvarhely irányából, másik fele Gyergyó­széken keresztül közelíti meg a kegyhelyet. Emellett szervezett csoportok indulnak Sepsiszentgyörgyről, Marosvásárhelyről, illetve több erdélyi településről is.

Molnár Sándor szerint több százra tehető azok száma, akik az egyesület által kiépített útvonalon érkeznek a búcsúra. „Azokról van szó, akikről tudunk, akik előre bejelentkeztek. Ám sokan vannak olyanok, akik saját szakállukra kelnek útra” – nyomatékosított az illetékes. Hangsúlyozta, a Mária-út egyes szakaszait csak idegenvezetővel ajánlott megtenni, ezért biztonságosabb minden zarándok számára, ha előre bejelentkezik. Ők segítséget kapnak az útvonaltervezésben, idegenvezetőt, szállást, és ha szükséges, akár csomagszállítást is biztosítanak számukra.

„Ahhoz képest, hogy 2010-ben még csak a gondolata született meg a Mária-útnak, egészen jól állunk” – értékelte a jelenlegi helyzetet Molnár. Az egyesület alelnöke rámutatott, a szóban forgó út hasonló akar lenni az El Caminóhoz, a Szent Jakab spanyolországi sírjához vezető úthoz, ám ennek eléréséhez rengeteg munkára van szükség.

„A születés fájdalmain már túl vagyunk, azonban még sok tennivalónk van a végső cél eléréséhez” – jegyezte meg. A Mária-út erdélyi szakasza ugyanis még kiépülőben van. A nyomvonalak kijelölésének még 2011-ben kezdtek neki, a kiépítettség jelenleg meghaladja az ötven százalékot. Hargita megyében például mintegy 550 kilométert tesz ki az úthálózat, ennek közel fele van megfelelően kijelölve.

„Minden évben igazi ünnep számunkra a zarándokok fogadása” – jegyezte meg Farkas Árpád. A csíkkarcfalvi plébános elmondta, a Mária-úton érkező zarándokok egy része a gyergyócsomafalvi és gyergyóalfalvi ke­resztaljákhoz csatlakozik, együtt érkeznek a településre.

„Harangszóval köszöntjük őket, a helybéliek minden évben nagy számban várják a megfáradt utasokat. Fontosak számunkra, hiszen mindegyikük valamilyen okból vállalja fel ezt a próbára tevő utat” – mondta a plébános. Bartalis Ágoston megyebíró szerint a község lakói az alkalomhoz illően készülnek az eseményre, többen saját hajlékukban látva vendégül az érkezőket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház