Könnyen megszívhatják. A hevített dohánytermékeket a hipermodern technológia menő, vagány vívmányaként reklámozzák
Fotó: Pixabay.com
A romániai középiskolások több mint fele szívott elektromos cigarettát vagy hevített dohányterméket az azt megelőző hónapban – derül ki a Közegészségügyi Intézet friss felméréséből. Miközben máshol már szigorítottak, az új típusú szívnivalók nálunk gyakorlatilag akadálytalanul terjedhetnek a fiatalok körében, akik szabad prédái a dohányipar marketingfogásainak. Pedig a kevésbé ártalmasként eladott e-cigik és hevített termékek bizony károsak az egészségre, nikotintartalmuk miatt függőséget okozhatnak.
2023. június 11., 14:072023. június 11., 14:07
Mint ismeretes, a hagyományos dohányzás bizonyítottan súlyos egészségkárosító következményei ismeretében a civilizált világban minden lehetséges eszközzel megpróbálták-próbálják visszaszorítani a füstölést, javarészt inkább több, mint kevesebb sikerrel. Eközben a dohányipar képviselői természetesen új technológiák fejlesztésébe kezdtek, új, alternatívnak nevezett termékeik pedig évről évre egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek.
Emiatt eleinte ártalommentes dohányzási alternatívaként kínálták az új eszközöket – az első e-cigarettát egy kínai cég fejlesztette ki 2003-ban –, a hagyományos cigizésről a leszokás felé vezető út „féltávjaként” hirdették, később pedig a hipermodern technológia menő, vagány termékeiként reklámozták – nem véletlen, hogy a gyártók boltjainak-standjainak berendezése pont olyan, mintha okoskütyüket árulnának bennük.
Mivel a tudománynak hosszú távú kutatásokra van szüksége ahhoz, hogy vitathatatlan bizonyítékok alapján ítéljen meg egy-egy új terméket, a dohányipar fejlesztései eleinte szabadon, illetve a hagyományos termékeknél jóval szabadabban terjedhettek. Aztán lassan egyre több tanulmány készült, egyre több szakember, intézmény állást foglalt, az új módi veszélyeire figyelmeztetve.
Egyben felhívta a dohányzók és a kormányok figyelmét arra, hogy ne bízzanak a dohányvállalatok állításaiban. Vinayak Prasad, a WHO programmenedzsere a jelentés Rio de Janeiró-i bemutatásakor hangoztatta, az új termékek fejlesztésének egyedüli célja, hogy a dohánycégek kiterjeszthessék piacaikat.
„Semmilyen különbség nincs a cigaretta és a hevítettdohány-termékek között azon kívül, hogy utóbbiak esetében dohányfüst és kátrány nem keletkezik. Az elektromos cigaretta, nem dohányt, hanem nikotint tartalmaz, és azzal terjesztik, hogy segít leszokni a dohányzásról" – mondta Prasad. Az e-cigarettát szívók azt gondolják, hogy ezek a termékek biztonságosabbak és kevésbé károsak, mint a dohány alapú cigaretták, de egyre több bizonyíték van arra, hogy a nikotin káros mind a hagyományos cigaretta, mind az e-cigaretta szívása esetében – közölte. Nincs semmi bizonyíték arra, hogy az e-cigaretták biztonságosabbak.
Fotó: Pixabay.com
Az e-cigaretta elemmel vagy tölthető akkumulátorral működik. A készülékben lévő folyékony állagú nikotint fűtőszál melegíti fel, és aeroszollá porlasztja. A hevített dohánytermékek működési elve a dohánylevelek égésénél alacsonyabb hőfokra való hevítésén alapul. A melegítést elektromos eszköz végzi. A felhasználók a dohánylevelek melegítése során nyert nikotintartalmú aeroszolt lélegzik be.
Amint a Nemzeti Népegészségügyi Központ által működtetett Egészségvonal portálon olvasható, az e-cigaretta folyadékában lévő és a melegítés során képződő további vegyületek közül számos egészségkárosító hatású: hozzájárulnak a tüdőszövet és az egész szervezet gyulladásos folyamataihoz, ezáltal növelhetik a szív- és érrendszert, a tüdőt, a csontvelőt, a lépet és a központi idegrendszert érintő betegségek előfordulását. A használók légzését vizsgálva látható, hogy a kilélegzett levegő formaldehidtartalma (rákkeltő hatású vegyület) magas.
Az e-cigarettázó fiatalok, serdülők fokozott veszélynek vannak kitéve, mivel a felmérések szerint nem a hagyományos cigarettáról térnek át az e-cigarettára, hanem elsőként e-cigarettát használnak (vonzó számukra a különböző ízesítés és forma is), és gyorsan erős nikotinfüggőség alakulhat ki náluk – hívják fel a figyelmet a magyarországi szakemberek.
Nikotintartalma révén az e-cigaretta káros az egészségre, a termékenységre, veszélyt jelent a fejlődő magzatra és a passzív dohányosokra is. A nikotin növeli az érelmeszesedés, valamint a rosszindulatú daganatok kialakulásának kockázatát, károsítja az idegrendszer és az immunrendszer működését, továbbá a magzati és kora gyermekkorban elszenvedett nikotin növeli az obstruktív tüdőbetegségek (lásd: COPD) kialakulásának kockázatát gyermek- és felnőttkorban.
A hevített dohánytermékek dohányipar általi népszerűsítésének legfontosabb eszköze az ártalomcsökkentés hangsúlyozása, egyelőre azonban nem bizonyított, hogy használata hosszabb távon csökkentheti az egészségkárosodás kockázatát a hagyományos cigarettához képest – olvasható az Egészségvonal.gov.hu portálon.
Több olyan vegyület is előfordul továbbá a képződő aeroszolban, amely a hagyományos cigaretta füstjében nem. Ezek – az e-cigarettához hasonlóan – az ízesítő adalékanyagokból és az oldószerből származnak, és hevítés hatására mérgező vegyületekké alakulhatnak (pl. formaldehid, acetaldehid, akrolein).
Az eddigi laboratóriumi és klinikai vizsgálatok alapján feltételezhető, hogy a hagyományos cigarettához hasonlóan károsítják a tüdőt, az immunrendszert és az érrendszert. Összefüggést mutattak ki továbbá a hevített dohánytermékek használata és az allergiás megbetegedések (asztma, szénanátha, atópiás ekcéma) előfordulási gyakorisága között – állapítják meg a szakemberek.
Az elektromos cigarettákban lévő folyékony állagú nikotint fűtőszál melegíti fel, és aeroszollá porlasztja
Fotó: Gecse Noémi
Bár a veszélyek közismertek, a dohányipari lobbi ezúttal is elérte, hogy hosszú éveken keresztül dagadó piacot építsen ki új termékei számára. Politikai szinten már az Európai Bizottságban is évek óta téma a probléma, több jelentés is született.
Közben az EU-ban értékesített hevített dohánytermékek mennyisége elért egy korábban meghatározott szintet: értékesítési volumene több mint öt tagállamban 10 százalékkal nőtt. Így összességében az EU-ban a hevített dohánytermékek aránya meghaladta a dohánytermékek teljes értékesítésének 2,5 százalékát. Emiatt pedig a dohányzásmentes tábor intézkedéseket követel a teljes hevített termékcsalád ellen: az alacsonyabb jövedéki adót a hagyományos cigaretta esetében jelenleg alkalmazott szintre emelné, utóbbit pedig megduplázná.
A tervezett intézkedések célja, hogy a jelenlegi 25 százalékról 2040-ig öt százalékra csökkenjen a dohányzók száma az Európai Unióban.
– sorolja cikkében a szabályozások hiányát a G4media.ro portál. Idézik a romániai Közegészségügyi Intézet tavaly október–december között végzett felmérésének eredményét is, miszerint a romániai középiskolások több mint fele szívott elektromos cigarettát vagy hevített dohányterméket az azt megelőző hónapban. Az intézmény arra figyelmeztet, hogy az új típusú eszközök térnyerése, agresszív marketingjük nagy eséllyel hatástalanítja az eddigi törekvéseket, és ismét normalizálja a dohányzást.
Az Elf Bar újfajta, akkumulátorral ellátott, eldobható dohánytermék, amely édes, nikotin tartalmú folyadékkal van feltöltve.
Fotó: Ferencz Alpár
Ramona Brad, a 2035 dohányzás nélkül nevű civil mozgalom vezetője szerint a dohányipar kihasználta, hogy a vonatkozó román törvényekben nincsenek megnevezve az új típusú termékek, így szabadon idézhettek elő „cigizésjárványt” a fiatalok körében. „Több európai ország elkezdte a jogszabályok frissítését, ám Románia egy helyben toporog.
– nyilatkozta a G4mediának a civil aktivista. Hozzátette: 2017-ben a gyártók kialkudták a kormánynál, hogy hatszor kisebb jövedéki adót fizessenek az új típusú termékek után. „Az országban végzett beruházások címén a dohányipari vállalatok elgáncsolják a megfelelő szabályozást és megadóztatást is” – jelentette ki a mozgalom vezetője.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Portálunk kérdőíves felmérést indított a médiafogyasztási szokások megismerése érdekében. És ha már kutatunk, akkor a Krónikát is górcső alá vesszük.
szóljon hozzá!