Nyíltan hirdetik magukat és az általuk kínált szolgáltatást a kész államvizsga-dolgozatokat kínáló cégek
Fotó: Képernyőmentés
Az egyetemi szakvizsgadolgozatok, azaz államvizsga-dolgozatok megírása a romániai szolgáltatások igencsak problematikus, mégis virágzó szegmense. Nem csak a közösségi média különböző csoportjaiban kínálnak természetes személyek ilyen jellegű „segítséget” a végzős diákoknak, hanem a hiányos jogszabályrendszer miatt már cégek is diplomadolgozat-írásra szakosodtak, amelyek azt is jól tudják, hogy miként játszhatják ki a plágiumérzékelő szoftvereket.
2024. január 08., 10:032024. január 08., 10:03
Nemhogy rejtőzködnek, hanem látványosan hirdetik magukat és az általuk kínált szolgáltatást a kész államvizsga-dolgozatokat kínáló cégek Romániában. Ennek kapcsán készített tényfeltáró riportot a Scoala9.ro portál, rámutatva, nem elég, hogy
Ugyanis gyakori, hogy amikor elérik azt a forgalmi küszöböt, amelynél már általános forgalmi adót (áfa/TVA) kellene fizetniük, a vállalkozások vezetői bezárják a céget, és újat nyitnak.
Fotó: Képernyőmentés
A portál munkatársai az olyan honlapok mögött álló cégeket vizsgálták, mint a lucrariexpert.com, startlicenta.com, uproiect.ro, a lucrare-de-licenta.ro vagy a promovat.eu. Az öt honlap, illetve öt cég mögötti szálak ugyanazon ember kezében futnak össze, George Cosmin Burlacu mindegyiknek minimum társtulajdonosa. (Az öt cég éves nettó nyeresége meghaladja a 2 millió lejt). A román törvények szerint egy cég akkor válik áfa-fizetővé, ha éves forgalma átlépi a 300 000 lejes küszöböt. Ezt elkerülendő zárják be a cégeket, illetve azért is, hogy az ügyfelek véletlenül se tudjanak reklamálni, jogi lépéseket tenni, ha nincsenek megelégedve a szolgáltatás minőségével.
A Școala9 információ szerint a kereslet nagy,
A portál informátora szerint a plágiumérzékelő szoftvereket úgy verik át, hogy a latin karakterekkel írt szövegben elrejtenek cirill karaktereket is. Egy kész dolgozat ára 1500 lej körül mozog, és sok cég a bemutatásához szükséges PowerPoint bemutatóval együtt adja át, jellemzően két héten belül.
Fotó: Képernyőmentés
A dolgozatokat általában a Turnitin nevű szoftverrel szokták ellenőrizni az intézmények, illetve bizottságok, melynek hatékonysága azon is múlik, hogy az adott intézmény mennyit áldoz rá anyagilag, hisz a drágább „csomagok” pontosabb munkát végeznek. Ugyancsak sokan használják az sistemantiplagiat.ro szűrőoldalt. Ezek a szoftverek egyébként érzékelik a nem latin karaktereket, melyeket amúgy az olvasó nem vesz észre, mert ránézésre olyanok, mint a latin betűk.
A Scoala9 munkatársai felvették a kapcsolatot a lucrariexpert.ro csapatával, a tevékenységükről faggatva őket.
– válaszolták. Hozzátették, nem esnek az oktatási törvény olyan cikkelye alá, amely az egyetemi projektek értékesítésének tilalmára vonatkozik, mivel minden ügyfelük, aki felkeresi őket, „kijelenti, hogy megértette és egyetért a munkamódszerrel. „Továbbá vállalják, hogy a tőlünk kapott anyagokat nem fogják harmadik személy, egy tanár vagy vizsgabizottság előtt bemutatni” – közölte az „oktatási segédanyagot” gyártó cég.
Fotó: Képernyőmentés
Bár többen plágiummentes, eredeti munkák megírásaként hirdetik szolgáltatásaikat, már az gyanúra ad okot, hogy a hozzászólásokban olvasható kérdések alapján a mikrobiológiától a pásztorálpszichológián át a marketing ismeretekig mindenhez értenek, minden témakörben képesek összerakni akár egy 50-60 oldalas dolgozatot pár nap leforgása alatt. Sok közösségi média oldal vagy honlap első látásra csak asszisztenciát hirdet, hamar nyilvánvalóvá válik, hogy tulajdonképpen a dolgozat megírását vállalják. Az árban – ami általában 1200 és 1800 lej között mozog – téma illetve terjedelem függvényében gyakran belefoglalják azt is, hogy
Bár az új tanügyi törvény (2023/199) értelmében a Országos Távközlési Hatóság (ANCOM) jogosult arra, hogy bezárassa azokat a weboldalakat, amelyek egyetemi alapképzés, mesterképzés és/vagy doktori tanulmányok befejezésére szolgáló dolgozatokat értékesítenek, egyelőre nem tettek lépéseket ennek érdekében az illetékesek.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!