Rivalizálás. Diana Șoșoacă durva hangnemben bírálta Călin Georgescut
Bár korábban úgy nyilatkozott, hogy a többi szélsőjobboldali párthoz hasonlóan az ő alakulata is Călin Georgescut támogatja a megismételt államfőválasztáson, most durván nekiment a potenciális közös jelöltnek Diana Șoșoacă, az SOS Románia párt elnöke.
2024. december 12., 09:292024. december 12., 09:29
„Azt mondjátok, meg fogtok ölni, csak mert bármit mondok Călin Georgescuról? Ez Georgescu hozzáállása, aki soha nem állt ki hogy kijelentse: megtiltja támogatóinak, hogy gyilkosságra és erőszakra uszítsanak? Tényleg?” – mondta Șoșoacă az Antena 3 hírcsatorna szerint.
„Hagyjatok engem az összes mézesmázos beszédű puhánnyal. Lássuk, a hónap végén mivel fizetnek, a szép szavaikkal? Simion (George Simion, a szintén szélsőjobboldali AUR elnöke – szerk. megj.) szavaival, aki állandóan hazudik? Tényleg? Ne dőljenek be a trükköknek, és ne kövessék azokat, akik messiásnak képzelik magukat. Ezen a világon senki sem a világ megmentője” – tette hozzá Șoșoacă.
Mint ismeretes, Șoșoacă is szeretett volna elindulni az elnökválasztáson, ám az alkotmánybíróság vitatható érvekkel – arra hivatkozva, hogy az alkotmányt sértő módon nyilatkozott Románia EU- és NATO-tagságáról –
Amelynek az első fordulóját aztán óriási meglepetésre a nagy nyilvánosság számára addig jobbára ismeretlen Georgescu nyerte meg, míg a második helyen Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke végzett.
Az AUR, az SOS Románia és a Fiatal Emberek Pártja (POT) közölte, hogy a második fordulóban Georgescut támogatja, ám az alkotmánybíróság előbb újraszámoltatta a szavazatokat, majd miután először hitelesítette az első forduló eredményét, végül mégis érvénytelenítette azt.
Indokként az államfői hivatal által nyilvánosságra hozott, a hírszerzés által a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) számára készített jelentésre hivatkozott, amely szerint a kampány során manipuláció történt, és egy külső állami szereplő beavatkozott a választási folyamatba.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
szóljon hozzá!