A májusban sztrájkoló tanügyi alkalmazottak ismét beszüntethetik a munkát, ha nem emelik megfelelő mértékben a bérüket
Fotó: Radu Tuta/Agerpres Foto
A romániai tanügyi szakszervezetek tájékoztatása szerint a kormányfővel és az illetékes miniszterekkel folytatott csütörtöki megbeszéléseken megállapodtak, hogy 2024-ben az oktatásban átlagosan 20 százalékkal fognak nőni a bérek, és erről külön sürgősségi rendeletet adnak ki.
2023. december 14., 16:132023. december 14., 16:13
2023. december 14., 16:212023. december 14., 16:21
Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke szerint egyeztetniük kellett a kormánnyal, mivel a közvitára bocsátott „salátatörvény” tervezete nem tért ki az oktatásban vezető funkciókat betöltők bérezésére. Szerepeltek benne a pedagógusok, az oktatási kisegítő személyzet, a kisegítő személyzet, de a vezetői tisztségek nem, és ezt korrigálni kellett – magyarázta Nistor, hozzátéve, hogy ez a probléma nagyon gyorsan meg fog oldódni. Simion Hăncescu, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke elmondta, az oktatási béremelésekre a kormány külön sürgősségi rendeletet ad ki.
Anton Hadăr, az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség elnöke szerint a felsőoktatásban is emelkedni fognak jövőre a fizetések, január elsejétől 13, június elsejétől 7 százalékkal, átlagban számolva, mert nem mindenkinek nő egyforma arányban. Azt is elmondta, hogy az oktatási szakszervezetek a tanügyminisztérium képviselőivel folytatják csütörtökön az egyeztetéseket a pedagógusi bértábla megállapításáról, és néhány órán belül meg kellene születnie a döntésnek.
Az érdekvédelmi képviselők szerint az oktatási és a nem oktatási kisegítő személyzetnek is átlagban 20 százalékkal nő a bére jövő évben. Az idén nyáron alkalmazott béremelés miatt 2024-ben már nem nő egyformán 20 százalékkal a fizetés a különböző kategóriák esetében – magyarázták még a szakszervezeti vezetők.
Mint arról beszámoltunk, a 2024-es állami költségvetés bizonyos mutatóinak jóváhagyásáról szóló, szerdán közzétett törvénytervezet kapcsán adott pillanatban zűrzavarba torkollt a bukaresti kormányzati kommunikáció a pedagógusoknak szánt béremelések ügyében. Bár az oktatási minisztérium eredetileg azt közölte, hogy 2024. január elsejétől 13 százalékkal emelkedik a tanügyi dolgozók bére, a pénzügyminisztérium által közzétett rendelettervezetben az szerepelt, hogy a januári indexálás csak 8 százalékos lesz. Mindez felháborodást váltott ki a pedagógusok körében, mire Marcel Boloș pénzügyminiszter elnézéskérések közepette úgy nyilatkozott, hogy „tárgyi tévedés” történt, amit utólag kijavítottak.
A nyugdíjak 13,8 százalékkal, a közalkalmazotti alapbérek pedig 5 százalékkal nőnek 2024. január 1-jétől, kivéve a tanügyi alkalmazottak fizetése, ami két részletben 20 százalékkal emelkedik.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!