Alkotmánybíróság előtt az egyházi törvény

A júliusban elfogadott új egyházügyi törvény alkotmányossági felülvizsgálatát kéri több, egyházi státusát elveszítő felekezet.

Hírösszefoglaló

2011. augusztus 19., 08:532011. augusztus 19., 08:53

A lelkiismeret- és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek, vallási közösségek jogállásáról szóló törvény tizennégy egyházat és vallásfelekezetet ismert el. A július 12-én elfogadott jogszabály értelmében a többi vallási közösség egyházzá nyilvánításáról a parlament kétharmados többséggel dönthet majd. A nyilatkozatot jegyző tizenöt felekezet szerint az új törvény több szempontból is alkotmányellenes, az Európai Unió, valamint az ENSZ normáival is ellentétes, továbbá erkölcsi aggályokat is felvet. Schmitt Pál köztársasági elnöknek, Orbán Viktor miniszterelnöknek, Kövér László házelnöknek, Szászfalvi László egyházügyi államtitkárnak, az országgyűlési képviselőknek és az alkotmánybíróságnak címzett – az MTI-hez is eljuttatott – levelükben kifejtették: szerintük az új törvény a kiválasztott egyházak előtt nem bezárja, hanem éppen létrehozza a „biznisz”, a korrupció és a pénzmosás lehetőségét azáltal, hogy kiszélesíti az egyházak gazdasági tevékenységének jogait, és ehhez „rendkívül csekély” ellenőrzési rendszert ír elő. Mint írták, az új egyházügyi törvény egyesületté történő visszaminősülésre kényszerít több száz – 1991 előtt bejegyzett, de ezer taggal nem rendelkező, vagy 1991 után bejegyzett – olyan egyházat, amely eddig elsődlegesen hitéleti, azaz egyházi és vallási tevékenységet folytatott, de jelentős részük még közfeladatokat is ellátott.

„Megdöbbenéssel értesültünk arról, hogy bennünket és még rajtunk kívül több mint 250 – hozzánk hasonlóan becsületesen működő – keresztény egyházat fosztottak meg egy tollvonással egyházi státusunktól az új egyházügyi törvény elfogadásával” – fogalmaztak az aláírók. Kitértek arra is, hogy „rendkívül csalódottak”, mivel szerintük az egyházi státusból kirekesztett egyházak híveinek nagy része szavazataival hozzájárult a kétharmados többségű parlament felállásához. „A kormányoldal nemcsak egyháztagjaink szavazói bizalmát taposta meg az egyházi státus önkényes és visszamenőleges megvonásával, hanem ezzel megsértette – az egyházként történő – szabad vallásgyakorlás alkotmányos jogát is, ami nemcsak etikátlan, hanem alkotmányellenes is” – hangsúlyozták. Kiemelték, az új törvény tervezetének készítésekor a kormány azt ígérte, hogy a „tisztességesen működő kisegyházaknak nem kell félniük, nem fognak rosszul járni az új törvénnyel”, azonban rosszul jártak. Az aláírók egyben felkérték az alkotmánybíróságot a törvény felülvizsgálatára. Az egyházi törvény visszavonására szólította fel a magyar kormányt korábban a Freedom House is, a washingtoni központú nemzetközi jogvédő szervezet kifogásolja, hogy a jogszabály csak 14 vallási csoportot ismert el.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház