Antal Árpád szerint az RMDSZ folytatni akarja a kormányzati részvételt
Fotó: László Ildikó
Patthelyzet alakult ki a bukaresti hárompárti koalíció vezetőinek csütörtöki tárgyalásán, amelyen az RMDSZ elégedetlenségének adott hangot amiatt, hogy a miniszterelnök-csere keretében megfosztanák a fejlesztési minisztériumtól. Olyan értesülés is napvilágot látott, miszerint a koalíciós nézeteltérések közepette Klaus Iohannis államfő nem nézi jó szemmel, hogy a magyar alakulatot kitúrják a hatalomból.
2023. május 18., 20:082023. május 18., 20:08
2023. május 18., 20:552023. május 18., 20:55
Román sajtóértesülések szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ egyeztetése során a PSD egyértelművé tette, hogy – a liberálisokkal kötött megállapodással ellentétben – nem kívánja átadni a PNL-nek a közlekedési minisztérium irányítását. A tárcát jelenleg Sorin Grindeanu irányítja. A PNL ennek következtében ugyancsak „fajsúlyos” minisztériumra vetett szemet, mégpedig az RMDSZ-es Cseke Attila vezette fejlesztési tárcára. A szövetség ezt nem hajlandó átadni, ezért csütörtökön délután felállt a tárgyalóasztaltól.
Sepsiszentgyörgy polgármestere az Agerpres hírügynökségnek nyilatkozva emlékeztetett, a fejlesztéi minisztériumot nem érinti a PNL-nek és a PSD-nek a kormányfőcseréről szóló korábbi megállapodása. a szövetség elnökségében helyet foglaló Antal Árpád elmondta, az RMDSZ szerint a minisztereik jó teljesítményt nyújtottak, senki nem kifogásolta az eddigi tevékenységüket. Kifejtette, hogy az érdekvédelmi szövetség a kormányváltást előkészítő tárgyalásokon a PNL és a PSD korábbi megállapodásának tiszteletben tartását kérte, amelynek nem részese.
„Támogattuk a minisztériumok számának csökkentését, és egyetértettünk azzal, hogy az RMDSZ által irányított sportminisztériumot összevonják egy másik tárcával, éppen ezért nagyon meglepett minket a PNL-nek az az igénye, hogy adjuk át nekik a fejlesztési minisztériumot. Az RMDSZ-es miniszter mandátuma alatt ezt a tárca egy működőképes minisztériummá vált, a költségvetésből és európai alapokból finanszírozott beruházási programokat bonyolít le. Amikor megkérdeztük, hogy miért nem tarthatjuk meg ezt a minisztériumot, nem kaptunk választ” – magyarázta Antal Árpád.
A politikus azért is furcsállja a csütörtöki koalíciós tárgyalások fejleményeit, mert Ionuț Stroe, a PNL szóvivője azt nyilatkozta, hogy a liberálisok nem kívánják elvenni az RMDSZ-től a fejlesztési minisztériumot. „Nem tudjuk, hogy mi fog történni a továbbiakban, majd meglátjuk” – jelentette ki Sepsiszentgyörgy polgármestere.
A tárgyalásokat folytatják, a koalíciós alakulatoknak a jövő hét elejéig megállapodásra kellene jutniuk, ezt Iohannis szerdán egyértelművé tette. Mint arról beszámoltunk, a kormánykoalíciót alkotó három párt elnöke korábban már elviekben megállapodott legalább két minisztérium összevonásáról, ennek nyomán megszűnhet az önálló sportminisztérium, valamint a vállalkozásokért és idegenforgalomért felelős tárca is.
Legalább két minisztérium összevonásáról állapodott meg elviekben a bukaresti kormánykoalíciót alkotó három párt elnöke.
Az RMDSZ-nek a 2020-as választások óta négy tagja van a bukaresti kormányban, akik megőrizték tisztségüket azt követően is, hogy 2021 őszén a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kilépésével felbomlott a választások után alakult PNL–USR–RMDSZ-kormánykoalíció, és a PSD kormányra lépésével nagykoalíció alakult. A Nicolae Ciucă PNL-elnök vezette jelenlegi kormányban Kelemen Hunor RMDSZ-elnök miniszterelnök-helyettesi tisztséget tölt be, Cseke Attila a fejlesztési minisztériumot, Tánczos Barna a környezetvédelmi tárcát, Novák Károly Eduárd pedig az ifjúsági és sportminisztériumot vezeti.
A 2024. év végi parlamenti választásokig érvényes nagykoalíciós megállapodás szerint a PNL és a PSD felváltva tölti be a kormányfői tisztséget, így Nicolae Ciucă várhatóan jövő hét végén lemond a miniszterelnöki tisztségről, hogy átadja helyét Marcel Ciolacu PSD-elnöknek. A megállapodás több miniszteri poszton is „politikai vetésforgót” irányoz elő, a kormányzati tisztségek elosztásáról ezért újabb tárgyalások kezdődtek, a bukaresti média pedig hetek óta azt találgatja, hogy vajon kiszorítják-e a román pártok az RMDSZ-t a kormányból, hogy a 2024-es választási év előtt megszerezzék maguknak az RMDSZ-es tisztségviselők által vezetett, jelentős forrásokkal rendelkező minisztériumokat.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmének miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
1 hozzászólás