A temesvári repülőtéren új indulási terminált is avatnak a schengeni légi csatlakozás alkalmából
Fotó: Facebook/Alin Nica
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen és az uniós testület több tagja gratulált szombaton Romániának és Bulgáriának a március 31-én bekövetkező részleges schengeni csatlakozásukhoz, és arról biztosították a két országot, hogy az EU Tanácsában idén folytatódnak a tárgyalások a szárazföldi határellenőrzés megszüntetéséről.
2024. március 30., 17:512024. március 30., 17:51
„A holnapi nap fontos dátum: Bulgária és Románia csatlakozik a schengeni családhoz. Üdvözlöm a repülőtéri és tengeri határellenőrzések eltörlését. Ez mindkét ország számára nagy siker. És történelmi pillanat a schengeni térség – a világ legnagyobb szabad mozgást biztosító területe – számára. Együtt egy erősebb és egységesebb Európát építünk valamennyi polgárunk számára” – idézte Ursula von der Leyent az Európai Bizottság bukaresti képviseletének közleménye.
Az európai életmód előmozdításért felelős biztos, Margarítisz Szhinász az Agerpres szerint kijelentette, hogy
Ylva Johansson belügyi biztos azt emelte ki, hogy a két ország részleges csatlakozása erősebbé és biztonságosabbá teszi az EU-t, megerősít a külső határainak védelmét, milliók életét változtatja meg és megkönnyíti az utazást. „Ma megszűnnek a repülőtéri és a tengeri határellenőrzések. A következő lépés a szárazföldi határellenőrzés megszüntetése. Az EU Tanácsában a megbeszélések idén folytatódnak. És biztosíthatom önöket, hogy ez a prioritás a mandátumom végére” – nyilatkozta a biztos.
Az Európai Bizottság bukaresti képviselete a közleményben megállapította, hogy Bulgária és Románia elkötelezettek az EU külső határainak megfelelő védelme mellett, és következetesen fontos szerepet játszottak a schengeni térség belső biztonságában. „Az EU Tanácsának döntenie kell Bulgária és Románia teljes körű schengeni csatlakozásának dátumáról. A Bizottság továbbra is minden szükséges támogatást megad a Tanács elnökségének azért, hogy a szárazföldi határokról szóló határozat 2024 folyamán megszülethessen” – olvasható a közleményben.
Bukarestben ebből az alkalomból a Henri Coandă-Otopeni nemzetközi repülőtér utastermináljának indulási csarnokában egy eseményt szerveznek. Hasonló eseményt tartanak 23.30-tól a kolozsvári Avram Iancu nemzetközi repülőtéren is. Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken Temesváron, a nemzetközi repülőtér új termináljának felavatásán győzelemnek nevezte Románia részleges schengeni csatlakozását, és arról biztosította a közvéleményt, hogy a kormány célja az ország teljes körű csatlakozásának megvalósítása az év végéig.
Románia kormányának megvan a terve, hogy év végéig megvalósuljon az ország teljes schengeni csatlakozása, de ehhez a nemzeti érdeket kell a politikai érdekek elé helyezni – mondta Marcel Ciolacu román kormányfő pénteken Temesváron.
A belügyminisztérium tájékoztatása szerint Románia részleges schengeni csatlakozásának időpontjától, március 31-től a schengeni tagállamokba tartó vagy onnan érkező személyeket már nem ellenőrzik a repülőtéri határátkelőhelyeken – emlékeztet az Agerpres.
Szúrópróbaszerű ellenőrzésekre azonban lehet majd számítani a repülőtéri határátkelőhelyeken. Ezek célja a határokon átnyúló bűnözés és az illegális migráció megelőzése – tájékoztatott a belügyminisztérium. A közleményben hangsúlyozták, hogy az utasoknak továbbra is szükségük lesz érvényes úti okmányra. A kiskorúak azokkal az okmányokkal utazhatnak a schengeni térségen belül, amelyekre külföldre utazáskor is szükségük van.
Az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsa 2023. december 30-i ülésén döntött Bulgária és Románia részleges csatlakozásáról, miután az intézkedést addig ellenző egyetlen tagállam, Ausztria feloldotta vétóját. Így 2024. március 31-től megszűnik az ellenőrzés Bulgária és Románia, valamint a többi schengeni ország közötti repülőtéri és tengeri határátkelőkön.
A schengeni térségnek köszönhetően több mint 400 millió ember utazhat szabadon a schengeni tagállamokban anélkül, hogy határellenőrzésen kellene átesnie. A schengeni határellenőrzési kódex lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy a teljes schengeni térség működésére kockázatot jelentő kivételes körülmények esetében visszaállítsák a határellenőrzéseket egyes belső határokon. A kódex azt is előírja, hogy a tagállamok ideiglenes határellenőrzést vezethetnek be a közrendet vagy a belső biztonságot fenyegető komoly veszély elhárítása érdekében. Horvátország csatlakozásával 2023. január 1-jén 27-re emelkedett a térség teljes jogú tagjainak száma.
Nem hárul többletkötelezettség az utasokra vasárnaptól, amikor Románia részlegesen csatlakozik a schengeni térséghez – jelentette ki csütörtökön Bogdan Despescu.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!