Fotó: A szerző felvétele
2008. december 05., 09:332008. december 05., 09:33
A szerda esti eseménynek négy falu lakói örülhettek: a marosszentannaiak, az udvarfalviak, a várhegyiek és a bárdosiak. Az alapítvány és a szentannai önkormányzat által közösen fenntartott munkapont alkalmazottja kezdetben ötven rászoruló idős, beteg ember otthoni gondozását fogja végezni. Ráduly György polgármester reményei szerint néhány hónap múlva – ha a költségvetés lehetővé teszi – ez a szám akár meg is kétszereződhet.
Az ötven idős embert a község háziorvosainak javaslatára egy, az önkormányzatból, az egyházakból és az orvosokból álló bizottság fogja kiválasztani – ígérte a polgármester. A marosszentannai munkapont avatóján elhangzott: bár a kezdeményező a református egyház égisze alatt működő szervezet, a rászorulók kiválasztásában és ellátásában a vallás nem számít kritériumnak. Ezért a hálaadó istentisztelet is az ökuménia nevében zajlott. A szentannai református templomban szót kapott a községközpont ortodox lelkésze, Teodor Mureşan is – akárcsak a baptista gyülekezet egyik tagja – Petru Fekete. Utóbbi tört magyarsággal és könnyes szemekkel fejezte ki örömét, hogy végre akadnak valakik, akik az öregekre is gondolnak, mi több, a más nemzetiségűekre és felekezetűekre is.
A Diakónia Keresztyén Alapítvány munkáját Kántor Attila református esperes nemcsak papként, hanem érintett személyként is méltatta. „Beteg édesanyámért én is igénybe vettem a szolgálatot. Nagy öröm, hogy öregeinkért, akik annyit tettek érettünk, most mi is tehetünk valamit” – mondta a lelkipásztor, aki méltányolta az eddig Marosvásárhelyen és másik három községben beindult munkapontok hatékonyságát. Beszédében az esperes a szeretet fontosságára hívta fel a figyelmet, mondván, hogy „ha a rászorulókat, akiket látunk, nem szeretünk, akkor megkérdőjelezhető, mennyire szeretjük Istent, akit nem látunk”.
„Ha a községbeliek lassan is, de kezdik megszokni, hogy ilyen beteggondozási szolgálat is létezik” – mondta a szűk hónapja Magyarfülpösön is beindult tevékenységről Ady István református lelkész. A Diakónia Keresztyén Alapítvány szászrégeni fiókszervezete által nyitott munkapont további két települést szolgál ki: Kisfülpöst és Beresztelkét. A magyarfülpösi parókián kialakított rendelőben egy orvos és egy asszisztens várja a betegeket, és szintén ők keresik fel a rászorultakat. „Sajnos egyes rászorultak idegenkednek attól, hogy szakember lássa el őket, mások meg nem hiszik, hogy a szolgáltatás ingyenes. De amint megismerik az alapítvány munkatársait és tevékenységét, igényelni kezdik a segítségét” – fejtette ki Ady István. |
A négy falu öregeit Peres Krisztina Kinga fogja ellátni, aki az egészségügyi főiskola elvégzése óta, közel három éve tevékenykedik az alapítvány keretében. A fiatal lányt nem csak a Marosvásárhelyen szerzett tapasztalat, hanem származása is segítheti. Várhegyi lévén sokan ismerik a faluban, de a szomszédos településeken is. Az avatóünnepélyre összesereglett idős embereknek egytől-egyig csak szép szavuk volt a község leendő házi-beteggondozójáról. „Élete során, az ember kétszer szorul támogatásra. A különbség csak az, hogy amikor még kisgyerek, mindenki ráfigyel” – fejtette ki Ráduly György, aki úgy véli, Krisztina személyében lesz valaki, aki az öregekre is odafigyeljen. A polgármester lapunknak elmondta, örül, hogy a helyi önkormányzat elfogadta az alapítvány által nyújtott jobbot, és reméli, hogy néhány hónap múlva már nem csak ötven, hanem száz rászorult ajtaján kopogtatnának be házi beteggondozók.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.