Fotó: A szerző felvétele
A közösségi összefogásnak és hathatós külföldi támogatásnak köszönhetően újulhatott meg a háromszéki Csernáton község felső felében található, a református egyház tulajdonát képező kultúrotthon, amelyet vasárnap avattak fel. A szociális és kulturális központot a falu nagy szülöttjéről, Bod Péterről nevezték el.
A tekintélyes méretű épület a múlt rendszerben a kultúrotthon szerepét töltötte be, de az sem volt ritka, hogy az őszi betakarítást végző katonákat szállásolták el benne. Így nem csoda, hogy elhanyagolt állapotba került, és felújítására csak azután kerülhetett sor, hogy 2005-ben a református egyház visszakapta jogos tulajdonát az államtól. Az épület felújításának tervével Szőcs Ilona, a csernátoni Mara Egyesület vezetője és férje, Szőcs László csernátoni református esperes kezdett el foglalkozni. Több irányba is tapogatóztak, mígnem 2006 júliusában sikerült felvenniük a kapcsolatot a hollandiai Stichting Commissie Oost Europa Nijkerk (COEN) Alapítvánnyal, amely az elképzelések ismertetése után támogatásáról biztosította a csernátoniakat. Az alapítvány már több alkalommal segítette az erdélyi református egyházközösségeket, segítségükkel főleg szociális központokat létesítettek különböző erdélyi településeken.
Szociális és kulturális
Szőcs Ilona a Krónika érdeklődésére elmondta: szociális és kulturális központot álmodtak, majd mindez kiegészült egy orvosi és egy fogorvosi rendelővel, ugyanis a holland partner ragaszkodott ahhoz, hogy az ingatlanban ilyen jellegű tevékenység is zajlódjon. Az építkezéshez 2007 májusában láttak hozzá. Az, hogy az épület elkészült, a COEN Alapítvány mellett a falubelieknek is köszönhető, akik önkéntesként dolgoztak az építkezésen. A református egyházközség ugyanakkor 200 köbméter faanyaggal járult hozzá a korszerűsítéshez. Mivel a beruházás 90 ezer eurót emésztett fel, szükség volt a holland kormány támogatására is. Időközben akadályokba is ütköztek, mivel Románia az Európai Unió tagja lett, változtak a jogszabályok, és kiderült, hogy az áfát nem lehet viszszaigényelni. Ismét a COEN Alapítvány munkatársai segítettek, akik vásárokat szerveztek, és az azokból befolyt összeget a csernátoniaknak ajánlották fel.
Példaértékű összefogás
Szőcs Ilona kifejtette, az épület azt a célt fogja szolgálni, amiért a múlt század elején épült: a községé és a közösségé lesz, a kultúra olyan hajléka, amelyet az isteni szeretettel töltenek be, hogy mindenki érezze, tartozik valahová. Az egyesület 2002 óta közösségépítő programot szervez a hátrányos helyzetű gyerekek számára, a tevékenység eddig a szűk kántori lakban zajlott, s most lehetőség nyílt arra, hogy a tágas, könyvtárral, olvasóteremmel és internethozzáféréssel rendelkező közösségi ház fogadja be őket. A gyerekek pedagógus segítségével tanulnak, és kézműves-foglalkozásokon vesznek részt, illetve itt is ebédelnek.
Szőcs László esperes értékelése szerint az építés alatt eltelt időszak példaértékű lehet a környező települések számára is, hiszen a mai világban ritkán tapasztalható összefogás, az, hogy egy mindent átható közösségi szellem mozgatta meg a nagyközség lakóit. Az épület fenntartására pályázati úton próbálnak pénzt szerezni, de a református egyház és a csernátoni önkormányzat is támogatásáról biztosította a kezdeményezőket.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.