Fotó: Psd.ro
A Duna-delta védelme nem képezheti alku tárgyát – így reagált csütörtökön Marcel Ciolacu, a legnagyobb kormánypárt, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke arra, hogy Klaus Iohannis államfő előző nap önmérsékletre és az Ukrajna bírálatától való tartózkodásra intette a romániai politikusokat a két ország között a Bisztroje-csatorna medermélyítései munkálatai kapcsán kitört vitában.
2023. február 23., 12:192023. február 23., 12:19
Ciolacu, aki a PSD és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közötti, májusban esedékes csere nyomán várhatóan akkortól a miniszterelnöki tisztséget tölti majd be, csütörtökön kijelentette: szó sincs kampányról, egyszerű román állampolgárként, nem pedig politikusként aggódik a Duna-deltában zajló munkálatok miatt.
– hangsúlyozta Ciolacu, aki szerint a román és az ukrán illetékeseknek a lehető leggyorsabban megoldást kell találniuk, és magyarázattal kell szolgálniuk a nyilvánosság számára.
Rámutatott: a pandémia idején is világosan el kellett volna például magyarázni mindent az oltásokkal kapcsolatosan, a jó és a rossz oldalukat is, mivel egy demokratikus társadalomban ez az eljárás.
Ciolacu szerint ez nem jelenti azt, hogy Románia nem támogatta humanitárius, gazdasági és katonai téren Ukrajnát, és azt sem, hogy a továbbiakban nem feladata a támogatás folytatása az ukrán győzelemig.
Egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy mindenkinek joga van a saját véleményéhez, illetve annak kifejtéséhez.
A PNL szóvivője, Ionuţ Stroe ugyanakkor szintén csütörtökön arra figyelmeztetett: fel kell hagyni a Bisztroje-ügy átpolitizálásával és propagandatémává tételével, és úgy vélekedett, egyes témák eltorzított és pánikkeltésre alkalmas tálalása a nyilvánosság előtt nagyon káros.
A PNL szóvivője szerint az Ukrajnát bíráló megszólalások valójában az álhírekkel operáló orosz propagandát szolgálják, amelynek a célja a demokrácia elvének és a romániai polgárok biztonságérzetének a megingatása, illetve az, hogy kételyt támasszon az ország azon szövetségekhez való tartozásával szemben, amelyek elítélik a Putyin-rendszer emberiesség elleni bűncselekményeit.
Mint arról beszámoltunk, a bukaresti illetékesek közül nem mindenki gondolja úgy, hogy bírálni szükséges Ukrajnát a vitatott munkálatok miatt.
Azokra a kérdésekre, amelyek a Duna-deltán keresztül vezető, Ukrajna számára új fekete-tengeri kijáratot biztosító hajóútra vonatkoztak, Iohannis azt mondta: jogos a delta élővilágát féltő aggodalom. Szerinte azonban ebben az esetben inkább feltűnésre vágyó politikusok hangulatkeltéséről van szó, akiket nem annyira a környezetvédelem, mint inkább a jövő évi romániai választások foglalkoztatnak. „Nem hiszem, hogy ez a megfelelő alkalom arra, hogy bizonytalan adatok alapján támadjuk az ukránokat. Nekik nincs szükségük arra, hogy megszidják őket” – fogalmazott az államfő. Aki ezáltal gyakorlatilag elbagatellizálta a Bisztroje-csatornán az ukrán hatóságok által folytatott munkálatokat bíráló, a kormánykoalíció politikusai részéről is megfogalmazott nyilatkozatokat.
Ugyanakkor Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, miniszterelnök-helyettes szintén úgy vélekedett: a helyzet tisztázásáig az ukrán félnek le kell állítania a munkálatokat.
Bár Ukrajnának minden támogatást meg kell adni, Románia érdekeit kell előtérbe helyezni, ezért az ukrán félnek le kell állnia a munkálatokkal a Bisztroje-csatornánál, amíg tisztázódik a vitás helyzet – jelentette ki Kelemen Hunor.
Románia eltökélt támogatásáról biztosította Ukrajnát és Moldovát Klaus Iohannis elnök, ugyanakkor visszafogottságra intette azokat a román politikusokat, akik a Duna-deltát veszélyeztető hajóút építése miatt bírálják a kijevi hatóságokat.
Román–ukrán konfliktussá terebélyesedhet a Dunát a Fekete-tengerrel a Duna-delta térségében összekötő Bisztroje-csatorna ügye, miután a korábbi román elutasítás ellenére Kijev közölte: jó két és fél méterrel kimélyítette a csatornát.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) hétfőn közölte, hogy a roaep.ro platform ellen irányuló minden kibertámadást sikerült kivédeni az elnökválasztás második fordulójában.
Nicușor Dan megválasztott államfő szerint ,,az lenne az ideális”, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt. Az új államfő egészen lenyűgözőnek nevezte a magyarság mozgósítását.
Megérkezett Romániába vasárnap a lengyel Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna vállalat által gyártott 655-5 (RE-R103) típusú első elektromos vonat a Vasúti Reform Hatóság (ARF) által 2024 januárjában megrendelt 62 darabból.
Nicușor Dan megválasztott államfő azt nyilatkozta, várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben, ha az alkotmánybíróság csütörtöki ülésén érvényesíti a választás második fordulójának eredményét.
Călin Georgescu, a tavaly decemberi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt hétfőn egy Facebook-oldalán közzétett videóban kijelentette, hogy „imádkozik” Nicușor Danért, miután azt államfőnek választották.
Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével tárgyalt hétfőn a Karmelita kolostorban – tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
Ion Iliescu, Románia volt államelnöke (1990–1996, 2000–2004) üzenetet címzett Nicușor Danhoz, gratulált az új államfő választási győzelméhez.
Dominic Fritz temesvári polgármester hétfői nyilatkozata szerint nem zárkózik el attól, hogy induljon a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéért.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége hétfőn délután összeül, hogy megvitassa, a párt részt kíván-e venni egy újonnan felálló kormánykoalícióban azt követően, hogy a független Nicușor Dan nyerte meg az államfőválasztást.
A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.
szóljon hozzá!