Fotó: Pinti Attila
Az elmúlt két évben a leghatékonyabb intézkedéseket hoztuk az illegális fakitermelés elleni küzdelem és a korábbi illegális fakitermelés által érintett ökoszisztémák helyreállításának területén – közölte csütörtökön a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
2023. március 02., 21:142023. március 02., 21:14
A Tánczos Barna vezette tárca a Facebook-oldalán a Der Spiegel című német lap aznap megjelent írására reagált, amely szerint Románia erdőit nagymértékű illegális fakitermelés fenyegeti. A minisztérium állásfoglalása szerint a cikk
„Jelenleg csak nagyon kis valószínűséggel fordulhatnak elő hasonló esetek. Az elmúlt két évben a leghatékonyabb intézkedéseket hoztuk az illegális fakitermelés elleni küzdelem és a korábbi illegális fakitermelés által érintett ökoszisztémák helyreállításának területén” – olvasható a bejegyzésben.
A környezetvédelmi minisztérium szerint ezeknek az intézkedéseknek köszönhetően sem az ellenőrző szervek, sem más szervezetek nem számoltak be nagy erdőterületek illegális kivágásáról. A tárca emlékeztetett arra, hogy a SUMAL 2.0 faanyag-nyomkövető rendszer révén Románia rendelkezik a legösszetettebb adatbázissal, amely lehetővé teszi az elkövetők vagy szabálysértők azonnali azonosítását és megbüntetését. Emellett Románia a legnagyobb erdei élőhely-helyreállítási programot működteti, amely műholdképeket használ az illegális fakitermelés, a nem megfelelő erdészeti munkák és a természeti katasztrófák által érintett erdők azonosítására.
A minisztérium emlékeztetett arra is, hogy a beindításától eltelt két évben több mint 2 millió lekérdezés érkezett az Erdőfelügyelő weboldalra a romániai utakon szállított farakományok jogszerűségét ellenőrző állampolgárok részéről. „Bármilyen illegális szállítmány valós időben felderíthető; mi rendelkezünk Európa legszigorúbban védett érintetlen erdőterületével, és folyamatosan új, védelem alatt álló területeket azonosítunk és hozunk létre” – sorolta a tárca.
A bejegyzés kitér arra is, hogy Romániának az erdők megóvására tett erőfeszítéseit a szakértők és az Európai Bizottság vezetése is elismeri.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
szóljon hozzá!