2010. június 18., 10:312010. június 18., 10:31
A fideszes politikus hangsúlyozta: az elmúlt nyolc év nemzetpolitikája – különösen a 2004. december 5-i népszavazás – után korszakhatárhoz érkeztek a magyar–magyar kapcsolatok, s ezt akarják nyomatékosítani a túrával is, melynek neve – Korszakváltó Határon-Túra 2010 – szintén erre utal. Hozzátette, hogy a túrával „baráti kezet nyújtanak” az erdélyi románoknak is. „Meghívtunk 5–10 román fiatalt és a magyarországi román kisebbségi önkormányzat képviselőit, Sólyom László mellett pedig felkértük Traian Băsescu román elnököt is az esemény védnökségére” – mondta. Révész Máriusz szerint a túra szimbolikus értékét emeli az is, hogy időben egybeesik az új állampolgársági törvény augusztus 20-i hatálybalépésével.
A nagyszabású túra augusztus 14-én indul a budapesti Kossuth térről, majd nyolc napon át, napi átlagosan 88 kilométer megtétele után augusztus 21-én érkezik Csíkszeredába. A túrázók közben kilenc megyét és 90 települést érintenek, s összesen 701 kilométert tesznek meg – részletezte Eisenkrammer Károly, a túrát szervező Vuelta Sportegyesület elnöke. Mint mondta, a bringások két bolyban haladnak majd: a „sportos” csapat 23–28 km/órás átlagsebességgel tekerne és minden településen megállna néhány percre, hogy találkozhasson a helyiekkel, míg a „túrázós” csapat valamivel lassabban haladna, és nem állna meg mindenhol, így a délutáni érkezés között várhatóan nem lesz majd nagy különbség a két raj között. A túrázókat esténként kulturális programok várják. Eisenkrammer Károly szerint sokszor nehéz terepen kell majd áthaladni, így amatőr, de már túratapasztalatokkal rendelkező bringások jelentkezését várják; eddig 60-an jelentkeztek. Lehet ugyanakkor egy napra, vagy csak néhány kilométerre is csatlakozni a menethez, ez ingyenes, akárcsak az esti kulturális események.
Az augusztus 21-i érkezéskor avatják fel a Dévai Szent Ferenc Alapítvány magyar közadakozásból felújított gyermekotthonát is. „Ez Böjte atya ötlete volt. Úgy gondolta, ezzel szimbolikusan felülírható a 2004-es népszavazás” – idézte fel Révész Máriusz. Böjte Csaba alapítványát a túrázók anyagilag is támogatják: minden befizetett részvételi díjból 1000 forintot utalnak át az alapítványnak, amely az összeget a nyárádmenti Dózsa György községben épülő Irgalom Háza Gyermekotthon berendezésére fordítja. A szeptemberben átadandó épületben 18-20 marosszéki gyermek talál majd új otthonra.
Erőss Zsolt hegymászó, a túra támogatója úgy vélte, az eseménynek fontos szerepe lehet abban, hogy emlékeztesse a magyarországiakat a határokon túl élő honfitársaikra, „hiszen ezt a témát sokáig elhallgatták Magyarországon, és ma is sokan nagyon keveset tudnak a határon túli magyarságról”. Révész Máriusz elmondta: szeretnének minden napra két-három hírességet meghívni, hogy tekerjen velük. Eddig Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke jelezte kétnapos részvételét, de többekkel felvették már a kapcsolatot.
Az esemény szervezésében a 2001 és 2005 között a Tour de Hongrie-t szervező Vuelta Sportegyesület és a Dévai Szent Ferenc Alapítvány mellett részt vesz a Kárpát-medencében kisebbségi magyarként élőket támogató Hármashalom Alapítvány is. A túráról további részletek a www.korszakvalto.hu internetes oldalon olvashatók, itt lehet regisztrálni is. A túrának Facebook-oldala is van, itt is követhetők az események. (Hírösszefoglaló)
Telt ház fogadta Böjte Csaba ferences szerzetest vasárnap délután a kolozsvári Báthory István Gimnázium dísztermében, Az ablak a végtelenbe és Út a végtelenbe című köteteinek bemutatóján. Böjte atya cselekvésre biztatta hallgatóságát, de közben a kritikákkal sem furakodott, szívesen élt sportnyelvi hasonlatokkal. „A ma embere szeret a kispadon ülni” – fogalmazta meg társadalomkritikáját a szerzetes, aki szerint az ember csak feladata elvégzése során tud kibontakozni, felnőni. Példaként Jézus születését említette: „Mária sem úgy állt hozzá, hogy: leszek a fiad bébiszittere, de mit fizetsz, hanem hálát adott Istennek” – hangsúlyozta a felelősségvállalás értékét és szükségességét a ferences szerzetes. Mint mondta, Isten nem csak a pályára küld minket, majd utána nem vesz tudomást rólunk, hanem folyamatosan szurkol nekünk. Csaba testvér példaként említette a szovátai származású Domokos Kázmért, aki a 17. században a tatárjárás és Csík felégetése után Kályoni Jánossal közösen 26 templomot épített újra, miközben napjainkban egy templom kimeszelése még uniós segítséggel is nehezen kivitelezhető. Saját élményeiről is beszámolt, emlékezett arra, amikor Torockón gyakorlatilag egyetlen nap alatt hozott létre árvaházat, és ezzel megmentette a település iskoláját. A ferences szerzetes rendkívül optimistának mutatkozott, úgy vélte, a Kárpát-medencei magyaroknak talán sosem volt ilyen jó dolga, mint manapság, hisz egyre-másra jelennek meg könyvek, és több a továbbtanulási lehetőség is, csak élni kell vele. Rámutatott: 20–30 éve még álmodni sem lehetett erről. Böjte atya népszerűségét mi sem szemlélteti jobban, mint hogy másfél órán keresztül dedikálta könyveit a jelenlévőknek. A rendezvényt élő zene színesítette, a csíkszeredai Role együttes Túl a szemen című Ady Endre-összeállítását adta elő. (Kiss Előd Gergely) |
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.