Fotó: Psd.ro
A Duna-delta védelme nem képezheti alku tárgyát – így reagált csütörtökön Marcel Ciolacu, a legnagyobb kormánypárt, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke arra, hogy Klaus Iohannis államfő előző nap önmérsékletre és az Ukrajna bírálatától való tartózkodásra intette a romániai politikusokat a két ország között a Bisztroje-csatorna medermélyítései munkálatai kapcsán kitört vitában.
2023. február 23., 12:192023. február 23., 12:19
Ciolacu, aki a PSD és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közötti, májusban esedékes csere nyomán várhatóan akkortól a miniszterelnöki tisztséget tölti majd be, csütörtökön kijelentette: szó sincs kampányról, egyszerű román állampolgárként, nem pedig politikusként aggódik a Duna-deltában zajló munkálatok miatt.
– hangsúlyozta Ciolacu, aki szerint a román és az ukrán illetékeseknek a lehető leggyorsabban megoldást kell találniuk, és magyarázattal kell szolgálniuk a nyilvánosság számára.
Rámutatott: a pandémia idején is világosan el kellett volna például magyarázni mindent az oltásokkal kapcsolatosan, a jó és a rossz oldalukat is, mivel egy demokratikus társadalomban ez az eljárás.
Ciolacu szerint ez nem jelenti azt, hogy Románia nem támogatta humanitárius, gazdasági és katonai téren Ukrajnát, és azt sem, hogy a továbbiakban nem feladata a támogatás folytatása az ukrán győzelemig.
Egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy mindenkinek joga van a saját véleményéhez, illetve annak kifejtéséhez.
A PNL szóvivője, Ionuţ Stroe ugyanakkor szintén csütörtökön arra figyelmeztetett: fel kell hagyni a Bisztroje-ügy átpolitizálásával és propagandatémává tételével, és úgy vélekedett, egyes témák eltorzított és pánikkeltésre alkalmas tálalása a nyilvánosság előtt nagyon káros.
A PNL szóvivője szerint az Ukrajnát bíráló megszólalások valójában az álhírekkel operáló orosz propagandát szolgálják, amelynek a célja a demokrácia elvének és a romániai polgárok biztonságérzetének a megingatása, illetve az, hogy kételyt támasszon az ország azon szövetségekhez való tartozásával szemben, amelyek elítélik a Putyin-rendszer emberiesség elleni bűncselekményeit.
Mint arról beszámoltunk, a bukaresti illetékesek közül nem mindenki gondolja úgy, hogy bírálni szükséges Ukrajnát a vitatott munkálatok miatt.
Azokra a kérdésekre, amelyek a Duna-deltán keresztül vezető, Ukrajna számára új fekete-tengeri kijáratot biztosító hajóútra vonatkoztak, Iohannis azt mondta: jogos a delta élővilágát féltő aggodalom. Szerinte azonban ebben az esetben inkább feltűnésre vágyó politikusok hangulatkeltéséről van szó, akiket nem annyira a környezetvédelem, mint inkább a jövő évi romániai választások foglalkoztatnak. „Nem hiszem, hogy ez a megfelelő alkalom arra, hogy bizonytalan adatok alapján támadjuk az ukránokat. Nekik nincs szükségük arra, hogy megszidják őket” – fogalmazott az államfő. Aki ezáltal gyakorlatilag elbagatellizálta a Bisztroje-csatornán az ukrán hatóságok által folytatott munkálatokat bíráló, a kormánykoalíció politikusai részéről is megfogalmazott nyilatkozatokat.
Ugyanakkor Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, miniszterelnök-helyettes szintén úgy vélekedett: a helyzet tisztázásáig az ukrán félnek le kell állítania a munkálatokat.
Bár Ukrajnának minden támogatást meg kell adni, Románia érdekeit kell előtérbe helyezni, ezért az ukrán félnek le kell állnia a munkálatokkal a Bisztroje-csatornánál, amíg tisztázódik a vitás helyzet – jelentette ki Kelemen Hunor.
Románia eltökélt támogatásáról biztosította Ukrajnát és Moldovát Klaus Iohannis elnök, ugyanakkor visszafogottságra intette azokat a román politikusokat, akik a Duna-deltát veszélyeztető hajóút építése miatt bírálják a kijevi hatóságokat.
Román–ukrán konfliktussá terebélyesedhet a Dunát a Fekete-tengerrel a Duna-delta térségében összekötő Bisztroje-csatorna ügye, miután a korábbi román elutasítás ellenére Kijev közölte: jó két és fél méterrel kimélyítette a csatornát.
Új törvény írja elő, hogy jogerős ítélet alapján a börtönbüntetés letöltését megtagadó személyeket szökésért is elítéli a bíróság, a kézre kerített őrizetes mindkét büntetési tételt le kell töltse.
Elutasította hétfői ülésén az alkotmánybíróság a Diana Șoșoacát a májusi elnökválasztásról kizáró BEC-döntés elleni fellebbezést. A testület elutasította a George Simion elnökjelöltsége elleni óvásokat is.
A nyomozó hatóságokhoz fordult a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA) rektora, Remus Pricopie a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion támogatói aláírásainak ügyében.
Ilie Bolojan ügyvivő elnök az elnökválasztás megszervezésének logisztikai elemeit vitatta meg hétfőn az illetékes intézmények képviselőivel – közölte a találkozó után az elnöki hivatal.
Március 20-án éjfélig regisztrálhatnak az Állandó Választási Hatóság (AEP) platformján azok a külföldön élő román állampolgárok, akik levélben szavaznának a május 4-i elnökválasztáson.
Romániának nincs szüksége további nukleáris biztosítékokra – jelentette ki Cristian Diaconescu, Ilie Bolojan ügyvivő államfő tanácsadója.
Hiába zárták ki a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali Călin Georgescut a megismételt elnökválasztásból, egy friss felmérés szerint a szuverenista oldal jelöltjének áll a zászló.
Hétfőn kezdődik a nyolcadik osztályosok képességfelmérő próbavizsgája.
Vasárnapi ülésén az alkotmánybíróság elutasította a Victor Ponta és George Simion jelöltsége elleni óvásokat, így a volt kormányfő és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke is indulhat a májusi elnökválasztáson.
A romániaiak bevásárlóközpontokban tett látogatási szokásai 2025-ben jelentős változásokon mentek keresztül az előző évhez képest egy friss felmérés szerint.
szóljon hozzá!