Százöt évvel ezelőtt született Erdély egyik legidősebb embere, a Bágyonban élő Székely Ida. Az aranyosszéki idősotthon lakója 103 éves koráig főzött, mosott, takarított otthonában, rokonai végül rábeszélték, hogy költözzön be az öregotthonba.
A Maros megyei rendőrség négy rendőre ellen folyik fegyelmi kivizsgálás a Marosszentanna községhez tartozó Marosbárdoson levő gondozó központban embertelen körülmények között tartott gondozattak ügyében indított nyomozás keretében.
Bejelentette szerdán lemondását Mara Togănel, Maros megye prefektusa a marosbárdosi gondozási központban történt súlyos visszaélések nyomán.
Vád alá helyezte az országos korrupcióellenes ügyészség (DNA) Ştefan Godeit, annak a voluntari-i idősotthonnak az adminisztrátorát, ahol embertelen körülmények között tartották a gondozottakat. Az ügyben további két személy ellen folyik eljárás.
Felszínesen nézve a román kormány viszonylag gyorsan lépett a Bukarest környéki idősotthonokban alkalmazott embertelen bánásmód nyomán kirobbant botrányban, hiszen egyszerre két miniszternek is távoznia kellett tisztségéből.
Összesen 47 büntetőeljárást indítottak a nyomozó hatóságok az időseket, gyermekeket és fogyatékkal élőket gondozó központokban végzett ellenőrzések nyomán – számolt be csütörtökön a kormányszóvivő.
A július 10. és 19. között folytatott ellenőrzések nyomán összesen 99 szociális intézményt zártak be vagy függesztették fel a tevékenységüket – közölte csütörtökön az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS).
Hét megye és Bukarest szociális felügyeleti és kifizetési ügynöksége (AJPIS) vezetőjének tisztségéből történő felfüggesztését kéri a munkaügyi minisztertől Marcel Ciolacu kormányfő.
A „rémségek otthonaiban” feltárt helyzet rendezését, valamint az időseket, gyermekeket és fogyatékkal élőket ellátó központok engedélyezését szabályozó törvények módosítását sorolta legsürgősebb tennivalói közé az új román munkaügyi miniszter.
Koalíciós feszültség van kibontakozóban a PSD és a PNL között az idősotthonokban kirobbant botrány miatt, amely nyomán két PSD-s miniszternek is távoznia kellett tisztségéből: a PSD szerint liberális tárcavezetőnek is viselnie kell a felelősséget.
Az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) összesen 2658 szociális intézményt ellenőrzött július 10. és 15. között.
Igencsak jó befektetés idősotthont nyitni Romániában, az üzletág ugyanis már ma is hasít, de a jövőben még nyereségesebbé válhat – derült ki a Frames tanácsadó cég elemzéséből.
Az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) összesen 2480 romániai szociális intézményt ellenőrzött július 10. és 14. között. Huszonegyet közülük bezárt, 37-nek felfüggesztette a tevékenységét.
Valótlanságokat állított az Ilfov megyei Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (AJPIS) hivatali visszaéléssel gyanúsított két felügyelője a Ştefan Godei által működtetett idősotthon lakóinak ellátásáról készített jelentésében a DNA szerint.
Lemondott Gabriela Firea a családügyi tárca éléről, miután Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken behívta őt egyeztetésre az idősotthonokban tapasztalt visszaélések főszereplőjéhez fűződő viszonya miatt.
Hétfőig kapott gondolkodási időt Gabriela Firea családügyi miniszter a PSD vezetőitől, hogy benyújtsa lemondását az idősotthonokban tapasztalt visszaélésekben való érintettsége miatt, ha nem teszi meg, megvonják tőle a politikai támogatást.
Gabriela Firea jelenlegi családügyi miniszter alkalmazottjaként dolgozott korábban az idős embereket borzalmas körülmények között tartó otthonokat működtető szervezet vezetője. A tárcavezető továbbra is ártatlannak tekinti magát.
A hatóságok hétfőn és kedden országszerte összesen 1037 kiskorúakat, időseket vagy fogyatékkal élőket gondozó bentlakásos intézménynél vizsgálódtak, és a feltárt szabálytalanságokért összesen 3640 bírságot szabtak ki, több mint 10 millió lej értékben.