Befejeződött a Középkori templomok útjának turisztikai attrakciófejlesztése című magyar–román program, amelynek keretében tizenegy magyarországi, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei és hét partiumi templom műemléki helyreállítása és látogatóbarát fejlesztése valósult meg.
2014. november 22., 14:332014. november 22., 14:33
A több mint 1,4 millió euró értékű program – amely az utóbbi évek egyik legnagyobb volumenű és jelentőségű örökségvédelmi és idegenforgalmi fejlesztése volt a térségben – a Tiszántúli Református Egyházkerület, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség partnerségében valósult meg.
A Magyarország–Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007–2013 támogatásával megvalósuló projekt során a két ország határszéli templomainak műemléki helyreállítása és látogatóbarát fejlesztése valósult meg: információs terminálokat, vetítőrendszereket, tablókat, illetve 3D-s nyomtatott modelleket helyeztek ki bennük, amelyek segítségével az épület teljes építéstörténetével megismerkedhetnek a látogatók.
A terminálok használatával a látogató virtuális túrákon vehet részt, kisfilmeket nézhet meg, mobilalkalmazás segítségével pedig online és offline is elérhető a tudásanyag. A templomokban elhelyezett konzolokról archivált fotók és dokumentumok, több száz éves, eddig be nem mutatott kegytárgyak fotói hívhatók elő, az interaktív tudástár révén pedig további ismeretanyag szerezhető, közölte az ügynökség.
A program látványos és jelentős eleme volt a Partiumban a csomaközi református templom helyreállítása, amelyet a pusztulástól sikerült megmenteni, emellett teljesen megújult Szatmár megyében a falképet is rejtő berei református templom. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a tekintélyes méretű, románkori gacsályi református templom szintén jelentősebb műemléki helyreállításon esett át csakúgy, mint például a kölcsei, a túrricsei és a szamosújlaki.
A beruházás keretében Vámosoroszi református templomában átfogó restaurálási munkák indultak, elkészült a templom falképeinek feltárása, valamint több igen értékes belső berendezés restaurálása. Erdély legnagyobb Árpád-kori monostortemploma, az ákosi templom látogatócentrummal gazdagodott.
A most zárult fejlesztés egy nagyobb program harmadik, befejező üteme: az első ütemben a történeti Szatmár területéről húsz magyarországi és tizenhárom romániai templomot fűztek fel egy közös turisztikai útvonalra, a tizenhét Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei és tizenöt kárpátaljai templomot tömörítő második ütem pedig elsősorban kutatási és marketingcélokat szolgált.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.
szóljon hozzá!