2010. április 30., 10:152010. április 30., 10:15
A Harangszó fennállásának huszadik évfordulóját ünnepelték a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KREK) lapjának volt és jelenlegi munkatársai vasárnap. Eszenyeiné dr. Széles Mária teológiaprofesszor rámutatott: kegyelmi idő közeledését érezték a rendszerváltáskor azok, akik útjára indították a Harangszót.
Sándor Lajos lelkipásztor Tőkés Lászlónak, a kerület leköszönt püspökének üzenetét olvasta fel – az európai parlamenti képviselő objektív okok miatt nem lehetett jelen. Török Sándor szavalata után a tiszteletes, aki a kerület kiadói és sajtóosztályának volt előadó-tanácsosa valamikor, rövid történeti áttekintést tartott a Harangszó két évtizedéről.
Legelőbb azt szögezte le: mivel kezdettől fogva bábáskodott a lap születésénél, és az azt követő években is állandóan nyomon követte, nem várható el tőle, hogy objektív vagy kritikus hozzáállást tanúsítson a Harangszó iránt. A lap őskora, vagy inkább hőskora előtt, a kommunizmus éveiben az éhség uralkodott a lelkekben, fizikai és szellemi értelemben egyaránt, hiszen a hatalom arra kényszerített mindenkit, hogy fojtsa el gondolatait és érzéseit – fogalmazott.
Nem csoda hát, hogy a fordulat után az egyházkerület szolgáinak első gondolatai között szerepelt egy saját újság elindítása. Sándor Lajos azt mesélte, akkoriban valaki meg is jegyezte: „Fiúk, ma történelmet írunk” – de a többiek csak megmosolyogták. Az első két főszerkesztő, Farkas Antal és Gavrucza Tibor személye határozta meg a lap hőskorát, és jelentős szerepe volt Sólyom Lajos, majd Radványi Károly grafikai tervezőmunkájának is. Az ókorban, Bereczky András idején állandóan élet volt a szerkesztőségben.
„A Sörös Alapítványt is ekkor találtuk ki. Vettünk öt üveg sört, ami épp belefért egy aktatáskába, és mindenki, aki betért hozzánk, kaphatott egyet belőle” – emlékezett a lelkipásztor. Márpedig akkoriban szinte klubhelyiségként működött a szerkesztőség, minden lelkész, aki Váradon megfordult, előbb-utóbb betért a Harangszóhoz. A középkorban, Jakabffy Zsolt idején vonalasabbá vált a lap, majd az újkor, vagyis Csűry István mostani püspök következett. Fábián Tibor jelenkori főszerkesztő munkáját korai még értékelni, de az bizonyos, hogy profi hozzáállással vezeti az új arculatú lapot – összegzett Sándor Lajos.
A visszaemlékezés után Radványi Károly idézte fel a református lapkiadás kevéssé ismert időszakait, majd Somogyi Botond, az Erdélyi Egyházkerület lapjának, a szintén idén húszéves Üzenetnek a főszerkesztője mesélt saját tapasztalatairól. Kifejtette, a média nem áll távol a krisztusi intéstől: „Menjetek, és tegyetek tanítványokká minden népeket”. Meglátása szerint a keresztyén újságírás fontos feladata, hogy a világi dolgokban is állást foglaljon, biblikus válaszokat adjon. A beszédek után Fábián Tibor fújta el a születésnapi torta gyertyáit.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.