2010. május 07., 11:332010. május 07., 11:33
A központ egy évvel ezelőtt három évig tartó építkezés után készült el, a 330 ezer eurós beruházás holland és német segítséggel, egyharmad részben a helyi önkormányzat és vállalkozók, valamint az állam támogatásával valósult meg.
A házban fa- és fémfeldolgozó műhelyt és varrodát rendeztek be, a számítógépes terem és konyha mellett társalgó is van, ahol a fiatalok számára istentiszteleteket, ünnepségeket szerveznek. Jelenleg 22 fogyatékkal élő fiatal jár a központba, akik programokon, terápiákon vesznek részt. Az intézménynek kilenc fogyatékos alkalmazottja is van, akik cégeknek nyújtanak szolgáltatásokat.
Az alapítvány három éve működtet fogyatékkal élőket foglalkoztató céget, az első években főleg azért vették igénybe a szolgáltatásaikat, hogy támogassák őket, de ma már igényt tartanak a munkájukra. A központban gyertyaöntő műhely működik, van kézműves-foglalkozás és zöldövezet-fenntartó, festő-mázoló csoport is alakult. Legfrissebb projektjük egy ruhaválogató nagybani kereskedés elindítása, ahol öt fogyatékkal élő dolgozna.
Makkai Péter elmondta, a várólistájuk nagyon hosszú, hisz felméréseik szerint csak Sepsiszentgyörgyön 300 olyan fogyatékkal élő van, akinek az Írisz Házban lenne a helye. Lakóotthon, terápiás és szabadidős központ kellene, sorolta a szükségleteket a lelkész, aki szerint teljes körű összefogásra van szükség, hogy a fogyatékkal élő fiatalokat integrálni tudják.
Az egyéves születésnapon az alapítvány a fogyatékkal élő művészeket támogató díjat hozott létre, évi 350 eurót adnak a legjobb erdélyi pályamunka alkotójának.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.