Huszonhét százalékkal kevesebben léptek ki tavaly az osztrák katolikus egyházból, mint egy évvel korábban. Ugyanakkor Franciaországban, a valaha egyik legkatolikusabbnak számító európai országban ma már az állampolgárok alig 51 százaléka tartja magát katolikusnak, míg a kilencvenes években nyolcvan, az ezredfordulón pedig 69 százalékos volt az arány.
A kedden Bécsben közzétett előzetes adatok szerint Ausztriában 2006-ban közel 36 700-an hagyták el az egyházat, míg 2005-ben több mint 44 600-an. A mintegy másfél milliós Bécsben 2006-ban több mint 20 százalékkal kevesebben léptek ki az egyházból, mint egy évvel korábban. Két évvel korábban még közel 45 000-en léptek ki az osztrák katolikus egyházból. Egyházi körök szerint mindenekelőtt a St. Pölteni-i papneveldében 2004-ben kirobbant homoszexuális botrány nyomán ugrott meg a kilépők száma. A franciaországi felmérés a magukat katolikusnak valló franciák vallási szokásait vizsgálta. Az 51 százalék alig nyolc százaléka gyakorolja vallását és jár rendszeresen templomba, de még így is nagyobb közösséget alkotnak, mint a többi valláshoz tartozók együttesen – hangsúlyozza a lap, amely szerint Franciaország 63 milliós lakosságának négy százaléka muzulmán, három százaléka protestáns és egy százaléka tekinti magát zsidónak. A Le Monde napilap kéthavonta jelentkező vallási mellékletének főszerkesztője, Frédéric Lenoir megállapítja: intézményrendszerében és mentalitásában Franciaország ma már nem katolikus ország.
MTI
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.