2011. február 18., 10:092011. február 18., 10:09
A hálózatszerű nonprofit karitatív szervezet magyarországi és erdélyi mentőcsapatok együttműködéséből nőtte ki magát: több erdélyi szervezet támogatta a magyarországi árvízkárosultakat tavaly június 4-én, a nemzeti összetartozás napján, majd a magyarországi szervezetek siettek segíteni az erdélyi áradások áldozatainak. A két ország segély- és mentőcsapatai arra a következtetésre jutottak, hogy Erdély-szinten is érdemes egy egységes mentőcsapatot létrehozni, és tavaly szeptemberben elkezdődött az önkéntesek toborzása, képzések szervezése, decemberben pedig Albániában sor került az első nemzetközi bevetésre is.
Erdélyben öt központot létesítettek Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Bölönben, Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen. Mindegyik településen egyeztettek a helyi ifjúsági szervezetekkel és hivatalos katasztrófavédelmi szervekkel, amelyek pozitívan fogadták a kezdeményezést. A központokat egy koordinációs bizottság irányítja majd, amelyben elkülönül a szakmai, pénzügyi és logisztikai vezetés. „A szervezet hivatalos bejegyzésére e hónap végén kerül sor. Mivel alulról építkezünk, elég átláthatatlan a szervezeti felépítés, viszont így hatékonyabbak is lehetünk” – mondta lapunknak Szabó László, a Gondviselés Segélyszervezet alelnöke.
A mentőcsoporthoz olyan 18. életévüket betöltött fiatal önkéntesek csatlakoztak, akiknek büntetlen előéletük van, némi tapasztalattal rendelkeznek, és terepen vagy háttérmunkában tudják segíteni a mentési munkálatokat. A képzéseket már szeptemberben elkezdték, és azt tervezik, hogy nyár végére egységes riasztás alapján, egységes kiképzés alapján megbízhatóan együtt tudnak működni a helyi katasztrófavédelmi és segélyezési szervekkel – részletezte Turi László, a KARISZ Nemzetközi Speciális Mentőszövetség alelnöke. Az alapképzés kiterjedt a gátépítés, egészségügyi elsősegélynyújtás, eltűnt személyek keresése, tűzoltási alaptudnivalók, természeti csapásokat követő segélyezések és egyéb beavatkozások megszervezésének alapjaira. Az önkénteseknek egységes egyenruhájuk, felszerelésük van. A működtetéshez szükséges anyagi forrásokat pályázatokból, valamint támogatásokból szeretnék előteremteni.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.