Fotó: Wikipédia
Bár Ukrajnának minden támogatást meg kell adni, Románia érdekeit kell előtérbe helyezni, ezért az ukrán félnek le kell állnia a munkálatokkal a Bisztroje-csatornánál, amíg tisztázódik a vitás helyzet – jelentette ki Kelemen Hunor.
2023. február 23., 10:252023. február 23., 10:25
2023. február 23., 10:282023. február 23., 10:28
A bukaresti kormányban miniszterelnök-helyettesi tisztséget betöltő RMDSZ-elnök szerda este az Euronews Romániának nyilatkozva kifejtette, le kell szögezni, melyek Románia rövid, közép- és hosszú távú érdekei, a Duna-deltát pedig meg kell óvni. Kifejtette, ez legitim érdek, amelyért küzdeni kell.
Mindemellett Románia geopolitikai érdeke az, hogy létezzen egy szuverén Ukrajna, amely teljes területét megőrzi, mivel Oroszország irányából sohasem jött sem jólét, sem szabadság, és a jövőben sem érkezik.
Kelemen elmondta, hogy a kijevi hatóságok még tavaly jelezték Bukarestnek, hogy karbantartási munkálatokat kezdenek a Dunát a Fekete-tengerrel összekötő Bisztroje-csatornán, 2019-ben és 2020-ban pedig azt közölték, hogy a nagy befogadóképességű teherhajók számára is hajózhatóvá kívánják tenni azt.
Az erre vonatkozó tárgyalások még nem zárultak le, Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter tárgyalt ukrán kollégájával az ügyről.
Kelemen elmondta, ha az ukránok ki akarják mélyíteni a Duna Chilia-ágát, az problémát jelent, mivel ezzel eltűnnek a víz sodrását csökkentő fenékküszöbök.
A fenékküszöbök eltűnése ugyanis a vizákra is kihatással lesz, ezen halak ugyanis a Chilia-ágat használják fő migrációs útvonalként.
Ugyanakkor a közlekedés szempontjából is problémás az ügy, mivel a Chilia-ág nemzetközi hajózási útvonallá válásával a Sulina-ág veszít a jelentőségéből.
„Ők karbantartásról beszélnek, de néhányan, köztük a közlekedési miniszter medermélyítést emleget, ezért amíg tisztázódik az ügy, le kellene állniuk. (…) Karbantartási munkálatokat végezhetnek, egyebet nem. Mivel semmi sem számít, csakis Románia érdeke, ugyanakkor a jelenlegi geopolitikai helyzetben mindent biztosítani kell Ukrajna számára, amit csak lehet” – szögezte le Kelemen Hunor.
Mint arról beszámoltunk, a bukaresti illetékesek közül nem mindenki gondolja úgy, hogy bírálni szükséges Ukrajnát a vitatott munkálatok miatt.
Azokra a kérdésekre, amelyek a Duna-deltán keresztül vezető, Ukrajna számára új fekete-tengeri kijáratot biztosító hajóútra vonatkoztak, Iohannis azt mondta: jogos a delta élővilágát féltő aggodalom. Szerinte azonban ebben az esetben inkább feltűnésre vágyó politikusok hangulatkeltéséről van szó, akiket nem annyira a környezetvédelem, mint inkább a jövő évi romániai választások foglalkoztatnak. „Nem hiszem, hogy ez a megfelelő alkalom arra, hogy bizonytalan adatok alapján támadjuk az ukránokat. Nekik nincs szükségük arra, hogy megszidják őket” – fogalmazott az államfő. Aki ezáltal gyakorlatilag elbagatellizálta a Bisztroje-csatornán az ukrán hatóságok által folytatott munkálatokat bíráló, a kormánykoalíció politikusai részéről is megfogalmazott nyilatkozatokat.
Románia eltökélt támogatásáról biztosította Ukrajnát és Moldovát Klaus Iohannis elnök, ugyanakkor visszafogottságra intette azokat a román politikusokat, akik a Duna-deltát veszélyeztető hajóút építése miatt bírálják a kijevi hatóságokat.
Román–ukrán konfliktussá terebélyesedhet a Dunát a Fekete-tengerrel a Duna-delta térségében összekötő Bisztroje-csatorna ügye, miután a korábbi román elutasítás ellenére Kijev közölte: jó két és fél méterrel kimélyítette a csatornát.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) hétfőn közölte, hogy a roaep.ro platform ellen irányuló minden kibertámadást sikerült kivédeni az elnökválasztás második fordulójában.
Nicușor Dan megválasztott államfő szerint ,,az lenne az ideális”, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt. Az új államfő egészen lenyűgözőnek nevezte a magyarság mozgósítását.
Megérkezett Romániába vasárnap a lengyel Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna vállalat által gyártott 655-5 (RE-R103) típusú első elektromos vonat a Vasúti Reform Hatóság (ARF) által 2024 januárjában megrendelt 62 darabból.
Nicușor Dan megválasztott államfő azt nyilatkozta, várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben, ha az alkotmánybíróság csütörtöki ülésén érvényesíti a választás második fordulójának eredményét.
Călin Georgescu, a tavaly decemberi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt hétfőn egy Facebook-oldalán közzétett videóban kijelentette, hogy „imádkozik” Nicușor Danért, miután azt államfőnek választották.
Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével tárgyalt hétfőn a Karmelita kolostorban – tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
Ion Iliescu, Románia volt államelnöke (1990–1996, 2000–2004) üzenetet címzett Nicușor Danhoz, gratulált az új államfő választási győzelméhez.
Dominic Fritz temesvári polgármester hétfői nyilatkozata szerint nem zárkózik el attól, hogy induljon a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéért.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége hétfőn délután összeül, hogy megvitassa, a párt részt kíván-e venni egy újonnan felálló kormánykoalícióban azt követően, hogy a független Nicușor Dan nyerte meg az államfőválasztást.
A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.
szóljon hozzá!