Fotó: Rostás Szabolcs
Egyelőre nem tudni, meghosszabbítják-e a jövő hét elején lejáró veszélyhelyzetet, mivel a Raed Arafat katasztrófavédelemért felelős belügyi államtitkár és az ellenzéki pártok között a témában lezajlott egyeztetésen nem sikerült áttörést elérni.
2020. június 10., 19:022020. június 10., 19:02
2020. június 10., 19:222020. június 10., 19:22
Az ellenzéki pártok egy része ellenzi a rendkívüli jogrend időtartamának növelését abban a formában, ahogy azt a kormány szeretné. Az álláspontok közelítése érdekében Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi államtitkára szerdán a parlamentben egyeztetett a hosszabbítást ellenző politikai vezetőkkel, Marcel Ciolacuval, a Szociáldemokrata Párt (PSD), Dan Barnával, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és Victor Pontával, a Pro Románia elnökével, de a kiszivárgott hírek szerint nem sikerült teljes körű megegyezésre jutniuk.
A szociáldemokraták ugyanis csupán 7 nappal hosszabbítanák meg a rendkívüli jogrendet, míg Arafat 15 napos hosszabbítást szeretne – ebben az USR is egyetért vele. Egyik párt sem tartja indokoltnak, hogy az ország teljes területén meghosszabbítsák a rendkívüli jogrend hatályát, ehelyett csak ott tartják indokoltnak, ahol gócpontok alakultak ki. Marcel Ciolacu leszögezte: ha a veszélyhelyzetet ugyanúgy akarják kihirdetni, mint az elmúlt hónapban, semmiképp sem támogatják. A Ludovic Orban vezette kormány azonban ragaszkodik az egész országra kiterjedő hosszabbításhoz.
Néhány témakörben ugyanakkor sikerült megegyezésre jutniuk a feleknek. Így ismét megnyitják a kórházakat, hogy a krónikus betegek hozzájuthassanak a szükséges kezelésekhez. Emellett arról is döntés született, hogy akik járványügyileg veszélyes övezetből érkeznek, azokat a 14 napos elkülönítés letelte után teszteljék, ez ugyanis eddig nem történt meg. Mindemellett a zárt térben való maszkviselés és a távolságtartás fenntartásáról is megegyeztek, mint ahogy abban is, hogy a kormány leállítja a közvetlen közbeszerzéseket.
A PSD most a kormány konkrét javaslatára vár, hogy a szükséges korlátozó intézkedéseket a veszélyhelyzet meghosszabbítása nélkül is gyakorlatba lehessen ültetni. Arafat állítólag ígéretet tett, hogy bemutatja a kormányhatározat-tervezet alapjául szolgáló számadatokat és elemzéseket, az ellenzék szerint nyitott az út a megegyezés felé, ugyanakkor régiónként differenciált intézkedéseket akarnak. A nap folyamán Ludovic Orban miniszterelnök is arra kérte a parlamentet, objektív elemzés, ne pedig politikai érdekek alapján döntsön a veszélyhelyzet meghosszabbításáról. Szerinte a veszélyhelyzet feloldása egyet jelent a polgárok egészségének veszélyeztetésével, ha ugyanis a hatóságoknak nem lesznek eszközei a rendeletek betartására kikényszerítésére, nem lehet megakadályozni a járvány terjedését.
Az Antena 3 hírtelevíziónak nyilatkozva azt mondta: ajánlatos, hogy a koronavírus-járvány fellángolásának megelőzése érdekében megmaradjon a különleges jogrend bizonyos formája. Hozzátette: ha a jövő hét elején lejáró, eredetileg 30 napra meghirdetett szükségállapot végén semmilyen korlátozás nem marad hatályban, és ismét elkezd terjedni a vírus, úgyis vissza kell vezeti a korlátozásokat. Az államtitkár reményét fejezte ki, hogy a politikusoknak sikerül megegyezniük a veszélyhelyzet fenntartásáról, arról, hogy milyen lazítások mellett tartják azt fenn még egy ideig.
Figyelmeztetett: az egészségügyi, járványmegelőzési tevékenység nem folytatható abban az esetben, ha minden korlátozást teljesen feloldanak. Hozzátette ugyanakkor: a kormánynak van egy B terve arra az esetre, ha nem lesz megállapodás. Annak kapcsán, hogy ősszel érkezhet-e a járvány második hulláma, kifejtette: szakmaiatlan volna kijelenteni, hogy nem lesz második hullám, sőt a hatóságok készülnek is rá. Azt ugyanakkor nem lehet megjósolni, hogy erősebb vagy enyhébb lesz-e, mint az első.
Nelu Tătaru egészségügy-miniszter is arra kérte a parlamentet, hogy hagyja jóvá a veszélyhelyzet maghosszabbítását. A román közszolgálati televíziónak arról beszélt: reméli, a honatyák racionálisak lesznek majd, és a világjárvány kontextusában döntenek majd, nem a politikában. Leszögezte: továbbra is fennáll a járványveszély, ezt pedig a kormánynak és az államfőnek kezelnie kell. Hozzátette: be kell tartani a lazítások fokozatosságát, hogy visszatérhessen a „kvázi normalitás”. Kifejtette: az, hogy az intenzív osztályon ápolt betegek száma 200 alatt van, lehetővé teszi a helyzet kezelését, nincsenek túlterhelve a kórházak. Az elmúlt hétvége – amely az első olyan hétvége volt, amikor szabadon teraszozhattak az emberek – után számítani lehet arra, hogy fluktuáció áll be az új esetek számában.
Mint arról beszámoltunk, Klaus Iohannis államfő kedden jelentette be, hogy további lazítások mellett indokolt a veszélyhelyzet meghosszabbítása, és felszólította a parlamentet, hogy szavazza ezt meg. Az ellenzék irányította törvényhozás főbb pártjai azonban jelezték: nem kívánják meghosszabbítani a rendkívüli jogrendet. A PSD szerdán közleményt tett közzé, amelyben felhívta a figyelmet: a veszélyhelyzet meghosszabbítása több ezer céget tesz végképp tönkre, és több százezer ember kerülhet utcára miatta. Az ellenzéki párt szerint nem csupán a vendéglátóipart, hanem a szolgáltatói szektort, a fuvarozókat és a mezőgazdaságot is negatívan érintené a további korlátozás.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a tervezetet, amely értelmében a más országban akkreditált felsőoktatási intézményben tanulmányait végző egyetemisták és doktoranduszok is járulékfizetés nélkül jogosultak egészségbiztosításra.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kedden bejelentette, hogy a párt képviselője, Claudiu Năsui pert nyert az elnöki hivatal ellen, ezért az intézmény köteles nyilvánosságra hozni Klaus Iohannis államfő „luxusutazásainak” költségeit.
Romániában csaknem egymillió fogyatékkal élő embert tartanak számon – jelentette ki Monica Solomie, a fogyatékkal élő személyek országos hatóságának (ANPDPD) igazgatóhelyettese egy keddi szakkonferencián.
A Román Hírszerző Szolgálattól (SRI) kapott válasz alapján úgy tűnik, hogy nem bukkantak Romániával szemben ellenséges külső szereplők által irányított propaganda vagy dezinformáció nyomaira – tájékoztatott kedden Ioan Chirteș, a Román Hírszerző Szolgálat ellenőrzésével foglalkozó parlamenti bizottság elnöke.
Gondatlanságból elkövetett emberölés gyanújával indított nyomozást a rendőrség, miután meghalt egy 16 éves fiú a Târgu Jiu-i megyei sürgősségi kórházban.
Egy napon belül újabb felmérés mutatja azt, hogy a bukaresti kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke jut be a néhány hét múlva esedékes elnökválasztás második fordulójába.
Folytatódik a médiaoktatás az iskolákban, miután az oktatási minisztérium együttműködési megállapodást írt alá a Független Újságírásért Központtal – jelentette be hétfőn a Facebook-oldalán Ligia Deca.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
szóljon hozzá!