Fotó: Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI)/Facebook
A nyugdíjak 13,8 százalékkal, a közalkalmazotti alapbérek pedig 5 százalékkal nőnek 2024. január 1-jétől, kivéve a tanügyi alkalmazottak fizetése, ami két részletben 20 százalékkal emelkedik – derül ki a 2024-es állami költségvetés bizonyos mutatóinak jóváhagyásáról szóló, szerdán közzétett törvénytervezetből.
2023. december 13., 16:502023. december 13., 16:50
2023. december 13., 16:512023. december 13., 16:51
Adott pillanatban zűrzavarba torkollt a bukaresti kormányzati kommunikáció a pedagógusoknak szánt béremelések kapcsán. Bár az oktatási minisztérium eredetileg azt közölte, hogy 2024. január elsejétől 13 százalékkal emelkedik a tanügyi dolgozók bére, a pénzügyminisztérium által közzétett rendelettervezetben az szerepelt, hogy a januári indexálás csak 8 százalékos lesz. Mindez felháborodást váltott ki a pedagógusok körében, mire Marcel Boloș pénzügyminiszter elnézéskérések közepette úgy nyilatkozott, hogy „tárgyi tévedés” történt, amit utólag kijavítottak.
A jogszabályjavaslat szerint a közalkalmazottak túlórái, illetve a heti pihenőnapokon és munkaszüneti napokon végzett munkájuk – a törvényekben előírt bizonyos kivételektől eltekintve – csak szabadidővel kompenzálható. A tervezet szerint jövőre csak a nettó 8000 lejnél kisebb fizetésű közalkalmazottak részesülnek üdülési utalványban és étkezési támogatásban. Az üdülési utalvány értéke az évi 1450 lejről 1600 lejre nő a 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) bevezetése miatt.
Az ártalmas munkakörülményekért járó pótlék az alapbér 15 százaléka lesz a közszférában, de nem haladhatja meg a havi bruttó 1500 lejt. A tervezet előírja a betöltetlen álláshelyek felszámolását és azt is, hogy az önálló költségvetésű közintézményekben a vezető beosztású személyek aránya az alkalmazottak körében 12 százalékról 8 százalékra csökken. Emellett legkevesebb 25 százalékkal csökkentik az államtitkárok, helyettes államtitkárok és államtanácsosok számát a kormányzatban.
A jogszabályjavaslat szerint jövőre a GDP-arányos költségvetési hiány nem haladhatja meg az 5 százalékot, a személyzeti kiadások felső határát pedig a GDP 8,5 százalékában állapították meg. A tervezet megszabja azt is, hogy 2025-ben a deficit 4,7 százalékos lesz, a személyzeti kiadások pedig nem haladhatják meg a GDP 8 százalékát.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton utasította az állami tartalékokat kezelő országos igazgatóságot, hogy sürgősen utaljon ki támogatást a Galac megyei árvízkárosultak megsegítésére.
Galac megyében négy, Vaslui és Iaşi megyében egy-egy 200 férőhelyes tábort állít fel a belügyminisztérium azok számára, akiknek otthonát elöntötte a víz a szombati áradások során – közölte a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Válságstábot hozott létre az egészségügyi minisztérium a Galac és Vaslui megyei árvizek által sújtott lakosság egészségügyi ellátására.
Öt ember életét vesztette a Galac megyében pusztító árvizekben – tájékoztatott szombaton a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
A nehéz vagy különleges munkakörülmények között dolgozó személyek nyugdíja sem csökken az újraszámolás után – közölte a bányászok képviselőivel tartott pénteki találkozója után a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu.
Pénteken megalakult az államelnök-választás Központi Választási Irodája.
Alina Gorghiu igazságügyi miniszter elfogadhatatlannak tartja, hogy pszichoaktív anyagok hatása alatt történő járművezetés büntethetőségét értékhatárhoz kössék.
Gyermekével a karjában akarta megközelíteni az áttelepítés előtt álló medvét egy férfi a Transzfogarason, a hatóságok eljárást indítottak ellene.
Románia szembemegy azzal a nemzetközi tendenciával, amely szerint azokban az országokban, ahol csökken a diákok száma, kevesebb pedagógust alkalmaznak, és emiatt az ott dolgozó tanárok átlagéletkora emelkedik.
Becslése szerint karácsony előtt, december 23-ig beiktatják az új kormányt.
szóljon hozzá!