Fotó: Ukrán elnöki hivatal
Meg kell állítani azokat az embereket, akik népirtást akarnak Európában – jelentette ki hétfő este a román parlamenthez intézett beszédében Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke.
2022. április 04., 19:562022. április 04., 19:56
2022. április 04., 21:342022. április 04., 21:34
„Tisztelt románok, együtt kell megállítanunk ezeket az embereket, akik megszokták, hogy bármit büntetlenül megtehetnek. Közösen kell megállítanunk azokat, akik népirtást akarnak Európában” – hangoztatta egy videóhívás keretében mondott beszédében Zelenszkij.
Hozzátette, Ukrajna nem a végső célpontja az orosz agressziónak, az orosz haderő be akarja venni Mikolajiv városát, hogy foglalja el Odesszát, „Odesszától pedig már csak egy lépés a Moldovai Köztársaság”. „Ukrajna területén dől el most egész Közép-Európa és a Fekete-tenger sorsa” – nyomatékosította.
„Ceauşescut, a feleségét és a környezetüket semmiről sem lehetett meggyőzni. Ugyanígy Oroszországban sem lehet ma meggyőzni semmiről azokat, akik háborút hirdetnek, akik gyilkos parancsokat adnak, akik az ukrán nép és állam megsemmisítésére irányuló terveket szőnek egész nap. Ezek az emberek teljesen elvesztették a kapcsolatot a valósággal, és készek milliók életét feláldozni őrült elképzeléseik megvalósításáért” – mondta. Hozzátette, Oroszország azért sem retten vissza a bucsai vérontáshoz hasonló szörnyű tettektől, mert meggyőződése: az európai vezetők túl gyengék ahhoz, hogy megállítsák.
A felvételek a településen talált tömegsírokat ábrázoltak (az ukrán hatóságok szerint mintegy háromszáz halottat temettek el itt), és több tucat agyonlőtt civil holttestét az utcákon heverve, utóbbiak közül többnek össze volt kötözve a keze.
Az ukrán elnök kitért arra, hogy a RIA Novosti orosz állami hírügynökség korábban cikket közölt Mit kellene tennie Oroszországnak Ukrajnával? címmel. Állítása szerint ebben az ukrajnai népirtást próbálják igazolni a szerzők, akik azt írják, hogy Ukrajnának még a nevét is meg kellene semmisíteni. „És mindezt az állami hírügynökség jelenteti meg, amely csak az ország hivatalos álláspontját közli az ukrajnai háborúval kapcsolatban. Már nem is rejtegetnek semmit, nagyon nyíltan beszélnek a háború céljairól. Ha a hadseregünk és a népünk nem védte volna magát, egész Ukrajnában azt tették volna, amit Bucsában tettek” – mondta még Volodimir Zelenszkij, hozzátéve, hogy információik szerint Bucsában tanítókat és tanárokat végeztek ki.
„Meggyőződésem, hogy Románia mindent támogatni fog, ami szükséges az igazságtételhez. Meggyőződésem, hogy Románia és a román vállalatok részt fognak vállalni az Ukrajna újjáépítését célzó programokban a háború után” – mondta Zelenszkij.
Hozzátette, a háború után javasolni fogja a partnerországoknak, hogy vállalják át egy-egy elpusztított régió újjáépítését. „Nagy a bennünk rejlő potenciál, nagyok a belső erőforrásaink, de segítségre van szükségünk ahhoz, hogy újjáteremtsük az életet Ukrajnában” – fogalmazott az ukrán elnök.
„Amint a körülmények lehetővé teszik, párbeszédet szeretnék kezdeni Romániával az ukrajnai román és a romániai ukrán közösségek teljes védelméről, hogy minden támogatást megadjunk, amit csak tudunk. A jövőnk közös az európai családban” – jelentette ki az ukrán államfő.
A bukaresti parlament két házának vezetői felszólalásukban amellett törtek lándzsát, hogy Oroszországot teljesen el kell szigetelni gazdaságilag. „Zelenszkij úr, ön egy hős, nemcsak Ukrajnában, hanem Romániában és a demokratikus értékeket tiszteletben tartó többi országban is. A bátorság, amelyről bizonyságot tett, mindannyiunkat inspirál. (...) Oroszországot teljesen izolálni kell gazdaságilag” – fogalmazott Florin Cîţu szenátusi elnök. A liberális politikus kiemelte, a bucsai mészárlás nem maradhat büntetlenül.
Marcel Ciolacu, a képviselőház elnöke úgy vélekedett, február 24-e óta a második világháború utáni legsúlyosabb biztonsági válsággal szembesül Európa, miután az Orosz Föderáció „indokolatlan, törvénytelen és provokáció nélküli inváziót hajtott végre” Ukrajnában. „Erről az emelvényről is csatlakozunk azokhoz a hangokhoz, amelyek határozottan és megingathatatlanul támogatják Ukrajna függetlenségét, szuverenitását és területi integritását a nemzetközileg elismert határain belül” – közölte a kormányzó román Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
A miniszterelnök Volodimir Zelenszkijt a barbár és igazságtalan agresszióval szembeni ellenállás szimbólumának nevezte. „Ön ma egy olyan nemzet vezetője, amely az identitásáért és szabadságáért küzd ebben a törvénytelen és indokolatlan háborúban” – idézte a román miniszterelnököt az Agerpres. Felszólalásában emlékeztetett arra, hogy sokan elmenekültek Ukrajnából a civileket, iskolákat, kórházakat, színházakat válogatás nélkül brutálisan bombázó orosz csapatok elől. „Mindannyiunkat megráztak a Bucsában történt atrocitások, amelyekről csak tegnap szereztünk tudomást, amikor az ukrán csapatok bevonultak a Kijev környékén megszállt területekre. A polgári lakosság elleni embertelen cselekedeteket nemzetközi büntetőbíróságoknak kell szankcionálniuk, és mi mindent megteszünk, hogy a felelősöket bíróság elé állítsuk” – jelentette ki Nicolae Ciucă.
Mindössze három államfőjelölt csapott össze a tizenegyből az első televíziós vitaműsorban hétfőn este Bukarestben. A Cotroceni-palotában rendezett médiaeseményen nem hiányoztak a politikai ellenfelek közötti övön aluli ütések.
Nőtt George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének, a szélsőjobboldal államfőjelöltjének támogatottsága a külföldön élő románok körében – derül ki egy felmérésből.
Radu Magdin politikai elemző szerint „fel kell mérni a romániai demokrácia állapotát”, és „sürgősen rendet kell tenni a választási törvényekben, és demokrácialeckékre kell küldeni azokat, akik a jogszabályokat alkalmazzák”.
A szenátus hétfőn 61 támogató és 59 elutasító szavazattal elfogadta a nyugdíjrendszer ügyében benyújtott egyszerű indítványt, amelyet a múlt héten nyújtottak be.
Románia hivatalos lakhely szerint nyilvántartott lakossága 2025. január elsején 21,739 millió fő volt, ami 0,5 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A szenátus munkaügyi bizottsága hétfőn két héttel elhalasztotta a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezet megvitatását.
Váratlan fordulatot hozott a bákói szülészetről eltűnt csecsemő ügye: igazságügyi források által kiszivárogtatott információk szerint a 19 éves fiatal nő még januárban megegyezett az ikrek anyjával, hogy 5000 lejért megveszi az egyik fiút.
Elkezdődött hétfőn az első elnökválasztási forduló kampányának utolsó hete.
A héten újabb négynapos hosszú hétvége lesz a közszférában a május elsejei munkaszüneti napnak köszönhetően, ugyanis a kormány döntése értelmében megadják szabadnapnak május 2-át, pénteket is.
Eltűnt egy újszülött az egyik bákói kórház szülészeti osztályáról – a rendőrség vasárnap kapta a bejelentést.
szóljon hozzá!