A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs egy rendhagyó kiállítás keretében Kolozsváron. Az Erdélyi Történeti Múzeumban hétfőn megnyílt tárlat a térségben talált más aranytárgyak körében mutatja be a Bécsben és Budapesten őrzött leletegyüttest.
Nagy kiterjedésű középkori települést, az egykori Szepes falu maradványait találták meg Debrecenben, a déli ipari övezet területén, ahol a Déri Múzeum régészei 2022 augusztusától 2024 áprilisáig végeztek feltárásokat 13,5 hektáron.
Egy friss kutatás szerint a honfoglalók fia lehetett, de már a mai Kolozsvár tájain született az a harcos, akinek sírjából az egyetlen, Erdélyben talált veretes tarsoly maradványai kerültek elő.
Minden eddiginél gazdagabb a Magyar Királyság területén a 14. században kiadott ezüstpénzeket tartalmazó tordai lelet, régészeti feltáráson nem volt példa hasonló felfedezésre a közép-erdélyi térségben.
Értékes leletet, a többi között római kori arany ékszereket és egy ritka bronzedényt találtak a régészek Gyulafehérváron.
Az elmúlt két napban az UNESCO szakértője helyszíni terepszemlét tartott a mikházi római kori castrum és libánfalvi római kori őrtorony helyszínén – írja közösségi oldalán Péter Ferenc, a Maros megyei tanács elnöke.
Vélhetően emberi csontokra bukkantak Déva központjában egy közterület-rendezési munkálat során – tájékoztatott csütörtökön a Hunyad megyei rendőrség.
Nagy látogatottságnak örvend az Erdélyi Múzeuum-Egyesület (EME) paleontológiai gyűjteményének két értékes darabja Hongkongban, az őshüllő-leletek a 2020-ban elhunyt kolozsvári Vremir Mátyás geológus, paleontológus gyűjtései – közölte az egyesület.
Meglepően jó állapotban levő, nagyjából 2000 éves római út maradványaira bukkantak Kolozsvár központjában az Erdélyi Történeti Múzeum régészei.
Egy körülbelül tízezer éves mamutfogat találtak a Neamţ megyei rendőrök egy borleşti-i nő házában.
Az 1526-os mohácsi csatatér helyszínének meghatározása szempontjából jelentős lelet, egy korabeli fegyver alkatrésze került elő a minap a baranyai Majs község közelében – közölte a Janus Pannonius Múzeum (JPM) az MTI-vel.
A Dinoszaurusz-völgyi Állami Park (Dinosaur Valley State Park) szerdai közleménye szerint a súlyos aszály nyomán a folyómeder szárazra került több pontján is találtak a földtörténeti őskorból, körülbelül 113 millió évvel ezelőttről származó nyomokat.
Kivételes felfedezést tettek a régészek az Arad megyei Pécskától nem túl messze, Nagyvarjas mellett, amikor egy kunhalomnál folytattak méréseket és felszíni ásatást.
Mamut-leletegyüttest találtak Siklós-Máriagyűdön a napokban – tájékoztatott a Janus Pannonius Múzeum pénteken, közleményben.
Több mint háromezer éves ékszert talált egy földművelő egy Beszterce–Naszód megyei szántóföldön. Az aranyból készült hajdísz a késő bronzkorból származhat.
Több jelentős régészeti lelőhelyet is találtak a szakemberek a Nagyváradot az észak-erdélyi autópályával (A3) összekötő út nyomvonalának a feltárása során – jelentették be kedden a Körösvidéki Múzeum munkatársai.
Az épület alapkövére, egy kisebb méretű szarkofágra emlékeztető kőládára bukkantak a marosvásárhelyi Református Kollégium renoválásán dolgozó munkások. A Maros megyei múzeum régészei elszállították a kődobozt, amelyet várhatóan hétfőn nyitnak majd fel.