Fotó: barabás kisanna
Egy éven keresztül fog hiányozni a marosvásárhelyi plébániatemplomból a főoltárkép. A 2,75 méter széles, 5 méter magas 18. századi műalkotást az elkövetkezendő időszakban restaurálják.
2014. augusztus 01., 14:272014. augusztus 01., 14:27
Az elmúlt húsz évben a templom négy mellékoltárát sikerült teljesen felújítani, restaurálták a faanyagot, és felújították a mellékoltárok olajfestményeit is. Most eljött az ideje a központi oltárkép restaurálásának, amelyet állványok és több munkás segítségével emeltek le helyéről.
A marosvásárhelyi Keresztelő Szent János- plébániatemplom a belváros jellegzetes barokk temploma, építését a jezsuiták szorgalmazták.
A 18. században épült istenháza a város, illetve a térség legnagyobb római katolikus temploma. Berendezésének hangsúlyos eleme a szentély keleti falát teljesen kitöltő főoltár.
Oláh Dénes plébánostól megtudtuk, hogy a főoltárkép többnyire a templom titulusát is ábrázolja, és mivel a főtéri templom Keresztelő Szent János nevét viseli, az oltárképén is Jézus megkeresztelésének momentuma szerepel.
A főoltárt a 18. század két kiemelkedő művészegyénisége, Anton Schuchbauer és Johannes Nachtigall készítette gróf Haller János és neje, Daniel Zsófia megrendelésére 1755-ben. Ekkorra datálható a főoltárkép elkészülése, amelyet Michael Angelo Unterberger dél-tiroli festőművésznek tulajdonítanak, amint a négy mellékoltárképet is. A főoltárkép feletti, gazdagon díszített kagylódíszes kartus hasított mezejének bal oldalán a Daniel család (átlőtt nyakú hattyú), jobb oldalán a Haller család (nyolcszor vágott mező, arany és ezüst ékekkel, oroszlánokkal) címere emlékeztet a megrendelőkre.
Bár a 2,75x5 méteres festményt a 20. században már restaurálták, most újfent szükség van a felújításra, ugyanis az akkori szaktudásnak megfelelően újították, és a beavatkozás károsította a felületet, tudjuk meg Barabás Kisannától, a Keresztelő Szent János-plébánia muzeológusától. „Az akkori restaurálás folyamán használt anyagok jelentősen besötétedtek. Szinte kivehetetlenek lettek a mellékfigurák a képen.
Ezeket próbálja orvosolni a restaurálás, amelynek során a festmény jó néhány árnyalattal kell megtisztuljon. Emellett, amikor leemelték, jól látszott, hogy a vászon felső és alsó felületein felpattogzott az olajfesték. Ezeket rögzíteni kell, kiegészíteni, tisztítani, retusálni, és a mai technológiának megfelelően levédeni. Elképzelhető, hogy kicserélik a keretet is” – mondta.
A műalkotás restaurálását Kiss Loránd festő-restaurátor műhelyére bízták, amelynek munkatársai már a mellékoltárok felújításánál is bizonyították szaktudásukat. A tervek szerint a munkálatok egy évig tartanak majd. Az oltárkép visszahelyezésére és megáldására 2015. júniusában kerülne sor a 24-ei templombúcsún.
A híveket addig is szórólap várja a templom padjaiban, amelyen tudatják velük, miért is hiányzik a templomi főoltárkép.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.
szóljon hozzá!