Egy éve tértek vissza Hargitafürdőre a pálos szerzetesek

Az elmúlt év – jó értelemben véve – a megfigyelésről szólt, arról, hogy kiderítsük, mire van igénye a székelyeknek – fejtette ki Balla Barnabás.

Szabó Kamilla-Mária

2015. január 31., 11:402015. január 31., 11:40

A Hargitafürdőn szolgáló pálos szerzetessel (képünkön) a letelepedésük óta eltelt egy esztendőről beszélgettünk. Egy éve szentelte fel Jakubinyi György gyulafehérvári érsek a Hargitafürdőn alapított pálos kolostort, ahol jelenleg két szerzetes tevékenykedik.

„Az elmúlt időszakban figyeltünk, tanulgattuk a helyi szokásokat, főleg az egyházmegyés papoktól, a szerzetesektől. Próbáljuk elsajátítani azt a fajta gondolkodásmódot, mentalitást, amely a székely néppel való kommunikációt megkönnyíti. Szóval az elmúlt év, jó értelemben véve a megfigyelésről szólt, hogy kiderítsük, mire van igénye az embereknek, hiszen infrastruktúrát nagyon jót kaptunk” – magyarázta a pálos szerzetes.

Kiemelte, a helyiekkel való kapcsolatuk egyre szorosabb, szilveszter éjszakáján többen segítettek a kolostor elfagyott fűtésrendszerének felmelegítésében. De az év többi részében is kiveszik a részüket a közmunkából: segítenek a templom takarításában, díszítésében, a fahordásban, folyamatosan érdeklődnek, hogy van-e valamire szükségük, sorolta a szerzetes. Hozzátette, a szülők kezdeményezésére indították újra a gyermekkórust, a szentmiséken az ő hangjuk csendül fel szintetizátor és gitár kíséretében, amelyeken szintén gyermekek játszanak.

A korábbi helyi plébános, László Rezső kezdeményezéseit is próbálják újraindítani. Újra szerveznek közös filmvetítéseket, de a bibliaóra megszervezésére is volt próbálkozás. Augusztusban megtartották a Szent István-búcsút, és sikerült megszervezni a gyalogos zarándoklatot is a csíksomlyói pünkösdi búcsúba: a hargitafürdőiekhez csatlakoztak a pálosok Magyarországról motorkerékpárral érkezett barátai is. A helyiekkel részt vettek a ferences szerzetesek által szervezett Mária-köszöntőn, illetve tavaly a Fekete Madonnához való zarándoklatba is bekapcsolódtak, összegzett Balla Barnabás.

Elmondta, szentmiséket az év nagy részében naponta egy alkalommal tartanak délután hat órától. A nyári időszakban – amikor működik a mofetta – napi két szentmisét celebrálnak, az egyiket délelőtt főként a vendégek, a másikat délután elsősorban a helyiek számára. Az adventi időszakban reggelente rórátét is tartanak. A templom népessége változó, jelentősen meghatározza, hogy mekkora a turistaforgalom a településen, mondta.

A szerzetes arról is beszámolt, hogy az elmúlt évben többen is érdeklődtek náluk a pálos hivatás iránt, egyikőjük konkrét szándékát is kifejezte a rendbe lépést illetően. „Ez is azt mutatja, hogy a hívők imádsága nem marad meghallgatatlanul, hiszen általuk tudtunk mi is itt letelepedni. A jóisten kegyelméből pedig, ha ő is úgy akarja, biztosan lesz több hivatás is” - fejtette ki a testvér.

A pálos rend az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend, melynek megszervezője Boldog Özséb esztergomi kanonok volt. A rendet 1786-ban II. József Magyarországon feloszlatta, de Lengyelországban tovább működtek. Az 1934-es újbóli viszszatelepedésüket követően 1950-ben a kommunista hatalom tiltotta be a rend működését.

Magyarországon 1989-ben kezdte meg újra tevékenykedését a közösség, jelenleg 19 szerzetes gyakorolja hivatását, a világon közel 550. A rendfőnöki tanács 2013-ban határozott úgy, hogy a magyar tartomány pálosai Erdélyben kolostort alapíthatnak. Törekvéseiket segítve, a Szent Kereszt plébánia a szerzetesek rendelkezésére bocsátotta a hargitafürdői templomot és plébániát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház