2009. március 20., 09:412009. március 20., 09:41
Károly József Irenaeust, aki gyakran használta a Károly Irén nevet, a kolozsvári Ferenc József Egyetem női hallgatói professzorasszonyként üdvözölték. A kanonok így felelt: „Igaz, hogy szoknyában járok, de nő azért nem vagyok” – idézte fel az anekdotát az emlékülésen Fejes Anzelf Rudolf váradhegyfoki prépost-prelátus.
A váradhegyfoki premontrei kanonokrendi prépostság és a Bihar Megyei és Nagyváradi Civil Szervezetek Szövetségének (BINCISZ) szervezésében immár tíz éve rendezik meg az ünnepséget, ennek ellenére kevesen tudják, hogy Károly József Irenaeus európai hírű tudós – közölte Fleisz János, a BINCISZ elnöke.
Mint mondta, a gönczi születésű Károly 21 évesen lépett be a premontrei rendbe, majd a Premontrei Főgimnázium tanárává nevezték ki. Bár 1886-ban a bölcsészdoktori címet is megszerezte, fő kutatási területe a fizika maradt. Az elektromágneses hullámokkal, Marconitól függetlenül, 1893-ban kezd kísérletezni, egy évvel később a drót nélküli távíró segítségével már kapcsolatot létesít a premontrei gimnázium és a szentmártoni rendház között.
Károly József Wilhelm Conrad Röntgen professzorral is kapcsolatban állt, és ennek köszönhetően 1896-ban Nagyváradon avatták fel Magyarország első röntgenlaboratóriumát. A premontrei szerzetes-tanár a közéletben is jelentős szerepet játszott, az önkormányzat tagjaként kezdeményezte a villanyvilágítás bevezetését.
Cikksorozatában kimutatta, hogy az elektromos áram jóval előnyösebb és olcsóbb a gázvilágításnál. Várad elektromos fényei Károly megválasztása után két évvel, 1903. december 16-án gyúltak ki, 1904 januárjában pedig ünnepélyesen átadták a villamosművet is. Károly 1913-ban a Nagyváradi Jogakadémia professzora lett, de 1919 végén felmentették állásából, mivel nem tette le a hűségesküt a román királyságra.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.