Még lovas kocsival is szállítanak italcsomagolást az automatákhoz
Fotó: Gazda Árpád
A betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) elindításától mostanáig több mint félmilliárd italcsomagolást váltott már vissza a lakosság, ami azt jelenti, hogy a program eléri a kitűzött célt – jelentette ki a csütörtöki kormányülést követő sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
2024. május 30., 19:052024. május 30., 19:05
2024. május 30., 19:182024. május 30., 19:18
Mircea Fechet emlékeztetett, hogy májusban megnyitották Otopeni-ben a negyedik regionális italcsomagolás-számoló és -válogató központot a Kolozs, Temes és Brassó megyei után. Elmondta, hogy a következő központot Moldvában, Bákó megyében nyitják majd. „Az ilyen gyűjtő- és válogatóközpontok hatalmas beruházásokat és több száz munkahelyet jelentenek (...) Decemberben 30 000 pillepalackot, üveget és alumíniumdobozt gyűjtöttünk be, januárban 2 milliót, és bár egyesek aggódnak a SGR működőképessége miatt, elmondhatom, hogy eddig több mint félmilliárd italcsomagolást váltottak már vissza a rendszeren keresztül” – fejtette ki a miniszter a RetuRO-nak nevezett visszaváltási rendszerről.
„Azt hiszem, hogy az eredmény már szabad szemmel látszik: egyre kevesebb pillepalack van az útszéleken, a folyómedrekben, a természetben, az erdőkben vagy más helyeken” – fogalmazott a tárcavezető. Hangsúlyozta azt is, hogy Románia már nem kénytelen pillepalackokat importálni az újrahasznosító üzemek számára, mivel a SGR elegendő nyersanyaggal szolgál.
Fotó: Gazda Árpád
„2020-ban, amikor meglátogattam egy ilyen újrahasznosító üzemet, Délkelet-Európa legnagyobbját Buzău megyében, Ausztráliából, Németországból, az Egyesült Királyságból, a világ szinte minden tájáról láttam PET-bálákat az üzem udvarán. Ma már nem kell importálnunk, az SGR elegendő nyersanyagot szállít. Örömmel látom, hogy nemcsak tisztábbá tesszük Romániát, hanem hozzájárulunk az ország kereskedelmi mérlegéhez is” – szögezte le a környezetvédelmi miniszter.
Arról is beszámolt, hogy a kormányülésen elfogadtak egy határozatot, amely engedélyezi a kereskedőknek, hogy készletük kimerüléséig a 2024. január elseje előtt gyártott, SGR-logó nélküli italokat is értékesítsék.
A mesterséges intelligencia segítségével generált félretájékoztató videóanyagokat terjesztő TikTok-fiókokra hívta fel a figyelmet vasárnap a bukaresti belügyminisztérium.
Románia volt államfői is leadták voksukat vasárnap. Klaus Iohannis Szebenben szavazott a feleségével, Traian Băsescu pedig Bukarestben voksolt.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vasárnapi közleménye szerint egyre több jel utal „választási csalásra, a szavazók megfélemlítésére és a politikai erőforrásokkal való visszaélésre”.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
szóljon hozzá!