Fotó: Psd.ro
A Duna-delta védelme nem képezheti alku tárgyát – így reagált csütörtökön Marcel Ciolacu, a legnagyobb kormánypárt, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke arra, hogy Klaus Iohannis államfő előző nap önmérsékletre és az Ukrajna bírálatától való tartózkodásra intette a romániai politikusokat a két ország között a Bisztroje-csatorna medermélyítései munkálatai kapcsán kitört vitában.
2023. február 23., 12:192023. február 23., 12:19
Ciolacu, aki a PSD és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közötti, májusban esedékes csere nyomán várhatóan akkortól a miniszterelnöki tisztséget tölti majd be, csütörtökön kijelentette: szó sincs kampányról, egyszerű román állampolgárként, nem pedig politikusként aggódik a Duna-deltában zajló munkálatok miatt.
– hangsúlyozta Ciolacu, aki szerint a román és az ukrán illetékeseknek a lehető leggyorsabban megoldást kell találniuk, és magyarázattal kell szolgálniuk a nyilvánosság számára.
Rámutatott: a pandémia idején is világosan el kellett volna például magyarázni mindent az oltásokkal kapcsolatosan, a jó és a rossz oldalukat is, mivel egy demokratikus társadalomban ez az eljárás.
Ciolacu szerint ez nem jelenti azt, hogy Románia nem támogatta humanitárius, gazdasági és katonai téren Ukrajnát, és azt sem, hogy a továbbiakban nem feladata a támogatás folytatása az ukrán győzelemig.
Egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy mindenkinek joga van a saját véleményéhez, illetve annak kifejtéséhez.
A PNL szóvivője, Ionuţ Stroe ugyanakkor szintén csütörtökön arra figyelmeztetett: fel kell hagyni a Bisztroje-ügy átpolitizálásával és propagandatémává tételével, és úgy vélekedett, egyes témák eltorzított és pánikkeltésre alkalmas tálalása a nyilvánosság előtt nagyon káros.
A PNL szóvivője szerint az Ukrajnát bíráló megszólalások valójában az álhírekkel operáló orosz propagandát szolgálják, amelynek a célja a demokrácia elvének és a romániai polgárok biztonságérzetének a megingatása, illetve az, hogy kételyt támasszon az ország azon szövetségekhez való tartozásával szemben, amelyek elítélik a Putyin-rendszer emberiesség elleni bűncselekményeit.
Mint arról beszámoltunk, a bukaresti illetékesek közül nem mindenki gondolja úgy, hogy bírálni szükséges Ukrajnát a vitatott munkálatok miatt.
Azokra a kérdésekre, amelyek a Duna-deltán keresztül vezető, Ukrajna számára új fekete-tengeri kijáratot biztosító hajóútra vonatkoztak, Iohannis azt mondta: jogos a delta élővilágát féltő aggodalom. Szerinte azonban ebben az esetben inkább feltűnésre vágyó politikusok hangulatkeltéséről van szó, akiket nem annyira a környezetvédelem, mint inkább a jövő évi romániai választások foglalkoztatnak. „Nem hiszem, hogy ez a megfelelő alkalom arra, hogy bizonytalan adatok alapján támadjuk az ukránokat. Nekik nincs szükségük arra, hogy megszidják őket” – fogalmazott az államfő. Aki ezáltal gyakorlatilag elbagatellizálta a Bisztroje-csatornán az ukrán hatóságok által folytatott munkálatokat bíráló, a kormánykoalíció politikusai részéről is megfogalmazott nyilatkozatokat.
Ugyanakkor Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, miniszterelnök-helyettes szintén úgy vélekedett: a helyzet tisztázásáig az ukrán félnek le kell állítania a munkálatokat.
Bár Ukrajnának minden támogatást meg kell adni, Románia érdekeit kell előtérbe helyezni, ezért az ukrán félnek le kell állnia a munkálatokkal a Bisztroje-csatornánál, amíg tisztázódik a vitás helyzet – jelentette ki Kelemen Hunor.
Románia eltökélt támogatásáról biztosította Ukrajnát és Moldovát Klaus Iohannis elnök, ugyanakkor visszafogottságra intette azokat a román politikusokat, akik a Duna-deltát veszélyeztető hajóút építése miatt bírálják a kijevi hatóságokat.
Román–ukrán konfliktussá terebélyesedhet a Dunát a Fekete-tengerrel a Duna-delta térségében összekötő Bisztroje-csatorna ügye, miután a korábbi román elutasítás ellenére Kijev közölte: jó két és fél méterrel kimélyítette a csatornát.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!