Fiatalok szenvedélye. Az elektromos cigaretta is káros az egészségre
Fotó: Gecse Noémi
A középkorú és idősebb lakosság körében csökkent az aktív dohányosok száma, a fiatal nemzedékek azonban a hagyományos dohányt egyre inkább felváltják az alternatív, de az egészségre szintén káros elektromos cigarettára. A Krónika által megszólaltatott szakemberek szerint a dohányzásellenes küzdelem újabb megszorításokat fog eredményezni, amivel mérsékelni lehet a dohányzás okozta megbetegedések és elhalálozások magas számát.
2023. augusztus 08., 19:482023. augusztus 08., 19:48
2023. augusztus 09., 09:112023. augusztus 09., 09:11
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) friss jelentése szerint a Föld népességének körében 2007-től 2021-ig 22,8 százalékról 17 százalékra csökkent az aktív dohányosok száma. A világszervezet adatai alapján a bevezetett egészségpolitikai intézkedéseknek köszönhetően az emberiség mintegy 71 százaléka kap felvilágosítást és védelmet, a dohányzás okozta megbetegedések azonban továbbra is vezetnek az elhalálozási statisztikákban.
2020-ban és 2021-ben évente közel kilenc millió ember halt meg a dohányzás okozta betegségek szövődményeiben – ami a tíz évvel korábbi adatokhoz képest javuló eredményt mutat –, a WHO szerint azonban további gyors intézkedések szükségesek. A világszervezet kimutatása szerint a dohányzással összefüggésbe hozható
E jelentős tábor olyan emberekből áll, akik nem dohányoznak ugyan, de mások dohányfüstjének válnak az áldozatává.
Az Egészségügyi Világszervezet által javasolt valamennyi szigorú dohányzásellenes intézkedést a világon jelenleg négy ország léptette életbe. Hollandiában, Törökországban, Brazíliában és az Indiai-oceán térségében található szigetországban, a Mauritiusi Köztársaságban vannak a legszigorúbb dohányzásellenes intézkedések. Napjainkban ebbe az irányba tart az Egyesült Államok, valamint az Európai Unió tagországai is.
A dohányzásellenes megszorítások meghozták hatásukat, sokan abbahagyták a füstölést
Fotó: Veres Nándor
Tévhit, hogy az alternatív cigaretta nem árt
Dr. Széman Péter nyugalmazott tűdőgyógyász főorvos, a szilágysomlyói tüdőgondozó volt osztályvezetője – jelenleg az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) elnöke – a Krónikának elmondta, hogy Romániában is érezhető az aktív dohányosok számának csökkenése. A szakember ugyanakkor rossz hírnek tekinti, hogy miközben a középkorúak és az idős emberek körében jelentősen csökkent a dohányosok száma, a fiatal korosztályok körében továbbra is magas.
„A fiatalok egy része az elektromos cigaretták használatára tér át.
A hagyományos dohánytermékekhez képest egészségkárosító hatásuk alacsonyabb ugyan – az elektromos cigaretták rákkeltő hatása azért kisebb, mert nincs benne kátrány, ami elég –, de más vegyi anyagok miatt ezek is veszélyesek az egészségre” – nyomatékosította portálunknak Széman Péter tüdőgyógyász szakorvos.
A romániai helyzetről megkérdeztük dr. Vass Levente marosvásárhelyi urológus főorvost, közegészségügyi és egészségügyi menedzsment szakorvost, aki az RMDSZ parlamenti képviselőjeként, majd a bukaresti egészségügyi minisztérium államtitkáraként szervesen részt vett a dohányzás terjedését fékező közegészségügyi programok kidolgozásában és bevezetésében.
A kormányból az RMDSZ-szel együtt távozó államtitkár az egyik legfontosabb egészségpolitikai döntésnek tartja, hogy
Az elmúlt bő tíz esztendő tapasztalatai alapján Romániában is jelentősen csökkent az aktív dohányosok száma. Többen kényelmi okok miatt hagyták abba a cigarettázást, ugyanakkor az országos felvilágosító kampányoknak köszönhetően sokan rádöbbentek a dohányzás egészségkárosító hatására. Vass Levente szerint már eleve az elrettentő látvány, hogy a cigarettás dobozokra felkerültek a dohányzás szervi következményeinek fotói.
Ezek az intézkedések gyakorlatilag a már korábbról bevezetett tiltások folytatásának számítanak.
Vass Levente szerint mindez együttes erővel hatott a dohányzás lassú, de biztos csökkenéséhez.
Az ,,alternatív” cigarettákra váltottak a dohánygyárak
A volt egészségügyi államtitkár szerint azonban a pozitív trend ellenére Románia továbbra is 10-15 éves lépéshátrányban van a nyugat-európai országokhoz képest. Nálunk továbbra is a szív- és érrendszeri betegségek számítanak vezető elhalálozási oknak, és e mögött rizikófaktorként szerepel kiemelt helyen a dohányzás.
„A dohánytermékeket forgalmazó gyárak is beálltak a sorba, és a piaci részesedésük megőrzése érdekében az alternatív dohányzást, az előmelegített elektronikus cigarettákat kezdték el népszerűsíteni, amivel elsősorban a fiatalokat hálózzák be. Ezzel magyarázható, hogy a fiatal nemzedékek körében nem csökken a dohányzás” – fogalmaz a marosvásárhelyi főorvos. Vass Levente a jelenséget azzal magyarázza, hogy
Holott az ,,alternatív dohányzásnak” is jelentős egészségkárosító hatásai vannak, amit a szakorvosok már bebizonyítottak a tüdőbetegségekben szenvedők körében. A szakember szerint ezeket az új termékeket is ki kell szorítani, ki kell tiltani a zárt területekről, hogy csökkenteni lehessen egészségkárosító hatásukat.
„A biztató trendek ellenére Romániában az egészségmegőrzési céllal promoveált szabadidős testmozgás vagy a dohányzásról és a mértéktelen alkoholfogyasztásról történő leszokás népszerűsítése kisebb elismerésnek örvend, mint Nyugat-Európában. Ezen a téren is sok még a teendő! Az elmúlt évtizedekhez képest azonban jelentős az elmozdulás, amit egészségpolitikai intézkedésekkel kell támogatni” – fogalmazott portálunknak Vass Levente közegészségügyi és egészségügyi menedzsment szakorvos.
A romániai középiskolások több mint fele szívott elektromos cigarettát vagy hevített dohányterméket az azt megelőző hónapban – derül ki a Közegészségügyi Intézet friss felméréséből.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.
szóljon hozzá!