Mihai Tudosét nagyon szeretné visszaejtőernyőzni a kormányba a PSD elnöke
Fotó: Gov.ro
Egyre komolyabb az esélye, hogy ismét a bukaresti kormány tagja legyen Mihai Tudose volt szociáldemokrata párti (PSD) miniszterelnök, aki kormányfői ténykedése során többek között azzal vált hírhedtté, hogy akasztást emlegetett a magyar autonómiakövetelések, illetve a magyar és a székely zászlók kifüggesztése kapcsán.
2023. január 17., 15:532023. január 17., 15:53
Tudose kormánytagságának lehetőségéről Marcel Ciolacu, a kormányzó PSD és a képviselőház elnöke beszélt a România TV-nek nyilatkozva. Arra a kérdésre, hogy a májusban esedékes kormányzati cserék során – amelyek lényege, hogy a PSD átveszi a miniszterelnöki tisztséget a Nemzeti Liberális Párttól (PNL), és több kulcsfontosságú miniszteri tárca is gazdát cserél – visszatér-e a valamilyen kormányzati tisztségbe Tudose, Ciolacu kijelentette: ő ennek a híve.
„Én nagyon szeretném, hogy Mihai Tudose a kormány tagja legyen. (…) A vele folytatott beszélgetések alapján ő is szeretne a kormány tagja lenni. Tapasztalt ember, volt gazdasági miniszter és miniszterelnök is” – emlékeztetett a pártelnök a hétfőn este adott interjúban.
Ciolacu azt is hozzátette, hogy a cserék során a koalíciós megállapodás szerint járnak el, amennyiben addig nem találnak jobb megoldást.
Kihágásnak minősítette Mihai Tudose volt kormányfőnek az autonómiát követelő erdélyi magyarokat áttételesen akasztással fenyegető, egy január 10-i tévéműsorban elhangzott kijelentését szerdai határozatában az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD).
Mint ismeretes, a jelenleg a PSD európai parlamenti képviselőjeként tevékenykedő Tudose még 2018 januárjában tette az ominózus, akasztásról szóló kijelentést. A kormányfő a Realitatea hírtelevízió egyik műsorában, telefonon bejelentkezve ítélte el a három erdélyi magyar politikai alakulat – EMNP, MPP, RMDSZ – néhány nappal korábban aláírt autonómianyilatkozatát.
Ennek apropóján hangzott el a „fellógatós” mondat.
– hangzott Tudose kijelentése a hangfelvétel tanúsága alapján.
Ezt a legtöbben úgy értelmezték, hogy a román miniszterelnök akasztással fenyegette a Székelyföld lakóit. Ugyanakkor a hangfelvétel inkább azt jelzi, hogy Tudose elsősorban a helyi illetékeseket (hatóságokat, rendőröket) figyelmeztette, nehogy közintézményre felkerüljön – egy feltehetőleg magyar vagy székely – lobogó.
A volt miniszterelnök valószínűleg arra utalhatott kijelentésével, hogy az előző évben Sepsiszentgyörgyön a Magyar Polgári Párt (MPP) megpróbálta felvonni a címeres magyar zászlót egy rendezvényen, de a helyi hatóságok és a rendvédelmi szervek felszólítására elállt a tervétől.
Nyilvánosan bocsánatot kért Mihai Tudose volt kormányfő a magyar autonómiatörekvésekkel és a zászlóhasználattal összefüggésben tett „akasztásos, fellógatós” kijelentéséért. Az RMDSZ elfogadta a gesztust, sajnálkozva, hogy az ellenzék nem foglalt állást.
A székelyek felakasztásával való fenyegetőzésként értelmezte a kormányfő szavait többek között Porcsalmi Bálint, az RMDSZ akkori ügyvezető elnöke, aki a magyar autonómiatörekvésekkel kapcsolatos nyilatkozatának visszavonására és bocsánatkérésre szólította Tudosét.
A CNCD megállapította: Tudose azon mondata, hogy „ha a (székely – a CNCD megjegyzése) zászló lobogni fog, ott fognak lengeni mellette a helyi felelősök is”, diszkriminációnak minősül, és sérti a méltósághoz való jogot. Az Asztalos Csaba vezette hatóság nem szabott ki bírságot, csak figyelmeztetésben részesítette a politikust, tekintettel arra, hogy Tudose azóta Facebook-oldalán bocsánatot kért mindazon közösségektől, amelyeket „félreérthető kijelentésével” megsértett, és korábban más ügyekben nem emeltek még panaszt ellene a diszkriminációellenes testületnél.
Megpróbáltunk RMDSZ-es politikusokat reagáltatni a hírre, miszerint Tudose ismét a bukaresti kormány tagja lehet, tekintettel arra, hogy a magyar alakulat jelenleg is együtt kormányoz a PSD-vel és a PNL-lel. Ám kedden sem Hegedüs Csilla szóvivőt, sem Csoma Botond képviselőházi frakcióvezetőt nem sikerült elérnünk.
Mihai Tudose kormányfő fenntartja az erdélyi magyar autonómiatörekvésekről a múlt héten kifejtett álláspontját, egyúttal cáfolja, hogy emberek felakasztásáról beszélt volna.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!