Fotó: Gov.ro
Nyilvánosan bocsánatot kért Mihai Tudose volt kormányfő a magyar autonómiatörekvésekkel és a zászlóhasználattal összefüggésben tett „akasztásos, fellógatós” kijelentéséért. Az RMDSZ elfogadta a gesztust, sajnálkozva, hogy az ellenzéki pártok nem ítélték el a kijelentést.
2018. február 01., 11:522018. február 01., 11:52
2018. február 01., 14:292018. február 01., 14:29
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnak (CNCD) tett ígéretének megfelelően a két héttel ezelőtt lemondott miniszterelnök a közösségi oldalán követte meg mindazokat, akiket megsértett nyilatkozatával.
„Ezúton is nyilvánosan bocsánatot kérek bármilyen közösségtől vagy kisebbség tagjaitól, akik sértve érezték magukat gyűlöletkeltésre vagy erőszakra való felbujtásként értelmezett nyilatkozatomat. Ez az értelmezés nincs összhangban az én értékeimmel és elveimmel, amelyek a közösségek közötti párbeszéden és tiszteleten alapszanak, és amelyek mentén fel kívánok lépni az intolerancia és gyűlöletkeltés ellen” – olvasható Mihai Tudose Facebook-bejegyzésében.
A volt miniszterelnök – akárcsak korábbi nyilatkozatában – ezúttal is azt állította, hogy kijelentésével „mindössze” a törvény betartatásának szükségességére és az erre hivatott helyi hatóságok felelősségére utalt az állam hivatalos jelképeinek használatával kapcsolatban.
Az RMDSZ az exkormányfő állásfoglalásának közzétételét követően bejelentette, elfogadja Mihai Tudose bocsánatkérését, aki bár késéssel és az Országos Diszkriminációellenes Tanács felszólítására, de az egymás iránti kölcsönös tisztelet hangsúlyozva, nyilvánosan elnézést kért a közösségtől akasztásos mondata miatt. „Sajnálatos ugyanakkor, hogy az ellenzéki pártok politikusai közül továbbra sem határolódott el senki más az elfogadhatatlan kijelentéstől” – közölte a szövetség.
A Szociáldemokrata Párton (PSD) belüli hatalmi harcok miatt lemondatott Mihai Tudose nagy felháborodást kiváltó mondata a Realitatea hírtelevízió január 10-i műsorában hangzott el, amikor az erdélyi magyar pártok közös autonómianyilatkozatáról kérdezték. Tudose egy zászlóállítási kísérletre adott válaszával példázta, hogy miként viszonyul a kezdeményezéshez. A kormányfő felidézte: a zászlóállítási kísérletkor is világossá tette, hogy „ha a zászló lobogni fog, ott fognak lengeni mellette a helyi felelősök is”.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) kedden meghallgatta a volt miniszterelnököt az ügyben, és nyilvános bocsánatkérésre szólította fel, aki erre ígéretet tett.
Nyilvános bocsánatkérésre szólította az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) Mihai Tudose volt kormányfőt elhíresült „akasztásos, fellógatós” kijelentése miatt.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!