2010. október 15., 09:572010. október 15., 09:57
A projektindító sajtótájékoztatón Hankovszky Ferenc, a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye püspöki helynöke elmondta, mivel az egyének életében a család az egyik legfontosabb tényező, és mivel ez a társadalmi szerveződés legkisebb, ám legalapvetőbb egysége, kiemelten fontos annak védelme. Hozzátette, a családi egység és harmónia meghatározó szereppel bír az emberi személyiség alakulásában. „Hajdanán a szülők, nagyszülők, de akár dédszülők is közös háztartásban éltek, együtt dolgoztak, napjainkban már az is ritka, ha két generáció él közös fedél alatt” – fogalmazott Hankovszky, aki szerint a nagycsaládok eltűnésével a társadalom szerkezete, és az egyének egymáshoz fűződő viszonya is átalakulóban van. Lepedus István, a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye Világiak Irodájának referense szerint a nagycsaládok felszámolódása mellett egyéb okai is vannak a demográfiai csökkenésnek. A népességapadáshoz hozzájárul az abortuszok gyakorisága, a válások egyre nagyobb száma, szétszakadnak a családok, illetve a rohanó élet olyan időbeosztást, életformát kíván az emberektől, amely egyáltalán nem családbarát. Mivel ezek a problémák nem egyediek, hanem globálisak, az említett három egyházmegye közösen határozta el, elemzik a kialakult helyzetet, és közösen próbálják megakadályozni a családromboló jelenségek elhatalmasodását, így védve meg a keresztény családot, annak egységét. A 2011-es évet egyébként a Magyar Püspöki Kar a család évének nyilvánította, így ez a törekvés is segíthet újra megtalálni azt az összetartó erőt, amelyet szerencsétlen módon elvesztettek a közösségek.
A programban egymáshoz közel eső magyarországi egyházközségek is segítik a szatmáriak munkáját. Lepedus szerint azért esett a választás éppen ezekre a szomszédos egyházközségekre, mert a történelem folyamán nagyon sokáig azonos, Eger központú vezetés alatt működtek, valamint földrajzilag is e két magyarországi katolikus egyházmegye esik legközelebb a szatmárihoz. A határon átívelő tevékenységek során közös felkészítőket, rendezvényeket tartanak majd, amelyekkel az egyéneknek és családoknak egyaránt útmutatást kívánnak adni. A három egyházmegye egyenként 20 önkéntesnek szervez majd szakmai továbbképzéseket, akik a tanfolyamok elvégzése után házassági felkészítőket, jegyeskurzusokat jogosultak tartani. Emellett családakadémiát, házas hétvégéket és számos színes programot szerveznek, amely a harmonikus családi élet eléréséhez segítik hozzá a résztvevőket. A középiskolások számára tematikus előadások mellett helyzetjátékokkal készülnek. A jegyeskurzusok tematikája a házasság szentsége, a konfliktuskezelés mikéntje, illetve a szexualitás lesz. A családokat a havonta megrendezendő Házascsoport– családakadémia elnevezésű programokra várják. Emellett többek között tematikus családnapra, és Segítség a krízis idején címmel konferenciára is sort kerítenek, ugyanakkor nagytábort rendeznek, amelynek célja a megfelelő személyes, családi és közösségi kapcsolati háló bővítése lesz.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.