Tíz ország közel negyven szakembere 14 egyetemről és kutatóintézet képviseletében vulkáni gázok után kutatott a napokban a Szent Anna-tónál. A workshop keretében végzett felmérésekről Artur Ionescu kutató és Kis Boglárka Mercédesz geológus beszélt.
Kora tavasszal százhúsz mesterséges fészket helyeztek el a Maros-ártér Tájvédelmi Körzet vadőrei az aradi székhelyű természeti parkban.
Bár a törvény tiltja, sokan továbbra is felpörgetik motorjaikat a védett területeken. Így tett egy nagyobb lengyel csoport is, ám őket tetten érték az erdőőrök, és bírság lett a vége.
Elkészültek a műszaki tervek, hamarosan nekifognak a Sebes-Körös szurdokvölgyében elképzelt új táborhelyek megépítésének. A több millió lej összértékű Bihar megyei turisztikai beruházás a Király-erdő több barlangját is érinti.
Nagy mértékben csökken a fecskeállomány Európa-szerte, így Romániában is, tehát lépéseket kell tenni a faj védelme érdekében, amíg még nem késő – figyelmeztetett a Krónika megkeresésére dr. Marton Attila biológus.
A világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete, a World Wildlife Fund (Természetvédelmi Világalap) romániai fiókja online peticiót indított a méhek megmentéséért. Azt állítják, a méhfajták 37 százaléka fokozottan pusztul.
Elterjedt Erdélyben is a barnás, sárgás színű spanyol csupaszcsiga, amely mindenevő, ezért jelentős kárt okoz a háztáji gazdaságokban, kisebb-nagyobb mezőgazdasági területeken. A csigák kártékony hadjáratainak megfékezésére kevés módszer kínálkozik.
A Révi-szorosban található több mészkőbarlang infrastruktúráját is felújítják, a Vida-tavat pedig ökológiailag helyreállítják egy természetvédelmi projekt keretében Bihar megyében – jelentette be Ilie Bolojan, a megyei önkormányzat elnöke.
Zöld jelzést adott az igazságszolgáltatás Jósikafalva önkormányzatának arra, hogy népszavazást rendezzen a Kolozs megyei községnek az Erdélyi-szigethegység Nemzeti Parkból történő „kivonása” érdekében.
A hatályos törvények szigorítását kérik kolozsvári környezetvédő civilek a hatóságoktól, mert az elmúlt időszakban Erdély több megyéjében a természetvédelmi területeken engedély nélkül versenyt szervező terepmotorosokra panaszokodnak a helyiek.
Hivatalból indítottak eljárásokat a hatóságok az erdőkben, Natura 2000-es területeken zajló off-road, vagyis terepjárókkal történő versenyzések, motorozások szabályozása céljából – közölte Facebook-oldalán Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.
Szülővárosában, Nagykárolyban mutatja be első egyéni, Medvenyomok a zarándokútvonalon című fotókiállítását Szabó Szilárd Csíkszeredában dolgozó és a környéken rendszeresen fotózó környezetvédelmi szakember.
Szerte az országban szerveznek szemétszedési akciókat ezekben a hetekben: Suceávától Aradig és székelyföldi településektől erdélyi nagyvárosokig, falvakig számos helyszínen szeretnék megtisztítani az erdőket, mezőket a környezetet féltő önkéntesek.
Románia gyakorlatilag az egyetlen európai ország, ahol tolerálják a motorozást a természetben, erdőkben, annak ellenére, hogy illegális tevékenységről van szó – hívta fel a figyelmet a Romániai Alpinisták Klubjának kolozsvári fiókszervezete.
Először választották meg az év lepkéjét, amely a fecskefarkú pillangó lett. A kezdeményezéssel a természetvédelmi problémákkal érintett fajokra szeretné felhívni a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) lepkevédelmi szakosztálya.