2009. április 03., 11:052009. április 03., 11:05
„Nem csak a passzív, úgymond kézi vezérlésű segélyezést szándékozunk támogatni. Annál sokkal többet szeretnénk adni 2009-ben: önálló életvitelre akarjuk ösztönözni a segélyezetteket” – mondta el a Krónikának a kilenc erdélyi megyében jelen lévő Caritas gyulafehérvári vezetője.
A rászorulókat immár 19 éve szolgáló szervezet a tavaly több mint tizenötezer személy problémáján enyhített. Ez többek között a 2 % egy újabb mosolyért címet viselő kampánynak köszönhető, amelynek keretében több mint 78 ezer lej folyt be a közhasznú szervezet számlájára. Ez az összeg másfélszerese volt a 2007-es bevételnek, és az adakozókedv növekedéséről tanúskodik.
Márton András szerint a jövedelemadójukat bevalló személyek hozzáállása esztendőről esztendőre javul, akárcsak a megsegített civil szervezetek megítélése. Kérdésünkre, hogy az idei kampány során mekkora növekedésre számítanak, az igazgató nem tudott pontos választ adni. Kifejtette: az adófizetők egyre szívesebben támogatják a civil szférát, ám az a tény, hogy idéntől közvetlenül az egyházaknak is utalhatják jövedelmi adójuk 2 százalékát, előreláthatólag hátrányosan érinti majd az egyházi szervezeteket.
A gazdasági válság a Caritast is érinti – állapította meg a segélyszervezet Maros megyei kirendeltségének vezetője, Ludescher László. A térség 81 településén zajló otthoni beteggondozásra idén kevesebb pénz jut, mint egy évvel korábban. Ennek oka, hogy a Caritas alkalmazottjait és önkénteseit támogató önkormányzatok 2009-ben kisebb összegeket különítettek el szociális tevékenységekre. Ludescher azonban reméli, hogy még így is ikerül enyhíteni a rászorultak helyzetén. |
„Mi ezért nem szomorkodunk, mert a pénz így is jó helyre kerül, ráadásul tudatában vagyunk annak, hogy egyre több szociális tevékenységet folytató alapítvány, egyesület tevékenykedik Erdélyben. Ami szintén jó, hisz mindannyian nemes célt próbálunk szolgálni” – vélekedett Márton András.
Az idei kampány során a Caritas célkitűzése a helyi közösségek összefogásának az erősítése. Ennek értelmében az egyes régiókból érkezett adófelajánlásokból befolyt összeget azokban a közösségekben használnák fel, ahonnan a támogatás származik. Az 531 alkalmazottja és még több önkéntese által a gyulafehérvári érsekség mellett működő Caritas idén is mintegy 15 ezer idős, beteg, fogyatékkal élő emberen, hátrányos helyzetű gyermeken és fiatalon próbál segíteni. „Azt szeretnénk, ha a rászorultakban is tudatosulna: ne a Caritas legyen az esély és a remény, hanem önmagukban találják meg mindezeket” – hangsúlyozta a lapunknak nyilatkozó Márton András.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.