Szülői érdekképviselettel és diákokkal egyeztetett a miniszterelnök
Fotó: Gov.ro
Nem tartja hasznosnak a tanügyi sztrájk folytatását a szülői egyesületeket tömörítő országos szövetség elnöke. Közben diákszervezetek megtévesztéssel vádolják a kormányt.
2023. május 23., 16:412023. május 23., 16:41
2023. május 23., 16:572023. május 23., 16:57
Iulian Cristache, a szülői szövetség vezetője a kormány képviselőivel folytatott keddi tárgyalások után a sajtónak elmondta, mindenképpen párbeszédre van szükség a kormány és az oktatási szakszervezetek között. Szerinte azonban ha egy hétnél tovább elhúzódik a felek közötti megegyezés, veszélybe kerül a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájának és az érettséginek a megszervezése. Mint arról beszámoltunk, az oktatási minisztérium kedden bejelentette, hogy a sztrájk miatt május 30-án és 31-én tartják meg a hatodikosok országos képességfelmérő vizsgáját, amelyet az eredeti ütemterv szerint ezen a héten szerdán és csütörtökön kellett volna megszervezni.
„A diákoknak jogukban áll letenni ezeket a vizsgákat, senki nem szórakozhat életük egy évével. Ezért akartunk ma találkozni a kormány képviselőivel” – fogalmazott a szülői szövetség vezetője. Cristache meggyőződését fejezte ki, hogy a két országos vizsgát megtartják az eredeti ütemterv szerint, „vagy a legrosszabb esetben egy kis csúszással”. „Ha elhúzódik a sztrájk két-három hétig, az nagy veszélyt jelent” – nyomatékosította. Hozzátette, azzal is egyetértenének, hogy a tanárok függesszék fel a tiltakozó akciót az országos vizsgák idejére.
Miruna Croitoru, a Tanulók Országos Tanácsának elnöke azt nyilatkozta, szeretnék, ha mielőbb véget érne az általános sztrájk és folytatódna a tanítás. Hozzátette, miután a tanárok arra hivatkozva szüntették be a munkát, hogy nem bíznak a rendszerben, a tanulók is egyre inkább elveszítik a bizalmukat, ezért is káros ennek az állapotnak az elhúzódása.
A kormány keddi konzultációja egyébként kisebb botrányt váltott ki. A diákszervezetek szerint ugyanis a kabinet
A Konstanca, a Bákó, a Máramaros, a Temes megyei és a bukaresti diákszervezetek közös közleményükben rámutattak, a kormány hivatalos keddi napirendjében az szerepel, hogy a kabinet képviselői 11 órától megbeszélést folytatnak a tanügyi sztrájkkal kapcsolatban a tanuló- és a szülői szervezetek képviselőivel. „A diákszervezeteket nem hívták meg erre az egyeztetésre, a kormány hazudik a mai napirendben” – szögezték le. Úgy vélik, a kabinet így próbál változtatni a tanügyi sztrájkkal kapcsolatos közvélekedésen, „a gyermekeket és az országos vizsgákat használja fel”, hogy véget vessen a munkabeszüntetésnek.
Az öt diákszervezet képviselői ugyanakkor feltétel nélküli támogatásukról biztosították a sztrájkoló tanügyi alkalmazottakat. Azt írták, örülnek, hogy a tanáraik kiállnak magukért, és nem engedik, hogy a kormány csúfot űzzön belőlük. „Szolidárisak vagyunk a tanárainkkal, és arra biztatjuk őket, hogy ne hagyják abba a sztrájkot, amíg nem teljesítik minden követelésüket. (...) Kérjük a kormánytól, hogy hagyjon fel a sztrájkkal kapcsolatos manipulációval. Nem a sztrájkoló tanárok jelentik a problémát, hanem a kormány” – szögezték le közleményükben.
Miközben az értesülések szerint Nicolae Ciucă miniszterelnök délutánra újabb egyeztetésre hívta a hétfő óta általános sztrákot tartó oktatási szakszervezetek képviselőit, Ciucă azt is kijelentette: a pedagógusok követelései jelenleg nem teljesíthetők.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!