Mint mondta, nem a nagy testvér által a kis testvérnek nyújtott segítségről, hanem egyenlő felek közötti, igazi együttműködésről van szó, amelybe egyebek mellett amerikai és erdélyi lelkészek csereszolgálata, a diakóniai szolgáltatások, illetve az ifjúsági programok összehangolása is beletartozik. Egy-egy New York-i, illetve romániai gyülekezetben az istentisztelet keretében időnként egymásért imádkozva, a másik gyülekezetről, annak életéről tartanak ismertetőt.
„Célunk, hogy az amerikai lelkész angolul szolgálhasson romániai gyülekezetekben, ugyanakkor itteni lelkészek beindíthassák egyházkerületünkben a magyar és a román nyelvű szolgálatot” – magyarázta New York püspöke. Hozzátette: 100 ezer lelkes egyházkerülete 233 gyülekezetében jelenleg 25 nyelven tartanak istentiszteletet, tekintve a hívek nemzetiségi összetételét. „Ismerjük Románia, ezen belül Erdély 1920 utáni történelmét, a magyar, illetve a többi nemzetiség helyzetét, és az erdélyi példából szeretnénk megtanulni az együtt élés pozitívumait” – tette hozzá Stephen P. Bouman.
A szolgálati ügyben távol levő Adorjáni Dezső Zoltán romániai püspök szavait tolmácsolva, Fehér Attila tanácsos örömét fejezte ki, hogy végre sikerült a tengerentúli egyházkerülettel megtalálni az együttműködés kereteit, ugyanakkor abban bíznak, hogy a kapcsolat tartalmas lesz majd. New York Város Evangélikus-Lutheránus Egyházkerülete eddig csak a kelet-afrikai tanzániai evangélikus-lutheránus püspökséggel létesített ilyen kapcsolatot.A tengerentúliak küldöttsége 2006-ban tett látogatást Erdélyben, ezt öntötték intézményes formába a most megkötött testvérszerződéssel. Erdélyi útjuk során a New York-iak több evangélikus-lutheránus egyházközségbe látogattak el, ahol lelkészekkel és hívekkel, valamint az erdélyi egyház tevékenységével ismerkedtek.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.